Nadciąga „Florence”. To może być najsilniejszy huragan jaki kiedykolwiek uderzył we wschodnie wybrzeże USA!

Huragan Florence widziany z ISS fot Twitter/NASA
Huragan Florence widziany z ISS fot Twitter/NASA

Huragan Florence może okazać się najsilniejszym w historii. Huragan cały czas nabiera siły czemu sprzyja energia i wilgoć pobierana z ciepłych wód Atlantyku w rejonie nad którym się przemieszcza. Osiągnął już górną granicę przewidzianą dla huraganu 4 kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona.

Największym ryzykiem związanym z uderzeniem huraganu będzie przybój oceanu, który doprowadzi do zalania terenów nadbrzeżnych. Rekordowy wzrost poziomu oceanu spowodowany wiatrem należy obecnie do huraganu Hazel z roku 1954 i wynosi 5,5 metra!

Właśnie z tego powodu ewakuowano już ponad 3 mln mieszkańców stanów Karolina Północna i Południowa oraz Virginia. Ewakuacja dotyczy też baz US Army i lotnisk US Air Force. Amerykańska flota stacjonująca w największej bazie US Navy bazie Norfolk dostała nakaz opuszczenia portu. Stan wyjątkowy ogłoszono także w stolicy USA Waszyngtonie.

To czy huragan Florence pobije ten rekord, zależy nie tylko od siły wiatru. Kluczowe będzie to, czy huragan uderzy w wybrzeże w czasie przypływu czy odpływu. Zagrożone zalaniem są tereny na kilkusetkilometrowym odcinku wybrzeża.

Kolejnym zagrożeniem jest siła wiatru. Przy tej prędkości łamie on drzewa, przewraca słupy energetyczne i niszczy budynki. Można się spodziewać, że przy tej skali zniszczeń i dużym obszarze same naprawy sieci energetycznych potrwają wiele tygodni, a nawet miesięcy, podobnie jak w ubiegłym roku na Peurto Rico.

Jakby tego było mało zapowiadane są ulewne deszcze. Będą one bardzo niebezpieczne, bo huragan po wejściu nad ląd straci energię i zwolni. To sprawi, że będzie przebywał dłużej nad danym obszarem i zwiększy się suma opadów jakie na niego spadną. Efektem będą wielkie powodzie. Opady, które uwolni w głębi lądu będą ponownie spływać rzekami do oceanu wydłużając ich okres.

Mieszkańcom stanów Karolina Północna i Południowa oraz Virginia pozostaje jedynie ucieczka z zagrożonych żywiołem terenów i nadzieja, że huragan Florence nie będzie tak silny jak wspomniany Hazel z 1954 i Hugo z 1989.

2 KOMENTARZE

  1. Apropo wiatrów, to dzisiaj rano jak puściłam boncura z dwóch dziur naraz to aż kołdra przylepiła się do sciany

  2. Teraz USA będą się borykać z pogodą a w tym czasie Putin zrobi, co będzie chciał.

Comments are closed.