Dziewczyny na medal. Aleksandra Rudzińska mistrzynią świata, Anna Brożek wicemistrzynią we wspinaczce sportowej [VIDEO]

Rudzinska (L) i Anna Brożek, mistrzyni i wicemistrzyni świata EPA/PHILIPP GUELLAND
Rudzinska (L) i Anna Brożek, mistrzyni i wicemistrzyni świata EPA/PHILIPP GUELLAND Dostawca: PAP/EPA.

Wielki sukces Polek na mistrzostwach świata we wspinaczce sportowej w Innsbrucku! W konkurencji na czas, czyli biegu po pionowej, 15-metrowej ścianie, złoty medal wśród kobiet zdobyła Aleksandra Rudzińska. Srebro wywalczyła Anna Brożek, a czwarte miejsce zajęła mistrzyni świata juniorów z ubiegłego roku, 17-letnia Aleksandra Kałucka.

W pierwszej rundzie finałowej rozgrywki z udziałem 16 najlepszych zawodniczek wyłonionych w eliminacjach walczyły siostry bliźniaczki Kałuckie – Aleksandra, która rok temu właśnie w Innsbrucku została mistrzynią świata juniorek i Natalia.

Walka o medale rozegrała się między trzema Polkami i Rosjanką Marią Krasaviną. W półfinale doszło do bratobójczej batalii o finał pomiędzy Aleksandrą Kałucką i Aleksandrą Rudzińską. Ta ostatnia okazała się lepsza w półfinałowej rywalizacji.

W drugim półfinale Krasavina popełniła falstart, przez co Anna Brożek bezpośrednio awansowała do wyścigu o złoto. Tam swoją dominację potwierdziła Rudzińska.

Polska mogła zgarnąć nawet całe podium mistrzostw, ale w biegu o brązowy medal zadaniu nie podołała wicemistrzyni świata juniorek Aleksandra Kałucka, która również zaliczyła falstart. W efekcie Rosjanka stanęła na najniższym stopniu podium.

Turnieju w Innsbrucku do udanych nie może zaliczyć Marcin Dzieński, który nie obronił tytułu mistrzowskiego, wywalczonego dwa lata temu. Polak odpadł już w swoim pierwszym biegu. Mistrzem świata został Irańczyk Reza Alipourshenazandifar (dwa lata temu przegrał w finale w paryskiej hali Bercy z Polakiem). W walce o złoto Francuz Bassa Mawem rozminął się z przyciskiem zatrzymującym czas.

Dwa lata temu Międzynarodowy Komitet Olimpijski zdecydował o włączeniu wspinaczki sportowej do programu igrzysk w 2020 roku. W Tokio rozgrywany będzie wielobój, składający się z boulderingu (rozwiązywaniu prostych problemów wspinaczkowych), prowadzenia (wspinaczki z liną) i wyścigów na czas.

1 KOMENTARZ

  1. Przypominają tego gościa z „Muchy”. Też łaził po ścianach.

Comments are closed.