Niemieckie media ostro o Niemcach. „Nie jesteśmy wzorowymi Europejczykami, to mit. Inni dają do UE więcej od nas”

Bundestag z niemiecką flagą/fot. ilustracyjne/fot. Pixabay
Bundestag z niemiecką flagą/fot. ilustracyjne/fot. Pixabay

Korespondent „Sueddeutsche Zeitung” w Brukseli skrytykował mit Niemca – wzorowego Europejczyka. To jego polemika z tezą krążącą po zaodrzańskim kraju, że Niemcy finansuję Unię Europejską, która jest „niewdzięczna i niesolidarna”.

Niemcy uważają się za wzorowych Europejczyków, którzy płacą za wszystko w UE i są rozczarowani, gdy inni – jak w kryzysie migracyjnym – nie postępują tak, jak oni. To mity – pisze korespondent „SZ” z Brukseli Daniel Broessler.

Niemcy są największą gospodarką w UE i rzeczywiście żaden inny kraj nie wpłaca więcej do unijnej kasy niż oni. W 2016 roku Niemcy wpłaciły do unijnego budżetu 11 mld euro więcej niż z niego dostały. W przeliczeniu na głowę mieszkańca najwięcej płacą jednak Francuzi – 138 euro, a Niemcy z kwotą 134 euro są dopiero na trzecim miejscu za Belgią – zauważa niemiecki dziennikarz.

Przypomina także, że Niemcy jako największy eksporter są „największym beneficjentem otwartych granic i rynków zbytu w Europie” i pyta, czy „skargi na to, że jest się płatnikiem netto, nie są w związku z tym lekką przesadą”.

Zauważa też, że „postępowania przeciwko Niemcom wcale nie są rzadkością”. Wskazuje przy tym na aż 74 postępowania, które toczyły się tylko pod koniec ubiegłego roku. Pod tym względem biją ich tylko takie kraje, jak Grecja, Belgia, Portugalia i Hiszpania.

Niemcy pielęgnują swój własny mit wzorowego kraju UE, kraju pełnego wzorowych Europejczyków, chociaż z sondaży wynika, że tylko połowa mieszkańców Niemiec uważa Unię za dobry pomysł – podsumowuje Daniel Broessler.

Źródło: dw.com

9 KOMENTARZE

 1. Niemce to naród z tradycjami, zbandyckimi tradycjami. Tylko debile uważają niemce za wzór. Skąd temu debilowi wogule przyszło do łba, że mogą być wzorem …?

  • niemce bndyckie to fakt ale czy lepsi sa pozostali teutoni Belgowie ,Holendrzy, Anglicy czy Frnkowie?

 2. Wstyd być Niemcem, ale większy wstyd być folksdojczem.
  Niestety żaden Niemiec, ani tym bardziej folksdojcz zupełnie nie wiedzą co to jest wstyd.
  Wystarczy popatrzeć na mordy tych polskojęzycznych folksdojczów, aby pozbyć się jakichkolwiek złudzeń.

  • Po pierwsze :
   Zwracaj sie do interlokutora.
   Po drugie : 5 moich krewnych oddalo zycie za to co pozostalo z Niemiec.
   Po trzecie…hej.

  • wstyd to byc Polakiem i popierać Niemcy (PO) , Izrael (PIS) czy być po prostu bezpańskim komuchem do którego sygnały z Moskwy zamilkły(SLD i PSL) … więc już nie pisz tylko o jednej stronie medalu bo zdrajcy narodu polskiego siedzą w każdej „polskiej” partii która jest obecnie w sejmie

Comments are closed.