Rosyjskie bombowce Tu-160 nad Bałtykiem przechwycone przez samoloty NATO

Tu-160. / fot. Wikipedia
Tu-160. / fot. Wikipedia

Dwa rosyjskie bombowce strategiczne Tu-160 zostały przechwycone nad Morzem Bałtyckim przez pełniące dyżur Baltic Air Policy myśliwce z Niemiec i Belgii. Przechwycenia dokonały niemieckie myśliwce Eurofighter i belgijskie F-16 operujące z lotnisk w krajach nadbałtyckich. Zdarzenie miało miejsce nad wodami międzynarodowymi.

Ponaddźwiękowe bombowce Tu-160, w kodzie NATO oznaczone jako „Blackjack”, stosunkowo rzadko zapuszczają się nad Bałtyk i raczej mało prawdopodobne, by zostały użyte bojowo w tym rejonie. Zasięg przenoszonych przez nie pocisków manewrujących CH-55SM to 3000 km, więc nie ma potrzeby zbliżania się do atakowanego celu i narażania na zestrzelenie przez myśliwce lub obronę przeciwlotniczą przeciwnika.

Ostatni taki przelot miał miejsce w czerwcu 2017 roku i był rosyjskim pokazem siły związanym z trwającymi na Łotwie manewrami Sabre Strike, w których udział wzięły amerykańskie bombowce B-52 i B-1B.

W rejonie Morza Bałtyckiego dużo częściej dochodzi do przechwyceń najszybszych na świecie, spośród samolotów turbośmigłowych, bombowców Tu-95 „Bear” lub odrzutowych bombowców taktycznych Tu-22M3. Także i te rosyjskie bombowce są zdolne do przenoszenia broni jądrowej.

Od roku 2014 i aneksji Krymu ilość przelotów rosyjskich bombowców w różnych rejonach świata znacząco wzrosła. Ostatnio głośno było o przechwyceniu rosyjskich Tu-95 w okolicach Alaski przez myśliwce F-22 U.S. Air Force.

W ubiegłym tygodniu dwa Tu-160 zostały przechwycone przez samoloty RAF. Spotkanie z brytyjskimi myśliwcami Typhoon miało miejsce nad wodami międzynarodowymi nad Morzem Północnym.

11 KOMENTARZE

 1. Dlatego właśnie prawiczki nienawidzą NATO
  parezja.pl/korwin-nato-chce-wywolac-iii-wojne-swiatowa/

  • USA miesza się wszędzie tam gdzie jest ropa! Irak, Syria, tyle tego jest że nie chce mi się wymieniać…

  • kiedyś „ala” nieopatrznie podała swojego maila jednemu z komentatorów, a ten obczaił „ją” na Naszej Klasie. Jego oczom ukazał się lekko psychopatyczny, łysiejący, podtatusiały 50-parolatek.

   gruby dziad przyznał się, że „gdy pisali do niego jak do kobiety, to wyobrażał sobie, że go posuwają”

 2. a nie pomysleliscie, ze oni was przyzwyczajaja do swego widoku, oni traca paliwo, ale wy rowniez musicie startowac w kilka maszyn i ich eskortowac. I tak bedzie 2 tysiace razy, by przy ostatnim takim numerze jak wasza czujnosc was opusci i jak beda 300 kilometrow od celu, to odpala wszystkie rakiety i wtedy nie bedziecie wiedziec, czy stracac rakiety ,czy samoloty. O ich maszynki sie nie martwcie, tak sobie mysle, ze maja tylu pojebusow, ktorzy sie poswieca w imie lenina.

  • Fakt. Sukces. Samolot, i do tego lata!
   Jak zbudowali lotniskowiec, to samoloty nie mogly na nim ladowac. Super nowoczesny czolg Armata tez nie chcial jezdzic po defiladzie. Tutaj mamy pokaz sily i innowacyjnosci Rosjan – „Spojrzcie! Latajacy samolot! I nie jest to nasze ostatnie slowo!”

 3. Możesz obejrzeć na YT jak wyglądają tureckie Leopardy po trafieniu rosyjską rakietą Kornet.Może wtedy coś zrozumiesz,wielki znawco wojskowości.

 4. No i co teraz? Przechwycili i teraz zrobią im proces o naruszenie przestrzeni, dóbr, przerwy obiadowej?

 5. Z prędkością tych bombowców, z jaką one latały kilka dni temu, mam je w chuju!

Comments are closed.