Polska państwowa firma chce zbudować sztuczne wyspy na Morzu Bałtyckim. „Trwają prace przygotowawcze.” Chodzi o pozyskanie energii

Morze Bałtyckie. Foto: google maps
Morze Bałtyckie. Foto: google maps

W przyszłym roku będzie wiadomo, co z inwestycjami Orlenu w morskie farmy wiatrowe. Koncern posiada koncesję na budowę sztucznych wysp pod 1200 MW mocy.

Robimy przetarg na firmę doradczą, trwają prace przygotowawcze związane z badaniem dna. Pełną decyzję musi podjąć zarząd, po analizach – mówi Jarosław Dybowski. Przypomina również, że koncern posiada koncesję na budowę sztucznych wysp pod 1200 MW mocy. Dopiero szczegółowe analizy pokażą jednak, jaką moc zainstalowaną będzie można osiągnąć.

Przetarg na firmę doradczą rozstrzygniemy w ciągu dwóch tygodni. W przyszłym roku powinna być decyzja dotycząca realizacji inwestycji i sposobu jej realizacji – powiedział.

Jest sporo firm: szwedzkich, duńskich, niemieckich. Oni wszyscy są zainteresowani realizacją inwestycji na Morzu Bałtyckim. To jest bardzo ciekawy akwen, ze względu na dobrą wietrzność, charakter dna, niewielką głębokość – zapowiedział Dybowski. Dodał też, że Orlen jest w stałym kontakcie z firmami z branży, choć nie jest to jeszcze etap konkretnych ustaleń.

Nasza koncesja jest ważna jeszcze przez dwa lata. Żeby ją przedłużyć, będziemy musieli pokazać jakiś postęp prac – podsumował.

Źródło: money.pl

6 KOMENTARZE

 1. Tak, bo pewnie Niemcy zamiast na złom chcą nam wcisnąć swoje wiatraki, które u nich pracowały 10 lat i nie mają co z nimi zrobić. Przeprowadzą odpowiednią renowację tych wiatraków i znowu na głupiej Polsce zarobią jak z resztą w wielu innych przypadkach zarabiają (banki, markety, kopalnie itd…) A my tylko płacimy, płacimy, płacimy…

  • ▌▌Ze względu na zamknięcie komentarzy szybka odpowiedź tutaj na komentarz z:
   https:\\nczas.com\2018\09\14\oredownik-a-moze-i-czlonek-rzadu-agent-sluzb-specjalnych-kim-jest-jonny-daniels\

   .

   ▌▌Kiedyś, w okresie mody na obwieszczanie ChRL „nowym i jedynym supermocarstwem na świecie” wdałem się w większą analizę porównawczą (jak na razie trafną z mojej strony — określenie pozycji ChRL na chwilowy grzbiet wznoszącej sinusoidy, a nie proponowane przedłużanie trendu ostatnich 10 lat w nieskończoność) pomiędzy ChRL, a PRL.

   Jako kluczową różnicę pomiędzy tymi tworami uznałem fakt, iż w ChRL komunizm wprowadzała suwerenna władza, w PRL — tak samo zbrodnicza, ale jednak niesuwerenna.

   Bardzo trudno zrzucić z siebie logikę przegrywającego znajdując się w pozycji kolonialnej.

   Polska przegrała swoją szansę gdzieś ok. poł. XVI wieku — dominując Księstwo Moskiewskie miała szansę wyrosnąć na światowe supermocarstwo od Wisły po Władywostok z pełną licencją na wszystko.

   Dziś musimy chwytać się sztuczek i dobrych koniunktur. Jedną z najmniej docenianych, a najskuteczniejszych sztuczek są wolny rynek i demokracja (wolny rynek idei) — metodą procentu składanego dają ~~ 1% dodatkowego kopa wzrostu. Jednak już za dwa pokolenia (a przy dobrej koniunkturze — za jedno pokolenie) byli niewolnicy mogą stać się panami, a panowie — niewolnikami.

   .

   Jedną spośród wielu przeszkód, które stoją nam na tej drodze jest nasze sąsiedztwo — ludzie upodabniają się do swojego otoczenia, a społeczeństwa czerpią wzory od najlepszych sąsiadów (konwergencja). Niestety — zarówno wzorzec pruski, jak i moskiewski nie są tymi najbardziej wydajnymi w dłuższym okresie (są skuteczne, ale w okresie krótkim — np. możliwości prowadzenia gospodarki wojennej), a jeśli nie wespniemy się wyżej, nie zbudujemy dodatkowego silnika, dodatkowego dopalacza, to nawet w uczciwej rywalizacji nie dogonimy sąsiadów będąc wyłącznie ich spóźnionymi imitatorami.

 2. Niebożątka, nie mogą wykopać strumyka przez mierzeję, a biorą sie do wysp. Ale w końcu firmy „doradcze kilkaset milionów zgarną. Kulczyki tez biednieją a mają „koncesje farm wiatrowych ” na zbyciu, to sie sierotki wspomoże! Bydlaki z PiSu już szubrawców z drugiej części POPiSu dawno prześcigneli!

 3. Zobaczycie cud . Niemcy fanatyczni zwolennicy energii z wiatru wyrażą gwałtowny sprzeciw . Podobnie zachowaja sie ekolodzy realizujący usługi dla Putina

Comments are closed.