Polacy chcą pracować na własne konto. Liczba mikrofirm przekroczyła 3 mln.

sukces firma start-up
Zdjęcie ilustracyjne. / fot. pixabay.com

Co czwarty Polak zatrudniony na etacie deklaruje, że w ciągu dwóch lat założy własną firmę – wynika z zaprezentowanego we wtorek badania „Indeks przedsiębiorczości Tax Care”. Jak wskazano, w tym roku po raz pierwszy liczba zarejestrowanych małych firm przekroczyła 3 mln.

„Ten wynik utrzymuje się od pięciu miesięcy” – zaznaczył Marek Sikorski z firmy księgowej Tax Care, który przedstawił badanie. W ciągu ostatnich 12 miesięcy, jak wyliczył, w Polsce zarejestrowało się ćwierć miliona nowych jednoosobowych firm, czyli ponad 900 dziennie. „Jeszcze rok temu było to 833, dwa lata temu – lekko ponad 800 – podkreślił.

Jak powiedział Sikorski, w tym roku zanotowano też najniższy wynik, jeśli chodzi o spadek wyrejestrowań działalności gospodarczych. „W czerwcu wyrejestrowało się zaledwie 12,6 tys. przedsiębiorstw” – powiedział.
Według autorów badania przedsiębiorcy to najbardziej usatysfakcjonowana grupa pracujących. Jak zaznaczono, boom na przedsiębiorczość to m.in. efekt rozczarowania Polaków pracą na etatach.

„Zaledwie co czwarty zatrudniony w oparciu o umowę o pracę jest zadowolony ze swojej sytuacji zawodowej. Tymczasem sporą satysfakcję z pracy czerpie co drugi właściciel firmy. Być może po części właśnie dlatego działalność gospodarcza przyciąga etatowców” – zaznaczył Sikorski. Dodał, że co czwarta osoba zatrudniona na etacie deklaruje, że w ciągu najbliższych 24 miesięcy otworzy własną firmę.

Według obecnego na prezentacji prezesa Tax Care Adama Głosa można przypuszczać, że w ciągu najbliższych dwóch lat pracodawcy w Polsce znajdą się w jeszcze trudniejszej sytuacji niż obecnie, jeśli rzeczywiście tak duża grupa osób zdecyduje się zrealizować swoje przedsiębiorcze plany.

„Już teraz liczba zarejestrowanych jednoosobowych firm w Polsce przekracza 3 miliony. I choć nie wszystkie z nich utrzymują się na rynku, to dane statystyczne świadczą o imponującej chęci do pracy na własny rachunek” – mówił Głos. Zaznaczył, że praca na swoim przynosi dużą satysfakcję, a dzięki technologii – biznes prowadzi się łatwiej i szybciej niż kilkanaście lat temu.

Według autorów badania przedsiębiorczości sprzyja bycie mężczyzną i mieszkanie w dużym mieście. Co trzecia badana kobieta deklaruje, że w ciągu najbliższych dwóch lat rozpocznie własną działalność gospodarczą, a wśród mężczyzn – co drugi badany. Z zaprezentowanych danych wynika też, że osoby prowadzące działalność gospodarczą w dużych miastach są częściej niż osoby z małych miejscowości zadowolone z pracy, mają więcej pomysłów na rozwiązywanie problemów, częściej też wprowadzają swoje pomysły w życie i koncentrują się na budowaniu przynależności do zespołu – zaznaczono.

„Wyniki Indeksu przedsiębiorczości prognozują boom na zakładanie firm przez Polaków, ale pokazują też, że przedsiębiorcze osoby potrzebują lepszego przygotowania do +działania na swoim+. Dużego znaczenia nabiera rozwinięcie rynku usług dla mikrofirm oraz przygotowanie pracodawców do lepszej współpracy z samozatrudnionymi, bo wygląda na to, że jeszcze częściej niż obecnie mogą mieć z nimi do czynienia – ocenił Sikorski.

Z badania wynika też, że właściciele firm są bardziej niż etatowcy pewni siebie, więcej tworzą i są lepiej zorientowani na cel. Przedsiębiorcy są też odporniejsi na długotrwały stres i częściej deklarują umiejętność podejmowania decyzji pod presją czasu. Z kolei pracujący na etatach potrafią lepiej zadbać o relacje.
(PAP)

10 KOMENTARZE

 1. Duża liczba gównofirm (zwanych grzecznie mikrofirmami) to przejaw zacofania cywilizacyjnego. Procentowo prywatnych firemek jest w Bulandystanie więcej niż w USA albo Niemczech. Tylko w Zimbabwe i innych krajach afrykańskich jest ich jeszcze więcej.

  • dokladnie. nie ma to jak etat! :
   * stabilizacja
   * ciągłość składek ZUS
   * gwarantowana emerytura
   * ubezp zdrowotne
   * spokój i dobre samopoczucie.
   * 8h pracy i do domciu!

 2. Zamiar założenia firmy to tylko zamiar. Firmę zresztą można założyć nie w Polsce, lecz za granicą, co w przypadku pewnych branż ma sens. Ciekawe, ile takich mikrofirm za granicą mają Polacy?

 3. To że se ktoś założy firmę to nie znaczy że mu ta firma będzie prosperować. A wielce prawdopodobne jest że mu upadnie ten interes. To zakładanie tych firm faktycznie jest przejaw spierdolenia umysłowego Polaków.

 4. Mateuszek im to wybije z głowy,mamy być tanimi pracownikami u dużych a nie pracować na swoim

  • Jo, albo tak, albo przymuszanie – ma się kwalifikację na sprzątacz… znaczy się „konserwatorkę powierzchni płaskich” i w całym kraju jest dyktat „zakładaj działalność, harpio, płać nam za fartuch, sprzęt, wodę i detergenty, zarabiaj 600 zł na rękę albo głoduj!”.
   Oczywiście nie bezpośrednio, tylko przez agencję najmu niewolników.

 5. Jeżeli Polacy zaczną za dużo zarabiać dzięki mikrofirmom, wtedy natychmiast pojawi się socjalistyczny aparat państwa i ukryci ten niebezpieczny dla lewactwa proceder.
  W socjalizmie wszyscy mają być uzależnionymi od państwa biedakami na socjalu.

 6. to jest ucieczka w B2B zeby uniknac podatków, coraz wiecej firm to proponuje

 7. >> MANIFEST KAPITALISTYCZNY < O regułach i możliwościach Kapitalizmu Im więcej Kapitalizmu w naszym życiu, tym większa nasza wolność i dobrobyt Mniej Kapitalizmu to więcej ludzkiego cierpienia Czemu Kapitalizm jest takim sukcesem? Odpowiedź jest prosta: Wolność Umysł Uniwersalny i nieunikniony To są obietnice i możliwości Kapitalizmu. To jest wizja Kapitalizmu. To jest nasza wizja Twoje życie, twój wybór <
  Kapitalizm jest największym dobrodziejstwem ludzkości. Nadszedł czas, aby ludzie myślący, każdej narodowości, pojęli tę prawdę i w pełni przyjęli ten system, jako stan umysłu i praw jednostek.
  Panie i Panowie, obywatele wszystkich krajów, zjednoczmy się i wesprzyjmy kapitalizm i wolny rynek. Możemy wywalczyć świat najwspanialszych osiągnięć!
  Andrew Bernstein, profesor filozofii z kalifornijskiego Instytutu Ayn Rand

Comments are closed.