To już pewne! Oni oszaleli! Rząd przyjął projekt ustawy o kołach gospodyń wiejskich

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski i koło gospodyń wiejskich - zdjęcie ilustracyjne. / foto: Wikipedia/Flickr
Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski i koło gospodyń wiejskich - zdjęcie ilustracyjne. / foto: Wikipedia/Flickr

To dzieje się naprawdę. Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o kołach gospodyń wiejskich. Jest to nowa regulacja określająca formy i zasady dobrowolnego zrzeszania się w kołach – poinformował CIR. Projekt został przedłożony przez ministra rolnictwa.

Projektowane przepisy umożliwią szybką rejestrację Kół Gospodyń Wiejskich i wsparcie ich działalności na rzecz rozwoju przedsiębiorczości na terenach wiejskich oraz kultywowania folkloru i polskiej tradycji.

Zaproponowano podniesienie rangi KGW do poziomu organizacji wyposażonych w osobowość prawną, czyli samorządnych, społecznych organizacji mieszkańców wsi, niezależnych od innych organizacji społeczno-zawodowych rolników (kółek rolniczych), a także od administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego.

Obecnie Koła Gospodyń Wiejskich nie mają osobowości prawej i są częścią Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.

Samodzielność organizacyjna i podmiotowość prawna zapewnią niezbędne warunki do realizacji zadań ustawowych i statutowych kół, które będą również mogły być wspierane finansowo środkami publicznymi w formie dotacji. Obecnie KGW nie mogą korzystać z dotacji.

Koła Gospodyń Wiejskich to jedna z najstarszych form organizacji społecznych, jakie funkcjonują w Polsce. Obecnie jest ok. 21 tysięcy KGW, powstałych w ramach kółek rolniczych oraz kilka tysięcy działających jako zespoły ludowe i stowarzyszenia (powstałe po 2004 r.).

Organizacje te skupiają ponad milion osób. Daje to średnio ok. 60 kół działających w powiecie.

KGW reprezentują interesy i działają na rzecz poprawy sytuacji kobiet wiejskich oraz ich rodzin. Ich działalność skupia się m.in. na rozwijaniu przedsiębiorczości kobiet, racjonalizowaniu wiejskiego gospodarstwa domowego oraz zwiększaniu uczestnictwa mieszkańców wsi w propagowaniu kultury i kultywowaniu tradycji.

(PAP)

24 KOMENTARZE

 1. Co wam nie pasuje?operatywnosc , lokalne spolecznosci,male ojczyzny,oddolne inicjatywy?redaktorku z gimbazy…

  • Redaktorek zapewne jest z gimbazy ale faszysci powinni się odpieprzyc od kontrolowania kilku kubiet na wsi co chca sobie razem cos porobic. Może tego nie ogarniasz ale następnym krokiem bedzie nadzorca rzadowy, ktory bedzie patrzyl czy zgodnie z ustawą posuwasz kobietę czy co Ty tam wolisz posuwać.

   • Mozliwosc dotacji , osobowosc prawna, uniezaleznienie od kolek i organizacji rolniczych. Ponawiam pytanie kolegi; co wam gimbusy nie pasuje? KAZDY rzad chce kontrolowac obywateli, rozne sa tylko sposoby i szczekanie na ten temat. Wyznawcy JKM tego nie rozumieja?

 2. Poproszę też o ustawowe uregulowanie działalności kapel weselnych.

  • jak ktoś obieca dofinansowanie i tanie kredyty na sprzęt muzyczny zapewne taka idea powstanie a ich potencjalny sukces ty ochrzcisz dziełem wolnego rynku który przecież nie ma nic wspólnego z wiecznym brudem, ciemnotą i wojną

  • Otóż to – niech *starają* się regulować jak najwięcej. I tak już nie dają rady z tym, co mają obecnie. Każdy dodatkowy przepis zwiększy chaos, jaki u nich panuje. A to lepiej dla nas.

   • Dla was to już nic nie jest lepiej ale gorzej i gorzej. WSIowe czasy powoli mijają. Odzwyczaj ryj od koryta i nie kwicz.

 3. Ja też lubię folklor… tzn. folk metal. ?
  youtu.be/fu2bgwcv43o

 4. Ja mam dosyć, obaliłem 4 browary i idę spać, ” a niech was wszyscy diabli” jak mawiał Felicjan Dulski.
  Żeby tylko takie problemy były?

 5. Ciekawe czy Ardanowski to Polak ?…zaraz po nominacji na ministra pojechał do Izraela…ciekawe po co !

 6. PiSokomunistyczna wersja socjalistycznej III Rzeszy gdzie partia dotowała i kontrolowała większość organizacji pozarządowych.

  • Przecież III Rzesza była Biała i Czysta Rasowo a Morawiecki sprowadza do Polski Hindusów i Filipińczyków.

   • raczej tęczowa, a Hitler był gejem – (ponownie odsyłam do książki „Różowa swastyka”)

    • Nie wierz we wszystko co pisza jesli nie masz dostepu do źródeł. Hitlera oskarza sie nawet o zabicie Chrystusa, oraz o to ze popelnil samobojstwo, po czym sam sie spalil a swoje zwloki zawinal w dywan. Oskarza sie go jeszcze o to ze zagazowal 6 milionow czlonkow kolka mojzeszowego wspolnie z Polakami, oraz o to ze byl malarzem, samodzielnie przy oporze wszystkich rozsadnych Niemcow napadl na Polske. Zmuszal Niemcow do roznych niecnych rzeczy grozac im trzymana w rekach rakieta V2 bo byl potwornie silny.

Comments are closed.