Kto oskubie ZUS? Powstanie nowy system za kilkaset milionów!

Zdjęcie ilustracyjne. / fot. pxhere/PAP
Zdjęcie ilustracyjne. / fot. pxhere/PAP

Ubezpieczyciel planuje budowę nowego systemu informatycznego. Nie dopuści do projektu zagranicznych firm – podaje „Rzeczpospolita”.

Według „Rz” informatyzacja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych budzi wielkie emocje, ponieważ nie ma tam miejsca na błędy. System odpowiada za obsługę 25 mln Polaków i rozlicza niemal jedną trzecią środków finansowych państwa.

Twórcą obecnego ponad 20-letniego systemu jest Asseco, ale kontrakt na jego utrzymanie niedawno przeszedł w ręce Comarchu. „To właśnie te dwie firmy są brane pod uwagę przy tworzeniu nowego systemu” – czytamy w dzienniku.

Gra toczy się o kilkaset milionów złotych. „Zapytanie ofertowe zostanie przesłane do Comarchu i Asseco” – potwierdził rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz.

W praktyce oznacza to mniejsze ryzyko twierdzą zgodnie eksperci. „Asseco i Comarch to najbardziej doświadczone polskie firmy, jeśli chodzi o systemy informatyczne ZUS” – potwierdził „Rz” Dominik Niszcz, analityk Raiffeisena. Z kolei Łukasz Kosiarski z Pekao IB zwrócił uwagę, że system ZUS obsługuje wrażliwe dane także z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa.

W tym wypadku to, z jakiego kraju pochodzi wykonawca, ma znaczenie. „Asseco i Comarch to w zasadzie jedyne krajowe spółki będące w stanie obsłużyć duże publiczne kontrakty” – ocenił analityk.

Polska gospodarka kwitnie, ale – jak pisze gazeta – w branży IT dopiero od kilku miesięcy czuć optymizm. Wcześniej w wyniki firm bił zastój w segmencie zamówień publicznych. Przetargi dopiero ruszają i powinno być ich coraz więcej, mamy bowiem do wydania grube miliony z perspektywy unijnej na lata 2014–2020 – przypomina gazeta.

Nczas.com/ PAP

8 KOMENTARZE

 1. ile taki geszeft ma nas kosztować?
  ile ma kosztować Polków coś, dla kogoś, co fizycznie nie istnieje?
  gdzie jest interes?
  i kto na tym zarobi?

 2. Polska gospodarka kwitnie …..
  Skąd ja to znam?
  A, już wiem!
  Edward Gierek – pomożecie? 1971
  youtube.com/watch?v=tD651uQqV2k

 3. hindusi zrobili by taki system informatyczny taniej i lepiei niż polaki, ale w tym kraju panuje strach przed obcymi, wolnym rynkiem i dobrze wykonaną robotą, dlatego wszystko jest drogie i kiepsko wykonane, a publiczna kasa trafia do największych przekręciarzy, bo polak polakowi zawsze wilkiem

  • Przez dziesięciolecia Polki były gwałcone a Polacy mordowani przez zaborców i sąsiadów. Należy powiedzieć stanowcze, DOŚĆ, nie chcemy ludzi w Polsce z krajów kultury pedofilii, gwałtu i terroru!
   Jak ktoś szuka wrażeń, polecam tanie linie lotnicze!

 4. Oj, z tymi Hindusami to już byłbym ostrożny. Miałem okazję z nimi współpracować przez trzy lata w ramach jednej z największych korporacji IT z USA. Co do ceny jestem gotów się zgodzić, zrobią też robotę tak, ze na pierwszy rzut oka będzie działało. Ale to jak to działa i czy tak do końca działa to już osobna historia…
  Z kolei o Polakach wykonujących programistyczne zlecenia dla zagranicy (Skandynawia, Wielka Brytania) słyszałem sporo dobrego – w miarę tani i wynik pracy wysokiej jakości.
  Oczywiście mówię tu tylko o programowaniu, nie wiem, jak inne branże czy nawet inne obszary samego IT.

Comments are closed.