Polacy nie dali się antyklerykalnej histerii. Większość dobrze ocenia działanie Kościoła

Dwaj księża w sutannach - zdjęcie ilustracyjne. / fot. pixabay.com
Dwaj księża w sutannach - zdjęcie ilustracyjne. / fot. pixabay.com
REKLAMA

Większość Polaków dobrze ocenia działalność Kościoła rzymskokatolickiego, a wskaźniki w badaniu opinii publicznej się nie zmieniają, mimo antyklerykalnej historii jaka pojawiła się w mediach w ostatnich tygodniach. Im bliżej premiery filmu „Kler”, tym ciężej znaleźć na stronach lewicowych dzień bez ataku na Kościół.

Mimo tego opinia Polaków o Kościele pozostaje dobra. W ostatnim półroczu opinie o działalności Kościoła rzymskokatolickiego pozostają w zasadzie niezmienione. Ponad połowa Polaków ocenia ją pozytywnie (55 proc.), a jedna trzecia (33 proc.) – negatywnie.

REKLAMA

Według autorów badania poza uczestnictwem w praktykach religijnych i poglądami politycznymi badanych, na postrzeganie działalności Kościoła rzymskokatolickiego wpływa także wykształcenie. Respondenci z wykształceniem podstawowym, gimnazjalnym lub zasadniczym zawodowym oceniają ją lepiej niż osoby z wykształceniem średnim lub wyższym.

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach od 6 do 13 września na liczącej 1064 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło: PAP/NCzas

REKLAMA