Naukowcy alarmują: groźny wulkan Katla w Europie wkrótce wybuchnie. Skutki możemy odczuwać na całym świecie

Wulkan Katla - erupcja, zdjęcie ilustracyjne. / Źródło: YouTube
Wulkan Katla - erupcja, zdjęcie ilustracyjne. / Źródło: YouTube

Wkrótce wybuchnie islandzki wulkan Katla. Naukowcy ostrzegają, że kontynent prawdopodobnie zostanie sparaliżowany jeżeli chodzi o komunikację lotniczą. Obecnie Katla emituje nawet 24 kilotony dwutlenku węgla dziennie i jest pod tym względem trzecim wulkanem na świecie. To aż 5% emisji dwutlenku węgla ma świecie!

Przypomnijmy, że w 2010 r. mieliśmy do czynienia z podobną sytuacją. Wówczas erupcja wielkiego wulkanu Eyjafjallajökull sparaliżowała ruch lotniczy prawie nad cała Europą.

Jeśli przewidywania naukowców się potwierdzą i wkrótce wybuchnie Katla, to sytuacja będzie dużo poważniejsza. Loty samolotów będą praktycznie niemożliwe ze względu na unoszący się pył wulkaniczny.

Jak podaje Daily Mail zdaniem naukowców, tym razem chmura pyłu nad Europą byłaby 3 razy większa niż w 2010 roku.

Wulkan Katla znajduje się pod pokrywą lodowca Mýrdalsjökull, co powoduje, że ciężko jest go zbadać. Wykryto jednak rosnące pokłady dwutlenku węgla, siarkowodoru i metanu pod lodem, co oznacza rosnąca aktywność wulkaniczną.

„Wewnątrz wulkanu zbiera się coraz więcej magmy. To dlatego wytwarza się tak wiele gazów. Jak pokazały wybuchy wulkanów na Alasce i na Hawajach, to znak, że wkrótce nastąpi erupcja” – stwierdziła badaczka Institute of Geophysics and Tectonics at Leeds University Evgenia Ilyinskaya na łamach The Sun.

Jak czytamy w brytyjskich mediach specjaliści nie potrafią określić dokładnej daty wybuchu. Jednak do erupcji może dojść za kilka lat, kilka miesięcy albo nawet kilka dni. Ostatniej erupcja Katly doszło 100 lat temu, a ten islandzki wulkan wybucha średnio co 50 lat.

„Nie umiemy powiedzieć, kiedy wulkan wybuchnie. To się jednak na pewno stanie” – ostrzega Sarah Barsotti , która pracuje jako specjalista ds. zagrożeń wulkanicznych w Icelandic Meteorological Office man łamach brytyjskiego The Sun.

Obecnie Katla emituje nawet 24 kilotony dwutlenku węgla dziennie i jest pod tym względem trzecim wulkanem na świecie. Odpowiada za 5 procent światowej emisji dwutlenku węgla, co opisano na łamach „Geophysical Research Letters”.

Nczas.com/ Daily Mail/ The Sun

30 KOMENTARZE

 1. Zaraz, zaraz…skoro Katla jest 3-cim wulkanem pod względem emisji, można przyjąć, że pierwsza trójka emituje jakieś 20% całości Co2. Ale wulkanów na świecie jest nieco więcej niż trzy sztuki, co by znaczyło że emisja Co2 w wyniku działania ludzkości to jakaś zupełnie nieznacząca ilość. Lewactwo globalne powinno pozatykać te wulkany. Najlepiej własnymi dupskami.

  • Ty serio uwierzyłeś, że 20kiloton to 5% światowej emisji ? XD
   ze spalenia jednej tony węgla są około 3tony CO2. (policz sobie na podstawie masy atomowej, jeśli chcesz). Ogrzanie domu przez zimę to 2 tony węgla. Czyli jeden dom rocznie emituje 6 ton CO2. Na samo ogrzewanie. Dzieląc to przez 360 daje 15 kilogramów dziennie.

   Więc 20kiloton to tyle, ile emituje miasteczko z 10000 mieszkańców.
   W Polsce jest 38 milionów ludzi

   • po pierwsze nikt nie grzeje caly rok, nie kazdy uzywa wegla, a wulkan tworzy 24 kilotony co2 dziennie a nie rocznie :)

   • Cos Ci sie pomieszało w obliczeniach.
    20 kiloton = 20 000 000 kg
    Jeden czlowiek (tak naprawde jedna rodzina) wg twoich obliczeń emituje w ciagu doby 15 kg dwutlenku wegla na ogrzewanie.
    20 000 000/15 = 1 333 333
    1 333 333 domów musi kopcic caly dzien węglem zeby wyemitować tyle samo dwutlenku wegla co ten wulkan w ciagu tego samego dnia.
    Przypominam, ze nie kazdy mieszka w osobnym domu, przecietna rodzina obecnie to 2+1 czyli trzy osoby, dodatkowo nie wszyscy ogrzewaja się na węglem czy innym opałem, niektorzy sa podlaczeni do elektrocieplowni, korzystają z pomp ciepla. Poza tym sezon grzewczy nie trwa caly rok, a w wielu miejscach na swiecie nie ma go wcale.
    Już nie wspomne o tym, ze zanizyles z 24 kiloton do 20, ale mam nadzieje, ze to juz pomylka.

    • Tyle, że on policzył tylko i wyłącznie ogrzewanie. Bez przemysłu, transportu i tak dalej. Wg ostatnich danych elektrownia Bełchatów emituje ok. 100kt CO2 / dobę, 4 razy więcej niż ten wulkan. Co więcej 24kt przyjęte w artykule może być nieco na wyrost, bo jest górną oszacowaną wartością (Ilyinskaya et al. 2018 podają 12-24kt/doba).

 2. ja bym kazał mu, niby temu wulkanu, pszesionść się na rower…no może na dwa…. rowery… i niech pedałuje…

 3. Jak sobie Katla wytrysnie, to w Islandii odbywac sie beda dantejskie sceny.
  A moze by tak na wszelki wypadek Tadzio Rydzyk by go poswiecil, wszak niezmierzone sa dziela naszych czarodziei?

  • Zawsze sie znajdzie jakis klient kliniki psychiatrycznej tylko cos duzo ich chodzi po wolnosci

  • Opinia zapewne będzie taka: Prawiczki wolą Rosję Putina, bo tam nie ma wulkanów.

 4. a niech wypierd..a te europejskie wulkany, te zlogi plynnego ciasta i popiolu w powietrze i wreszcie nauka sie zajmie tym co wazne, a nie dieslami i wiatrakami.

 5. Widzimy z tabel, że emisja CO2 w przypadku spalania węgla i gazu jest taka sama, ale podczas spalania gazu powstają ogromne ilości pary wodnej (o czym często świadomie zapominają „fachowcy”) tworzącej smog! Spalając węgiel, też nie wszystko „idzie w powietrze”, zostaje bowiem popiół, ten fakt również często pomijają „fachowcy”. Im węgiel jest czystszy, tym mniej popiołu, ale i mniej zanieczyszczeń i vice versa. Węgiel antracytowy (antracyt) zawiera do 97% czystego C. Pojęciem często przetaczającym się przez media jest złej jakości węgiel. To ten zły węgiel miałby być przyczyną kopcenia z kominów i zwiększonej emisji zanieczyszczeń, które to zjawiska nie dotyczą rzekomo węgla dobrej jakości. Używanie tego pojęcia świadczy o zupełnej ignorancji w temacie węgla. To, co wylatuje z komina, zależy bowiem w największym stopniu nie od kraju pochodzenia, sortymentu czy składu chemicznego danego węgla, ale od sposobu jego spalania. Każdy węgiel można spalić czysto — czyli tak, by nie wypuszczać kominem niespalonego paliwa, co objawi się brakiem dymu — ale wymaga to dostosowania procesu spalania pod cechy danego węgla. Lobby gazowe w Polsce i na świecie czyniły wszystko, aby maksymalnie windować cenę węgla, lub po prostu likwidować kopalnie. 1 m3 gazu z opłatami przesyłowymi kosztuje ok. 2,55 zł, 1 kg węgla, dobrej jakości, 1 zł. Z powyższych ilości obydwu surowców powstaje porównywalna ilość energii. Komu zależy na „dyskryminacji” węgla? To pytanie pozostawiam otwarte.
 6. I po co te dyskusje? To przecież fake-news
  Emisje globalne CO2 to 100 000 kt dziennie.
  24 kilotony to 0.024% a nie 5%

 7. Byle tylko żaden samolot z jakimś prezydentem się nie rozbił, bo znowu na pogrzeb tylko Putin przyjedzie.

Comments are closed.