Morawiecki ekspresowo wywalił ministra. Powód? Powiedział prawdę o polityce rządu PiS wobec imigrantów

Jak poinformowały w piątek media, dzień wcześniej zapadła decyzja o zdymisjonowaniu wiceministra inwestycji i rozwoju, Pawła Chorążego. Informacje te zaczerpnięto z nieoficjalnych źródeł. Powodem mają być rzekomo sprzeczne ze stanowiskiem rządu wypowiedzi Chorążego na temat imigrantów.

Pod koniec sierpnia Klub Jagielloński zorganizował w Warszawie debatę pod hasłem „Jakiej polityki migracyjnej potrzebuje Polska”. W roli gościa specjalnego wystąpił wiceminister inwestycji i rozwoju, którego wypowiedzi wywołały lawinę negatywnych komentarzy. Zapytany o to czy Polska powinna przyjąć imigrantów odparł, że Polska musi i nawet jeśli nie chce to powinna chcieć, bo migrantami jest zbudowany dobrobyt tych państw, które osiągnęły największy sukces (…)”.

Zdaniem Chorążego stały napływ migrantów „pozwoli utrzymać rozwój gospodarczy na takim poziomie, jaki mamy”, pozwalając jednocześnie uniknąć obniżania pensji Polaków. Za to krytycznie wypowiadał się on na temat repatriacji. Wypowiedzi te wywołały wiele kontrowersji a samemu ministrowi dostało się nie tylko od wzburzonych internautów, ale także od partyjnych kolegów

Pan Chorąży jest chyba w większości swoich tez odosobniony, myślę, że nie jest w rządzie w stanie przeforsować swego zdania – napisał na Twitterze Maciej Wąsik, zastępca ministra-koordynatora służb specjalnych.

Zdanie to podzielał również minister spraw wewnętrznych i administracji.

W sprawie polityki migracyjnej nie zamierzam nawet o milimetr zmieniać twardego stanowiska mojego poprzednika Mariusza Błaszczaka, przy całym szacunku dla pana wiceministra Chorążego proszę traktować jego głos jako „akademickie dywagacje” a nie jako stanowisko rządu – zaznaczył Joachim Brudziński.

Chorąży starał się załagodzić sytuację i ‚sprostować’ swoje wypowiedzi, podkreślając, iż nie jest to oficjalne stanowisko rządu i umieścił przeprosiny na Twitterze.

Wszystkich, którzy poczuli się urażeni moimi wypowiedziami, przepraszam – czytamy.

Na niewiele się to jednak zdało. Wypowiedzi Chorążego mocno odbiegały od oficjalnego stanowiska rządu w kwestii polityki imigracyjnej, a także wzburzyły elektorat. W kuluarach mówi się, że wypowiedzi te miały rozjuszyć nawet Mateusza Morawieckiego, który zdecydował się zdymisjonować ministra.

Prawda jest jednak taka, że Polski rząd podpisał porozumienie dotyczące ściągania imigrantów do naszego kraju, a w lipcu minister Elżbieta Rafalska wprowadziła ułatwienia dla pracodawców w zatrudnianiu pracowników spoza Europy. Już dziś w największych miastach Polski, a szczególnie w Warszawie, widać zdecydowany wzrost liczby osób o ciemnej karnacji skóry.