Zbigniew Preisner, Marek Magierowski. Źródło: YT, MSZ
Zbigniew Preisner, Marek Magierowski. Źródło: YT, MSZ
REKLAMA

Instytut Polski w Tel Awiwie wycofał się z finansowania koncertu Zbigniewa Preisnera podczas Festiwalu Filmowego w Hajfie – poinformował na Twitterze ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski. Wcześniej Preisner poinformował, że „nie zamierza spotkać się z przedstawicielami obecnej władzy”.

Polski kompozytor Zbigniew Preisner podczas rozpoczynającego się w sobotę Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie ma otrzymać nagrodę za całokształt twórczości. Na prośbę organizatorów festiwalu laudację na cześć nagrodzonego miał wygłosić ambasador Marek Magierowski, a Instytut Polski w Tel Awiwie postanowił koncert sfinansować.

REKLAMA

W piątek na Twitterze Magierowski zamieścił list skierowany do Preisnera. „Niestety, kilka dni temu Ambasada RP oraz Instytut Polski w Tel Awiwie zostały poinformowane (za pośrednictwem Pana menedżerki), iż – cytuję – (…) jesteśmy zaskoczeni, że Instytut ma jakieś powiązania z koncertem oraz tak długo, jak rządzi obecna partia, pan Preisner nie spotyka się z przedstawicielami obecnej władzy” – czytamy we wpisie Magierowskiego.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem

„Jest mi niezmiernie przykro, iż polityka znów wzięła górę nad wspólnym dobrem” – dodał ambasador i zaznaczył, że niezmienne uważa, „iż niezależnie od osobistych sympatii, wyznawanej ideologii czy partyjnego zaangażowania, każdy znamienity polski artysta zasługuje na wsparcie Państwa Polskiego, w ramach promocji naszej kultury za granicą”.

Szanując jednak Pana polityczne wybory, postanowiłem zrezygnować ze swojego wystąpienia, o czym – ze smutkiem – poinformowałem organizatorów festiwalu” – napisał w liście do Preisnera polski ambasador. Jak zaznaczył, nie chciałby, aby kompozytor odczuwał „jakikolwiek dyskomfort, słuchając słów przedstawiciela Rzeczypospolitej”.

„By owego dyskomfortu jeszcze bardziej nie pogłębiać, Instytut Polski w Tel Awiwie wycofał się równie z finansowania wspomnianego koncertu” – poinformował ambasador.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Hajfie to – jak podaje Polski Instytut Sztuki Filmowej – największy festiwal w Izraelu prezentujący publiczności przegląd najciekawszych i nagradzanych filmów oraz klasyki światowego kina. Co roku gromadzi widzów na blisko trzystu pokazach filmów z siedemdziesięciu krajów świata.

Koncert Zbigniewa Preisnera ma odbyć się 29 września.

 

REKLAMA