SpaceX Elona Muska wyśle kosmicznego turystę w podróż dookoła Księżyca

Elon Musk i jego sonda kosmiczna Space Dragon 2 EPA/PAUL BUCK Dostawca: PAP/EPA.

SpaceX ogłosiła, że podpisała kontrakt na pierwszą w historii wycieczką dla kosmicznego turysty. Poleci on dookoła Księżyca w dzięki BFR (Big Falcon Rocket)

Zgodnie z oświadczeniem firmy będzie to istotny krok do tego, by loty kosmiczne były dostępne dla każdego człowieka. Nie podano jednak ile kosztuje taka kosmiczna wycieczka. Szczegóły, w tym tożsamość kosmicznego turysty, zostaną ujawnione przez SpaceX na zapowiedzianej konferencji w najbliższy poniedziałek.

Do tej pory jedynie 24 ludzi widziało Księżyc z bliska. Pierwszym ziemskim pojazdem, który został wysłany w kierunku Księżyca był radziecki statek kosmiczny Łuna 3, który zgodnie z planem uderzył w powierzchnię naszego satelity we wrześniu 1959. Pierwszym człowiekiem, który stanął na Księżycu jest nieżyjący już Niel Armstrong, dowódca misji Apollo 11 i autor słynnej wypowiedzi „To jest mały krok człowieka ale wielki krok ludzkości”. Miało to miejsce 21 lipca 1969. Ostatni człowiek stanął na powierzchni naszego satelity w 1972.

Od tego momentu nie prowadzono już misji załogowych na Księżycu. Badania są jednak nadal prowadzone czy to za pomocą krążących wokół Księżyca sond czy autonomicznych pojazdów badających powierzchnię „srebrnego globu”. Do kosmicznego wyścigu dołączyły też inne kraje. W roku 2013 na powierzchni Księżyca wylądował chiński łazik Yutu. Kolejnym krokiem w badaniach Księżyca będzie założenie stałej bazy. Prace nad tego typu projektami prowadzi kilka krajów.

1 KOMENTARZ

Comments are closed.