Gruzini zalegalizują produkcję leczniczej marihuany? Obliczają, ile zarobiliby na eksporcie. Polska mogłaby zyskać dużo więcej

flaga Gruzji i liść marihuany/fot. Pixabay (kolaż)
flaga Gruzji i liść marihuany/fot. Pixabay (kolaż)

Gruziński minister finansów poinformował o planach rządu w kwestii unormowania produkcji marihuany i jej eksportu w celach medycznych. Wstępne wyliczenia wskazują, że w kilka lat rząd pozyskałby prawie 400 mln USD.

Zasadniczo jest to nowa branża. Sama uprawa jest jedną z najstarszych, upojenie tym ziołem jest stare jak świat, ale produkcja wyrobów z konopi wykorzystywanych w medycynie to jest nowość związana z nowymi technologiami – powiedział minister Ivane Machavariani cytowany przez Imedi.

Według ministra, inicjatywa ta pomoże podnieść poziom edukacji obywateli kraju oraz „pokonać biedę i ubóstwo”. Dodaje też, że w ciągu pierwszych dwóch-trzech lat Gruzja mogłaby uzyskać z eksportu marihuany około miliard lari (ponad 380 mln USD).

Wyliczenia na ten temat były także w Polsce. Według różnych szacunków, przy legalnej sprzedaży marihuany w kraju z akcyzą na poziomie jak wyroby tytoniowe Polska uzyskałaby około 4 mld zł do budżetu. Z kolei podatek VAT dodałby kolejne 5 mld zł rocznie. Dodatkowo ponosimy koszty walki z często zabójczymi dopalaczami, które istnieją tylko dlatego, że marihuana nie jest legalna.

Z kolei amerykański rynek marihuany – wliczając legalną i nielegalną część branży – w tym roku ma wynieść wartość w przedziale 45-50 mld USD.

W Gruzji Trybunał Konstytucyjny orzekł, że za samo posiadanie marihuany nie wolno karać, i na przełomie lipca i sierpnia tego roku wprowadzono prawo wprost zezwalające na posiadanie do 70 gram na własny użytek.

Źródła: sputniknews.com/money.pl

Comments are closed.