Służby bezpieczeństwa wstają z kolan. Nawet 500 polskich morderców na przepustkach grasuje na wolności

Więzienie/Fot. Ilustracyjne/Fot. PAP Radoslav Dramik
Więzienie/Fot. Ilustracyjne/Fot. PAP Radoslav Dramik

Okazuje się, że kilkaset osób po wyrokach za morderstwo obecnie może przebywać na wolności. 500 więźniów skazanych za zabójstwo skorzystało w ostatnim czasie z przepustek. Ekspert ostrzega, że „instynkt zabójcy uruchamia się na wolności”.

System penitencjarny zawodzi. Konieczne jest zaostrzenie kryteriów ich przyznawania. Szczególnie dla osób skazanych za najcięższe przestępstwo jakim jest zabójstwo – mówi Brunon Hołtys, profesor prawa.

Z danych Służby Więziennej wynika, że w latach 2013-2015 z przepustek oraz zezwoleń na opuszczenie obiektu karnego skorzystało 900 skazanych za morderstwo. W późniejszym okresie do chwili obecnej było ich 501.

Niektórzy więźniowie skorzystali tyko raz z przepustki, a inni 20 czy 30 razy. Przypadki są różne – mówi ppłk Emilia Krakowska, rzeczniczka prasowa Dyrektora Generalnego Służby Więziennej.

Byli również tacy, którzy korzystali z przepustek 90 razy, jak Artur K., który 8 września wyszedł poza więzienie i dokonał zbrodni.

Generalnie brakuje solidnego opracowania indywidualnej prognozy kryminologicznej. Nie ma prowadzonych badań czy dane cechy osobowości i inne okoliczności pozwalają na wydanie przepustki – stwierdza profesor Brunon Hołyst, dyrektor Instytutu Kryminalistyki i Kryminologii Uczelni Łazarskiego.

Potrzebna jest głęboka reforma, zaostrzenie kryteriów przyznawania przepustek. Jednym z poważniejszych błędów jest to, że pod uwagę bierze się tylko, jak dany osadzony zachowuje się w więzieniu. A przecież tam nie dokona zbrodni. Literatura zna wiele przypadków, że instynkt zabójcy uruchamia się ponownie na wolności – dodaje.

Źródło: gazeta.pl

15 KOMENTARZE

 1. Jaka kurwa przepustka????zero zlikwidowac przepustki. Garuj kurwo i ciesz sie ze nie ma KS bo rządza socjalisci. Przyjdzie oboz radykalny to zawiśniecie.

  • No przecież musi sobie od czasu do czasu kogoś zabić. Inaczej zwariowałby w tym więzieniu.
   Ciekawe, ile przepustek Breivik dostał.

 2. Może nie jest potrzebna żadna reforma. Może wystarczyłoby zatrudniać czy powoływać ludzi posiadających coś co nazywa się ZDROWYM ROZSĄDKIEM?
  Oczywiście to wykluczałoby jakiekolwiek lewactwo, bo u nich zdrowego rozsądku nie ma nawet za grosz.
  Obecnie sytuacja wygląda tak jakby większość zasiadająca w tzw. sądów penitencjarnych była specjalnie dobierana pod kątem upośledzenia umysłowego. Im wyższe tym lepiej (dla świata przestępczego – w szerokim tego słowa rozumieniu).

 3. w kanadzie tez byl system przepustek i wczesniejszego zakonczenia kary. Tak zwany „Parole board” zlozony z psychologow i innych naukowcow zajmujacych sie na codzien przestepczoscia i wieziennictwem. Az wyplynela statystka ze okolo 80% groznych bandziorow wypuszczonych wczesniej wracalo do starego zajecia a ponad 60% z nich w ciagu pierwszych dwoch tygodni po wyjsciu.
  Zrobiono reforme, wywalono wszystkich naukowcow na zbity leb a na ich miejsce powolano policjantow ktorzy przez cala kariere pracowali z tym typem przestepczosci i wiedzieli ktorych z nich i tak nic nie bedzie. Zwolnien dramatychnie ubylo a takze przestepczosc spadla, jakie to proste.

  • Bo zbiór „zlozony z psychologow i innych naukowcow zajmujacych sie na codzien przestepczoscia i wieziennictwem” to nie są naukowcy, tylko grupa ideologów próbująca udowadniać z góry założoną tezę, iż kara śmierci nie jest potrzebna.

 4. Przepustka z wiezienia? Ten kto to wymyslil sam powinien trafic najpierw do kryminalu, a potem na pogrzeb
  kogos z rodziny kogo zabil taki zwyrodnialec.

 5. Prawica uwielbia zamykac za byle co a pozniej zdziwienie ze brakuje miejsc w wiezieniach. Medycyna tez nie stoi w miejscu wiec niedlugo polowa ludzi to beda pacjenci oiomu oraz wiezniowie i tylko nadzieja w robotach ze ktos zapracuje na kazda prawicowa zachcianke bo imigranci robiacy za frajer beda stad wyganiani.

  • Drogi Mózgu! Dziękujemy Ci za oświecenie nas, że sankiuloci, bolszewicy, pol-potowcy i gestapowcy, to była Prawica.

 6. Poza Tworkami i krajami kanibalistycznymi nigdzie nie ma kurwinowej prawicy. Marna dola ideowego dewianta.

 7. ja od dawna nie wychodzę z domu.

  a już jakieś disco czy inne meliny… sami zabójcy.

Comments are closed.