Narasta konflikt pomiędzy Ukrainą a Węgrami. Kijów chce wydalić węgierskiego konsula

Zakarpacie (czerwony). Foto: google maps
Zakarpacie (czerwony). Foto: google maps
REKLAMA

Po opublikowaniu przez media filmu z uroczystości wręczania węgierskich paszportów mieszkańcom miasta Berehowe w obwodzie zakarpackim na Ukrainie szef MSZ tego kraju Pawło Klimkin nie wykluczył w środę wydalenia konsula Węgier, którego widać na tym nagraniu.

Szef ukraińskiej dyplomacji zapowiedział, że będzie o tym rozmawiał ze swoim węgierskim odpowiednikiem Peterem Szijjarto.

REKLAMA

„Wiemy, że ciągle są przypadki ukrywanego wydawania paszportów. Sprawdzamy teraz, czy wideo jest autentyczne” – powiedział Klimkin. Jak uściślił, jeśli nagranie okaże się prawdziwe, konsul z Berehowego zostanie wydalony z Ukrainy.

„Powiem, że konsul nie ma tam co robić, niech lepiej wydaje węgierskie paszporty węgierskim obywatelom w Budapeszcie” – dodał.

Nagranie z konsulatu w Berehowem opublikowała ukraińska państwowa agencja informacyjna Ukrinform. Pokazana jest na nim przysięga na wierność Węgrom, składana przez obywateli Ukrainy.

„Przysięgam, że uważam Węgry za swoją ojczyznę. Będę wiernym obywatelem, będę bronić Węgier i służyć im. Tak mi dopomóż Bóg” – mówią po otrzymaniu paszportów.

Po hymnie Węgier właściciele nowych węgierskich paszportów otrzymują instrukcje od węgierskich dyplomatów – napisał Ukrinform. „Ukrywajcie przed instytucjami państwowymi Ukrainy fakt otrzymania węgierskiego obywatelstwa” – mówili pracownicy placówki w Berehowem.

Władze Ukrainy uznają tylko jedno obywatelstwo i nie tolerują posiadania dwóch paszportów. Od 2011 roku na Węgrzech obowiązują przepisy umożliwiające szybkie przyznawanie obywatelstwa Węgrom mieszkającym za granicą.

Stosunki ukraińsko-węgierskie zaostrzyły się w 2017 roku, gdy parlament w Kijowie przyjął nową ustawę oświatową. Budapeszt oświadczył, że godzi ona w prawa mniejszości węgierskiej na ukraińskim Zakarpaciu, gdyż ogranicza prawo do nauczania w języku ojczystym. Z powodu sporu Węgry blokują m.in. spotkania Komisji Ukraina-NATO.

Ukraina domaga się od Węgier zmiany nazwy pełnomocnika ich rządu do spraw Zakarpacia. Kijów zagroził w sierpniu, że uzna pełnomocnika za osobę niepożądaną, jeśli Budapeszt nie wyjaśni, w jakim celu został on powołany, i nie zostanie zmieniona nazwa jego funkcji.

W węgierskim rządzie istniało wcześniej stanowisko pełnomocnika ds. współpracy regionów przygranicznych na Węgrzech i Ukrainie. Następnie w jego miejsce powołano pełnomocnika odpowiedzialnego za rozwój Zakarpacia oraz rozwój przedszkoli w Kotlinie Panońskiej. Funkcję tę pełnił i pełni Istvan Grezsa.

W lipcu premier Węgier Viktor Organ krytykował Unię Europejską za sankcje wobec Rosji, wprowadzone za zaanektowanie należącego do Ukrainy Krymu, i mówił, że nie widzi Ukrainy w UE i NATO. (PAP)

REKLAMA