Papież Franciszek w drodze powrotnej z Tallina: Część tragicznej historii Litwy przyszła z Zachodu: Od Niemców i Polaków

Papież Franciszek. Foto: PAP/EPA
Papież Franciszek. Foto: PAP/EPA

Papież Franciszek powiedział dziennikarzom w drodze powrotnej z Tallina, że Litwa, którą odwiedził wycierpiała ze wschodu i z zachodu. „Część tej tragicznej historii nadeszła z Zachodu, od Niemców, od Polaków” – mówił.

Papież odpowiadał na pytanie, co to znaczy jego zdaniem, że Litwa, którą odwiedził, powinna być pomostem między Wschodem a Zachodem.

Franciszek podkreślił, że Litwa należy do Zachodu i wiele zrobiła, by wstąpić do Unii Europejskiej. „Natychmiast odrobiliście wszystkie lekcje, nie było to łatwe” – dodał.

Jako drugi dowód przynależności do Zachodu wymienił członkostwo Litwy w NATO.

Papież dodał: „Kiedy pomyśli się o wschodzie, jest tam wasza trudna historia. Ale część tej tragicznej historii przyszła z Zachodu, od Niemców, od Polaków, ale przede wszystkim od nazizmu” – stwierdził.

Franciszek wyraził opinię, że bycie pomostem wymaga stanowczości, przede wszystkim w kwestii swojej tożsamości.

Papież wyznał, że był wstrząśnięty po swej niedzielnej wizycie w Muzeum Okupacji i Walk o Wolność w dawnej siedzibie KGB w Wilnie, gdzie widział cele o takiej powierzchni, jak krzesełko, sale tortur i egzekucji.

Dzieje krajów bałtyckich to „historia inwazji, dyktatur, zbrodni, zesłań ” oraz „nienawiści do religii, każdej religii” – zaznaczył papież.

Wspomniał duchownych wywiezionych na Sybir, którzy nigdy stamtąd nie wrócili.

„Wiara tych trzech krajów jest wielka, rodzi się z męczeństwa” – stwierdził.

Franciszek mówił, że także obecnie ma miejsce na świecie dużo okrucieństwa.

„Dzisiaj okrucieństwo się nie skończyło” – podkreślił.

W tym kontekście mówił o „okrucieństwie terrorystów Państwa Islamskiego”. Przypomniał spalenie żywcem jordańskiego pilota i ścięcie Koptów na plaży w Libii.

To, co się dzieje, to jest „skandal” – oświadczył.

Mówiąc o kwestii migracji papież stwierdził, że w krajach bałtyckich nie ma „populistów”. Jak zaznaczył relacjonując swoje rozmowy z przywódcami tych państw, są one gotowe przyjmować i integrować imigrantów , ale – podkreślił – nie masowo, lecz „z rozwagą”. Mówił, że miarą ich otwartości i gościnności jest to, że nie może to stanowić „zagrożenia dla ich tożsamości”.

To otwarcie „dobrze przemyślane” – podkreślił.

Papieża pytano też o sprawę podpisania tymczasowego porozumienia między Watykanem a Chinami w sprawie nominacji biskupów. Nie zgodził się z opinią kardynała Josepha Zena z Hongkongu, który zarzucił mu, że „sprzedał Kościół w Chinach”.

Franciszek przypomniał, że dwustronne rozmowy Chin i Watykanu to proces trwający od lat, to „dialog, by uporządkować kwestie nominacji”.

Papież oświadczył, że bierze odpowiedzialność za decyzje podjęte w sprawie nominacji chińskich biskupów i że to on ich mianuje.

Ujawnił, że kiedy niewymieniony przez niego arcybiskup Carlo Maria Vigano wydał oświadczenie zarzucające mu, że wiedział o nadużyciach emerytowanego metropolity Waszyngtonu, otrzymał zapewnienia solidarności także z Chin – od wiernych tzw. Kościoła patriotycznego i tego związanego z Rzymem.

Papież Franciszek powiedział, że tak długo, jak choć jedno dziecko będzie padać ofiarą pedofilii ze strony księdza, będzie to „potworne”.

Duchowny „ma zbliżyć dziecko do nieba, a nie niszczyć je” – powiedział.

Zapewnił, że rozumie, iż młodzież jest „zgorszona tym tak wielkim zepsuciem”. O tym, że młodzi ludzie są oburzeni skandalami, papież mówił we wtorek w Estonii.

Mówiąc o skandalu pedofilii w stanie Pensylwania oświadczył, że liczba takich przypadków spadła w ostatnich latach.

Jak mówił, Kościół katolicki zaczął uświadamiać sobie nadużycia, włożył cały wysiłek, by rozwiązać tę sprawę. „Kościół uświadomił sobie, że musi walczyć w inny sposób” z tymi przestępstwami – podkreślił.

„W dawnych czasach te przypadki się tuszowało, także w domu” – zaznaczył. Taki był sposób myślenia – dodał papież.

„W ostatnim czasie dowiedziałem się o wielu wyrokach skazujących. Nigdy, nigdy nie podpisałem po zapadnięciu wyroku skazującego prośby o akt łaski. W tej sprawie się nie negocjuje” -oświadczył.

Źródło: PAP

19 KOMENTARZE

 1. co on pierdoli za glupoty? o Ponarach slyszal? szaulisi to wierni kolaboranci nazistow zaraz po banderowcach

 2. Bo Polacy więzili Litwinów w polskich obozach koncentracyjnych, wykorzystując Niemców, jako strażników i komendantów.

 3. Dobry Papież, bo mógł powiedzieć, że część tragicznej historii Litwy przyszła z Zachodu – z Niemiec i ze Wschodu – z Polski.
  Niemniej, naziści nadal są bezpaństowcami…

 4. „Część tej tragicznej historii nadeszła z Zachodu, od Niemców, od Polaków” – mówił.

  I jakoś tak zapomniał o tragicznej historii co nadeszła z Watykanu wraz z rycerzami Zakonu Przenajświętszej Maryi Panny Szpitala Niemieckiego co „chrzcili” wyrzynając.
  No i zapomniał wspomnieć że ci „naziści” to błogosławieni byli i blachy z „Gott mit uns” mieli pobłogosławione. A potem, po wojnie, wielu z nich na paszportach Czerwonego Krzyża uciekało do Ameryki Łacińskiej. A czyż to nie nuncjusz papieski wystawiał te paszporty?
  Pedofilia to tylko niewielka część dokonań Pańskiego kościoła cwany dziaduniu. A od Polaków to się trzymaj z daleka bo taki z ciebie papież jak…. no właśnie.

  • Akurat Krzyżacy nie przyszli z Watykanu tylko z Bizancjum co ma kolosalne znaczenie dla poźniejszej historii Europy. Gdyby faktycznie przyszli z Watykanu nie bylo by rewolucji protestanckich, francuskich, niemieckich, bolszewickich, niewolnictwa w Ameryce itd.

  • Poza tym kompletna niewiedza historyczna nie usprawiedliwia pisania przez Ciebie bzdur nawet jeśli takich jak Ty są miluony, że o mediach nie wspomnę

 5. Nie z Watykanu, tylko z Mazowsza. Nękanego najazdami … litewskimi.
  Gdyby nie te najazdy, Konrad Mazowiecki nie osiedliłby Krzyżaków. Bez Krzyżaków nie trzeba by było Unii w Krewie i dalszej Lubelskiej. Wraz z tymi Uniami Królestwo Polskie nie musiałoby się użerać z udzielnymi książętami typu Radziwiłłowie i tracić sił na ratowanie Wielkiego Księstwa przed Moskwicinami.
  Stan obecny, czyli Rosja i Polska rozdzielone państwami kadłubkowymi ukształtowałby się wieki temu, bez konieczności rozbiorów.
  Ergo: tragedia historii Polski nadeszła ze Wschodu – od Litwy.

 6. Polak katolik mogę napisać tylko jedno: franciszek to czerwony szmaciarz udający papieża. Debil nie wie nic o naszej historii. Czekam tylko kiedy ta kreatura beatyfikuje duchowego przywódcy banderowców i niemieckiego kolaboranta szeptyckiego, który mając wiedze o zbrodniach na Polakach palcem nie kiwnął. Ten papież lewak i miłośnik zboczeńców zasługuje tylko by mu napluć w pysk. Dla mnie przestał być już dawno głowa KK.

 7. ten dziki argetynski rasistowski szowinista dał popis mowie nienawiści ale nie zapoznał sie z ludobójstwem w Ponarach? gdzie litwini za flaszkę bimbru i za pare butów oprówali Polaków ze skóry- tam tego typa spod ciemnej gwiazdy nie było?

 8. Lewacka Stara Szmata udająca papieża. W jaki sposób niby Litwinów uciskaliśmy? Że wybierając Jagiełę nie daliśmy ich wyrżnąć Niemcom z krzyżem na piersi? A może konstytucją nihil nowi i unią lubelską w której zrównaliśmy ich z nami?

 9. Pamiętacie Juana Perona, lewackiego populistę, który zostawszy kilkakrotnie prezydentem Argentyny doprowadził ten bogaty kraj (w 1945 roku 2-gi po USA w obu Amerykach) do kompletnej ruiny?
  Papież Franciszek to Peron Kościoła, który zrobi z Kościołem to co Peron z Argentyną !!!
  To wybraniec USraela i CIA w ramach operacji ‚Wiosna w kościele”. Kryptonim tej operacji pokazuje, że Wielki Czarny Brat Burrack i Wielka Wiedźma Clinton specjalizowali się w naprawdę czarnym humorze.

 10. wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/po-tym-zabojstwie-przestalem-wierzyc-w-boga-czy-to-ksieza-zabili-roberta-wojtowicza/z882hme?

 11. Niech popatrzy na dane spisu ludności z 31 roku- Na wileńszczyźnie litwinów jak na lekarstwo. I co żeśmy im zrobili? Ten Franek doprowadzi do całkowitego rozbicia kościoła, to komunistyczny pop….leniec

Comments are closed.