Tak państwo i jego urzędnicy pozbawiają obywateli ich własności

Rząd Mateusza Morawieckiego. Foto: PAP/Marcin Obara
Rząd Mateusza Morawieckiego. Foto: PAP/Marcin Obara

Chrześcijańska szkoła myśli ekonomicznej oparta jest głównie na stwierdzeniu, że Przykazania Dekalogu: „Nie pożądaj żadnej rzeczy należącej do bliźniego” i „Nie kradnij”, oprócz ich znaczenia religijnego i jako podstawowych nakazów moralnych, stanowią też imperatywy ekonomiczne, których nieprzestrzeganie, szczególnie przez prawa stanowione i władze państwowe w stosunku do obywateli, powoduje niepożądane i często katastrofalne skutki gospodarcze.

Inaczej mówiąc: im powszechniejsze jest zjawisko kradzieży w jej różnych postaciach, zwłaszcza w przypadku zalegalizowanej grabieży dokonywanej przez państwo, a więc w „majestacie prawa”, tym dotkliwiej cierpi na tym gospodarka i szybciej następuje ubożenie ludności.

Stwierdzenie to powinno szczególnie przemawiać do chrześcijan, dla których Dekalog, jako pochodzący od Boga, stanowi jeden z filarów wiary, a fakt, iż Stwórca zakazuje bezpośrednio aż dwoma Przykazaniami pozbawiania własności naszych bliźnich, wskazuje na wielkie znaczenie, jakie nadał On nietykalności cudzej własności prywatnej.

Państwo i jego urzędnicy pozbawiają obywateli ich własności na różne sposoby, takie jak:

1. praktykowanie socjalizmu poprzez bezpośrednią konfiskatę własności prywatnej na rzecz państwa i jego różnych instytucji;

2. drukowanie papierowych pieniędzy bez pokrycia we wzroście bogactwa narodowego, co powoduje inflację i obniżanie wartości tych pieniędzy, które obywatele już posiadają;

3. zaciąganie pożyczek państwowych bez wiedzy i zgody obywateli, którzy wraz z następnym pokoleniem będą musieli je spłacać;

4. szerzenie i praktykowanie korupcji poprzez tworzenie korupcjogennych urzędów dla „swoich” i ochrona ich działań, co powoduje duże koszty ponoszone przez całe społeczeństwo;

5. tworzenie w instytucjach państwowych stanowisk bezproduktywnej i pasożytniczej pracy, będącej przykrywką dla dystrybucji pieniędzy z kieszeni podatnika;

6. przyznawanie przez rząd różnych licencji, koncesji, monopoli i innych przywilejów wybranym jednostkom lub grupom, kosztem wszystkich pozostałych obywateli;

7. zalecane przez Marksa opodatkowanie wybiórcze (progresywne) ludzi zamożniejszych, które jest sprzecznie z zasadą równości wszystkich obywateli wobec prawa, a tym samym karanie bogatszych za to, że w gospodarce rynkowej stali się takimi dzięki swej pracowitości, zaradności, uczciwości, wyrzeczeniom, oszczędzaniu i zaspokajaniu potrzeb innych ludzi owocami swej działalności;

8. łamanie prawa podaży i popytu przez narzucanie cen minimalnych lub maksymalnych za jakieś dobra, tj. okradanie właściciela z prawa do swobodnego dysponowania swą własnością;

9. opodatkowanie na cele, które nie służą dobru całego społeczeństwa, lecz tylko niektórym jego grupom…
…i tak dalej.

W świetle powyższego oczywistą rzeczą jest, dlaczego rządy w państwach socjalistycznych i „opiekuńczych”, oparte na ograniczaniu prawa do własności prywatnej, jej „uszczuplaniu” i konfiskacie, prowadzą kraje do bankructwa, a rodziny i społeczeństwo do rozkładu.

Chrześcijanie winni pozostać czujni, szczególnie jeśli chodzi o rozumienie często występujących haseł o potrzebie realizacji zasad sprawiedliwości społecznej (co, między innymi, ujmuje artykuł 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej), gdyż te hasła pośrednio wzywają do łamania Dziesiątego Przykazania („Nie pożądaj żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego”) i do przymusowego wyrównywania nierówności majątkowych i społecznych. Są one inspirowane przez różnych zwolenników marksizmu, który, jak wiadomo, za jeden z podstawowych dogmatów uznaje konieczność likwidacji własności prywatnej (za wszelką cenę).

Chrześcijańska myśl ekonomiczna służyć może jako narzędzie intelektualne w zwalczaniu marksizmu. Ponadto zachęca patriotów pragnących jak największego dobrobytu dla swego kraju, aby nie pozwalali rządzącym na ustanawianie i egzekwowanie praw okradania obywateli przez państwo, lecz przeciwnie – czynili wszystko, by doprowadzać takie już istniejące, niemoralne prawa do likwidacji.

Jan Michał Małek

Autor jest inżynierem, przedsiębiorcą, działaczem polonijnym w USA, gorącym zwolennikiem i orędownikiem wolności gospodarczej, mecenasem szeregu inicjatyw edukacyjnych w duchu wolnorynkowym i patriotycznym (ufundował np. Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza). Założył Polsko-Amerykańską Fundację Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Został odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

14 KOMENTARZE

 1. Jak socjaliści okradają
  Majątek przeciętnego Szweda po 90 latach socjalizmu – 100 tys. euro
  Majątek przeciętnego Polaka po 28 latach socjalizmu – 30 tys. euro
  Majątek przeciętnego Rosjanina w kapitalistycznej Rosji – 10 tys. euro

  Dziękuję, zaorane.

  • w latach 90-tych każdy mieszkający w bloku posiadał majątek warty kilka milionów złotych :)

  • Co z tego że 100 tyś. jak coś co się kupuje to jest 100x droższe niż tyle ile powinno być warte.

  • jestem tez za ustanowieniem cen maksymalnych (na niskich poziomach) na alkohol i narkotyki. w poniedziałek (bo weekendowych balangach) mam mega kaca i za mało forsy na flachę i dopalacza, a przecież muszę jakoś te komentarze pisać. popieram program flaszka +.

 2. Tak państwo i jego urzędnicy pozbawiają obywateli ich własności na życzenie tychże obywateli-wyborców zwanych szumnie Suwerenem.

  • Konstytucja Michalkiewicza mówi: „my nie ruszamy waszych – wy nie ruszacie naszych”.
   Więc muszą dopierdalać „obywatelom”. Tak dokładnie było od A.D. 1917.

   • Polska wtedy będzie normalnym państwem gdy ludzie przestaną się zwracać do policjanta „panie władzo”. Zapamiętajcie to!
    W totalitarnym państwie, wszystko można zrobić z człowiekiem. Wskaźnikiem czy państwo jest totalitarne, jest kwestia posiadania broni, jak napisał najwybitniejszy pisarz polityczny wszech-czasów, wielki Polak i człowiek, p. Józef Mackiewicz.

    III RP – wg jego kryterium – jest bez wątpienia państwem totalitarnym.

    Dlatego żyd rozbraja teren. Pamiętajcie, że wszędzie gdzie wchodził bolszewicki (czy niemiecki) bandyta to pierwszym zarządzeniem było zdanie wszelkiej broni w tym zabytkowych przecudnych szabel jak na Litwie w 1940 co pięknie opisał nasz geniusz, pan Józef Mackiewicz w „Drodze donikąd” i innych swoich wydawnictwach.

    (P.S. Cała fenomenalna twórczość Józefa Mackiewicza jest godna polecenia – czytajcie proszę a będziecie mądrzejsi i bardziej odporni na manipulacje)

 3. Ludzie ale przecież każdy wie jak jest. Każdy człowiek chce płacić mniej podatków, ciężko pracować i dużo kupować!!! Taki zawsze był etos pracy katolika.
  Przecież to co zostało napisane powyżej przywędrowało do nas z państw liberalnych!!! takich jak Niemcy, Szwajcaria, Szwecja i USA. Przecież każdy wie że współczesny system podatkowy powstał w państwach protestanckich. Tak więc ten artykuł powinien być adresowany do Luteran i ich kolejnych odłamów a nie do Katolików. Przecież to Bismark wprowadził ZUS i zwalczał katolicyzm. Wyzysk liberalizmu był tak ogromny że spowodował narodziny marksizmu. Czyli państwa zaborcze ( Prusy) , śzwedzi oni na siłę to wprowadzali u nas. Jak nie chciałeś się dostosować to wojnę wywoływali. Teraz robi to samo Unia Europejska. A to że teraz państwa się zadłużają???? Przecież banki centralne powstały w państwach liberalnych i przecież jest druga strona medalu pieniądze pożyczają banki prywatne w państwach liberalnych (jakby nie chciały to by nie pożyczały) . Przeciez to w państwach protestanckich lichwa została usankcjonowana. I dlatego się rozrosły banki centralne i obrót strumieniem pieniądza ( duża część jest dodrukowana, też przez kredyty 1 do 27) .
  Ten artykuł to jest makabryczny hihot historii. Autor zwraca się do ofiar 9Katolików) , którym na siłę aplikowano rozwiązania (luterańskie – liberalne -marksistowskie) .

  Podejrzewam że autor jako mieszkaniec USA przeszedł na jakiś odłam protestantyzmu i zaczął się mądrzyć.a prywatnie to pracuje w banku i chętnie na dobry procencik by pożyczył pożyczkę rządzowi Polskiemu.

 4. Nawiązując do poprzedniego posta. Po części to jest prawda co autor napisał za czasami podatki są zbyt wysokie itd. Ale gdzie ci ludzie mają pracować jak przemysł sprzedany. Biurokracja rozrośnieta do ogromnych rozmiarów właśnie przez UE i te wszystkie ustawodastwo liberalno marksistowskie. Dobrym przykładem jest VAT. Przecież my z VATu teraz nie możemy zrezygnować bo cała Europa się w tym rozlicza i jak polska firma nie będzie iała odliczenia to jej produkt będzie za drogi i zbankrutuje. Dlaczego wasz guru JKM i Michałkiewicz Janusze polityki panoowie 2% tego wam nie tłumacza. Za to cały czas serwują dziecinne rozwiązania takie mniejsze podatki, broń w domu ( chociaż 90% chłopaków i dziewczyn nie była w wojsku) . Takie pytanie nawiązujący do ogólności zamieszczonego artykułu : o ile maja być mniejsze podatki, która mają być mniejsze, wszystkie mają być skasowane czy niektóre. To są madrości pijaka, który coś chlapnie na ławeczce pod blokiem, pochwali się że niby jest magistrem i wszystkie dzieci do okoła myślą że to guru. KONKRETY!!!!!! I nie oskarżajcie Katolików jeżeli to wszystko co piszecie przyszło od protestantów póżniej ich następców liberałów i kolejnych następców marksistów(wszystkie wypaczenia). To jest typowe mylenie tropów czyli ofiarę nazywacie oprawcą.
  A jeżeli ten pan autor jest taki mądry to niech się wypowie, tylko konkretnie, czy my możemy to zrobić bo te państwa liberalno -marksistowskie na nas naskoczą że pójdzimy z torbami jak Turcja. Te państwa właśnie nam udzieliły kredytów i szybko mogą zażądać ich spłaty i wstrzymać wymianą pieniadza. I co zrobiszmuszisz dalej się zadłużać mniej ale trochę musisz. Kolego do nich napisz.
  Drogi autorze z USA który już jesteż protestantem prawdopodobnie ten artykuł musisz przetłumaczyć na angielski i odczytać w swoim sekciarskim kościele luterańskim itd. Bo tam wtedy będą siedzieli mocodawcy i nie myl ich z ciężko pracującymi Polskimi Katolikami!!!!!!!!!

 5. Liberałowie sami do siebie miejcie pretensje!!!!! Przez wasza pazerność, niewolnictwo, lichwę powstał marksizm, który zaczął odbierać kapitał poprzez system podatkowy, który wy wprowadziliście ( wiadomo że nie na taką skalę). Nie mieszajcie w to kościoła katolickiego!!!!!!!! Wiadomo że niestety dużo myśli marksistowskich przeniknęło do kościoła katolickiego ale wy jesteście za to odpowiedzialni!!!!!!! Wy jesteście oprawcami i sprawcami (liberałowie) . Katolicka nauka społeczna bardzo dobrze określa rolą przedsiębiorcy. To wy liberałowie co zrobiliście z polskim przemysłem – sprzedaliście. Zamiast na tym portaliku szczekaś o obniżkę podatków ruszcie się wreszcie i zacznijcie zarabiać!!!!! bo na tym portaliku piszecie tylko o podatkach a o zarabianiu nikt. Do roboty a później do kościoła i na kolana a później do rodzin i spać!!!!!!!!! Lenie która najchętniej by zyły z pustego pieniądza nie będą nas pouczać i swoich odszczepieni religijno politycznych aplikować.

Comments are closed.