Rząd Merkel na skraju rozpadu. Jeśli do niego dojdzie Niemcy zażądają przedterminowych wyborów

Angela Merkel. / Dostawca: PAP
Angela Merkel. / Dostawca: PAP

47 proc. Niemców popiera rozpisanie przyspieszonych wyborów parlamentarnych, jeśli sprawa dymisji szefa kontrwywiadu BfV Hansa-Georga Maassena doprowadzi do rozpadu rządzącej krajem koalicji chadeków i socjaldemokratów – wynika z sondażu dla dziennika „Bild”.

Przeciwko przedterminowym wyborom wypowiedział się prawie co trzeci respondent (29 proc.) w opublikowanym w piątek badaniu ośrodka INSA z udziałem 1040 osób.

Za zorganizowaniem przyspieszonego głosowania są przede wszystkim wyborcy prawicowej Alternatywy dla Niemiec (AfD), ale także część zwolenników socjaldemokratycznej SPD, liberalnej FDP, postkomunistycznej Lewicy i Zielonych. W większości przeciwko są tylko wyborcy siostrzanych partii chadeckich – CDU kanclerz Angeli Merkel i CSU ministra spraw wewnętrznych Horsta Seehofera.

Zaledwie jedna trzecia pytanych (32 proc.) spodziewa się, że po ewentualnych nowych wyborach na czele rządu federalnego po raz kolejny stanie Merkel. Jej wyboru na kanclerza życzy sobie 24 proc. uczestników sondażu, ale ponad połowa (56 proc.) wolałaby, żeby odeszła z tego stanowiska.

45 proc. respondentów wyraziło przekonanie, że po wyborach rządziłaby koalicja w składzie innym niż obecny (CDU/CSU i SPD). Jedna piąta uważa, że AfD byłaby w stanie wejść do koalicji na szczeblu ogólnokrajowym.

Maasen, dotychczasowy szef Urzędu Ochrony Konstytucji (BfV), czyli niemieckiego kontrwywiadu, ma odejść z tego stanowiska i przejść do MSW, gdzie zgodnie z kompromisem zawartym przez partie koalicyjne ma zostać sekretarzem stanu, co wiąże się z podwyższeniem wynagrodzenia.

Dymisji Maasena domagała się SPD po jego wypowiedziach na temat protestów w saksońskim Chemnitz, gdzie dwóch imigrant z Syrii zamordował Niemca. Szef BfV otwarcie, wbrew propagandzie rządowej zakwestionował autentyczność relacji o atakach na cudzoziemców w tym mieście. Zarzucano mu też „niestosowne kontakty” z członkami antyimigranckiej AfD, czemu zdecydowanie zaprzeczał.

„Bild” pisze w piątek, że w SPD narasta bunt przeciwko sposobowi, w jaki rozwiązano spór o Maassena, tj. de facto jego awansowi. Według tabloidu w poniedziałek zarząd partii zamierza rozważyć, czy ministrowie SPD w rządzie powinni otwarcie zagłosować przeciwko zatrudnieniu byłego szefa BfV w MSW – mimo że zgodę na takie rozwiązanie wcześniej wyraziła szefowa ugrupowania Andrea Nahles.

Według „Bilda” wynik poniedziałkowego spotkania trudno przewidzieć, a w parlamentarnej frakcji SPD, która ma omówić sprawę na specjalnym posiedzeniu, krąży kompromisowy pomysł, polegający na tym, że socjaldemokraci w rządzie wstrzymają się od głosu, składając na barki chadeków całkowitą odpowiedzialność za sprawę Maassena.

27 KOMENTARZE

 1. Z socjalistycznego, lewackiego, multikulturalnego, LGBTQ super państwa robi się super szambo

  • nie troszcz się tak o Niemcy, polaczku. Poradzimy sobie bez ciebie w każdej sytuacji. Ty zaś i twoje śmieszne, niedorozwinięte państewko bez niemieckiej pomocy będziecie niczym – zadupiem równie beznadziejnym, co współczesna Albania.

   • Ależ się rozpędziłeś….. A jak tam twoja emeryturka? Spada jej wartość z roku na rok? A jak tam ceny energii? Kosmiczne? No to poczekamy jeszcze ze dwa lata i wtedy pogadamy. Ja niestety jadę na tym samym wózku i wcale mi nie do śmiechu…. Jest co prawda jedna, mała różnica. Nie jestem Volksdeutschem i przez to mam może inny światopogląd.

    • Jak ci się Niemcy nie podobają, to wypierdalaj natychmiast won do swojej zasranej, zabiedzonej Bulandy.

     • Nie ty mnie tu zaprosiłeś i nie ty będziesz mnie wypierdalał. Takie smarki wciągam nosem przed śniadaniem. Zmień ten chamski język, bo to jedyne co po Polsce ci zostało. I radzę po dobroci, nie fikaj, bo nie wiesz z kim rozmawiasz.

     • Sam się zaprosiłeś. Tak jak miliony innych twoich rodaków na przestrzeni ostatnich 30-stu lat. Uciekliście ze swojej syfiatej polen przed nędzą, skrajnym ubóstwem i beznadzieją. Nie podoba ci się w Niemczech, to natychmiast stąd wypierdalaj, parszywy gnoju. Nie trzeba nam tu śmieci twojego pokroju.

     • Olaf, nie dyskutuj z tym śmieciem. Nawet jeżeli był kiedyś Polakiem, to pewnie go z Polski na łopacie jak gnój wywalili. Teraz taki zacietrzewiony. A jakby mu tak za rasizm do dupy się dobrać? Przecież prokuratury uwielbiają takie sprawy. Wystarczy powiadomić i poczekać. W tej chwili redakcje muszą przekazywać numery IP. Jeżeli wystąpią o to Niemcy, tak jak na Onecie, to za tydzień, dwa zniknie on stąd jak kamfora.

     • Jak widać argumenty trafiają, nawet do Volksdeutscha. Skończyła się anonimowość na forach. Skończy się i „depolonizator”.

     • Skończyła to się twoja kariera polskiej prostytutki, głupia madziu. Tak zużyte egzemplarze nie znajdują już żadnych nabywców.

    • „Zmień ten chamski język, bo to jedyne co po Polsce ci zostało”
     Sugerujesz, że z tym się głównie kojarzy Polska? Z chamami i nieokrzesanym językiem?

   • Przy okazji, patrząc na wyeksploatowanych, chorych i porzuconych ludzi, przemieszczających się ulicami miast, gdy patrzą na „kolorową” młodzież która szydzi z ich ciężkiej pracy, gdzie większość azylantów ma o niebo lepsze warunki socjalne, niż ci którzy budowali wielkość Niemiec, zastanawiam się, czy Albania jest właściwym porównaniem.

    • ja mieszkam w malym miasteczku i tego problemu nie ma.Kilku cyganow, kebab-klub wystawiony przez turkow na przeszpiegi i kilku czarnych wolnych ptaszkow, to wszystko co zasmieca te miejscowosc. Jak narazie spokoj, przez 30 lat tylko jedno zabojstwo i to po imprezie.

     • Meeeeee !
      A ja jestem z ^Gwiezfnych Wojen^ , zasrancu od knura po 4 wyrokach !

     • Niemcy najbardziej zaśmieca wschodnioeuropejska hołota zza Odry, wyłudzająca zasiłki socjalne.

     • Kierownik Episkopatu , ty to jestes gownem miedzyplanetarnym, a wiec mozesz nadal pluc, a tu nam na ziemi nie zaszkodzisz.

   • ja tylko obserwuje takich debili jak ty i czekam kiedy od tych swoich przybranych panow dostaniesz kopa w dupe, bo nie bedziesz im potrzebny.

     • A ty jakiej narodowości jesteś szwendo? Nie masz swojego ojczystego języka? Czemu w nim nie piszesz? Wstydzisz się?

 2. to chyba dobrze?
  panstwo zmienia politykow w trakcie
  szkoda, ze nie ma impeachmentu i w Polsce i w Niemczech
  nie moze byc tak, ze polityka nie da sie usunac z urzedu

  • Jeszcze nikt tak nie nazwał żyda. Jesteś pierwszy Kierowniku.

 3. „według tabloidu”…. a co to jest tabloid??? Ja wiem co to jest, znam angielski, ale czy nie ma już polskich słów na określenie codziennej prasy niskich lotów??? Ja pier€&@, jeszcze trochę, a zrobi się tu jak w Indiach, gdzie co drugie słowo to angielskie, chociaż tam jeszcze moooożna to jakoś zrozumieć, jeżeli weźmie się pod uwagę ilość dialektów w tym kraju…etc. Dziennikarze od siedmiu boleści…

Comments are closed.