Naukowcy alarmują: groźny wulkan Katla w Europie wkrótce wybuchnie. Skutki możemy odczuwać na całym świecie

Wulkan Katla - erupcja, zdjęcie ilustracyjne. / Źródło: YouTube
Wulkan Katla - erupcja, zdjęcie ilustracyjne. / Źródło: YouTube
REKLAMA

Wkrótce wybuchnie islandzki wulkan Katla. Naukowcy ostrzegają, że kontynent prawdopodobnie zostanie sparaliżowany jeżeli chodzi o komunikację lotniczą. Obecnie Katla emituje nawet 24 kilotony dwutlenku węgla dziennie i jest pod tym względem trzecim wulkanem na świecie. To aż 5% emisji dwutlenku węgla ma świecie!

Przypomnijmy, że w 2010 r. mieliśmy do czynienia z podobną sytuacją. Wówczas erupcja wielkiego wulkanu Eyjafjallajökull sparaliżowała ruch lotniczy prawie nad cała Europą.

REKLAMA

Jeśli przewidywania naukowców się potwierdzą i wkrótce wybuchnie Katla, to sytuacja będzie dużo poważniejsza. Loty samolotów będą praktycznie niemożliwe ze względu na unoszący się pył wulkaniczny.

Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Jak podaje Daily Mail zdaniem naukowców, tym razem chmura pyłu nad Europą byłaby 3 razy większa niż w 2010 roku.

Wulkan Katla znajduje się pod pokrywą lodowca Mýrdalsjökull, co powoduje, że ciężko jest go zbadać. Wykryto jednak rosnące pokłady dwutlenku węgla, siarkowodoru i metanu pod lodem, co oznacza rosnąca aktywność wulkaniczną.

„Wewnątrz wulkanu zbiera się coraz więcej magmy. To dlatego wytwarza się tak wiele gazów. Jak pokazały wybuchy wulkanów na Alasce i na Hawajach, to znak, że wkrótce nastąpi erupcja” – stwierdziła badaczka Institute of Geophysics and Tectonics at Leeds University Evgenia Ilyinskaya na łamach The Sun.

Jak czytamy w brytyjskich mediach specjaliści nie potrafią określić dokładnej daty wybuchu. Jednak do erupcji może dojść za kilka lat, kilka miesięcy albo nawet kilka dni. Ostatniej erupcja Katly doszło 100 lat temu, a ten islandzki wulkan wybucha średnio co 50 lat.

„Nie umiemy powiedzieć, kiedy wulkan wybuchnie. To się jednak na pewno stanie” – ostrzega Sarah Barsotti , która pracuje jako specjalista ds. zagrożeń wulkanicznych w Icelandic Meteorological Office man łamach brytyjskiego The Sun.

Obecnie Katla emituje nawet 24 kilotony dwutlenku węgla dziennie i jest pod tym względem trzecim wulkanem na świecie. Odpowiada za 5 procent światowej emisji dwutlenku węgla, co opisano na łamach „Geophysical Research Letters”.

Nczas.com/ Daily Mail/ The Sun

REKLAMA