PiS da znów. Kiedy elektorat udławi się kiełbasą wyborczą?

Politycy PiS zaczęli kolportować informacje, że jeszcze przed jesiennymi wyborami samorządowymi emeryci mogą liczyć na swoją wersję programu socjalnego „500 plus”. Nieoficjalnie politycy PiS mówią, że badane są następujące możliwości: trzynasta emerytura, dodatki od 100 zł do 500 zł, a nawet zwolnienie emerytur z PIT-u. To ostatnie polega w gruncie rzeczy na przerzucaniu pieniędzy z jednej państwowej kieszeni do drugiej i było od dawna postulowane.

Kiełbasa wyborcza dla emerytów od PiS ma zapewnić partii Jarosława Kaczyńskiego większą reprezentację w samorządach i możliwie jak najwięcej z nich „odbić” z rąk opozycji. Idea jest czytelna – problem w tym, że stan finansów państwa za rządów PiS daleki jest od głoszonego przez propagandę. Krótko mówiąc: możliwości rozdawania pieniędzy przez państwo są coraz mniejsze. Prawie na pewno dodatek dla emerytów będzie więc świadczeniem jednorazowym. Już dziś bowiem sztywne wydatki państwa powodują duże kłopoty z domknięciem budżetu.

Dopóki jest koniunktura gospodarcza, to wszystko gra. Problem zacznie się, gdy nastąpi spowolnienie wzrostu gospodarczego lub kryzys. Wówczas sztywne wydatki socjalne budżetu będą ciążyć jak kamień na szyi topielcowi. Dodatkowa emerytura to koszt dla budżetu ok. 15 mld zł rocznie, zwolnienie emerytów z PIT – ok. 14 mld zł. Dlatego realna jest w zasadzie tylko wypłata dodatków w wysokości do 500 zł. W zależności od tego, ile i komu, daje to maksymalny koszt ok. 4 mld zł. Ale najważniejsze jest to, iż będzie to wydatek jednorazowy, a nie sztywny.

Efekt rozdawania pieniędzy

Politycy PiS podkreślają, że program „500 plus” zlikwidował ubóstwo w 70-80 proc. rodzin z dziećmi. Negatywną konsekwencją, którą się marginalizuje, jest odejście kobiet z rynku pracy. Tylko od lipca 2016 do czerwca 2017 roku z pracy zrezygnowało 103 tys. kobiet. W znacznej części chodzi o te z małych miast i słabo wykształcone.

Według danych GUS z lutego br., aktywność zawodowa młodych kobiet jest najniższa od 1999 roku. Oznacza to, że za kilkanaście lat, gdy te kobiety stracą uprawnienia do pobierania „500 plus”, będziemy mieć do czynienia z problemem ubóstwa w tych rodzinach. Powrót do pracy po kilkunastu latach absencji na rynku będzie trudny. O braku emerytury nawet nie trzeba wspominać. Już dawno wiadomo, że polski system ubezpieczeń splajtował i za kilkanaście lat zwyczajnie nie będzie go stać na utrzymanie rosnącej rzeszy emerytów.

Program „500 plus” nie zrobił również żadnego przełomu w spadającej liczbie urodzeń. Rzeczywiście tuż po wprowadzeniu programu miał miejsce mały baby boom (ok. 30 tys. urodzin więcej), ale dotyczył on kobiet, które już miały dzieci. Liczba rodzących pierwsze dziecko jak spadała, tak spada. W Polsce na kobietę w wieku rozrodczym przypada 1,44-1,45 dziecka. Aby liczba Polaków się nie zmniejszała (tzw. zastępowalność pokoleń), ten wskaźnik musi wynosić minimum 2,05-2,1.

Dochodzi też kwestia spadku wartości pieniądza, czyli inflacji, do której „500 plus” bardzo się przyczynił. Jak wyliczył „Super Express”, świadczenie dziś ma wartość nabywczą o 20 proc. mniejszą niż na początku działania programu.

Wszyscy chcą pieniędzy

Najpoważniejszym efektem „500 plus” jest jednak rozbudzenie ambicji finansowych sfery budżetowej. Dziś PiS już ma kłopot z protestującymi lekarzami i policjantami, a na tym bynajmniej się nie skończy. Silne i dobrze zorganizowane grupy zawodowe umieją liczyć. Skoro rząd PiS znalazł 20 mld zł rocznie na „500 plus”, to odpowiednio przyciśnięty znajdzie również pieniądze na podwyżki – rozumują związki branżowe.

Pod koniec sierpnia weszła w życie ustawa dająca obowiązkowe podwyżki tym lekarzom, którzy w danej placówce zadeklarują wyłączną etatową pracę. Podwyżki mają też dostać lekarze rezydenci, którzy zadeklarują, że po zakończeniu rezydentury zostaną w Polsce. W efekcie już w pierwszych dniach września okazało się, że szpitalom brakuje na owe podwyżki pieniędzy.

Protestują – i to coraz ostrzej – policjanci. Po akcjach polegających na dawaniu pouczeń zamiast mandatów szykowane są następne protesty. Policyjne związki zawodowe chcą przede wszystkim pieniędzy – 650 zł podwyżki na etat – i przywrócenia starych przepisów pozwalających szybciej przechodzić na emeryturę. Poparcie dla strajku i jego postulatów deklaruje 99 proc. policjantów. Związki zawodowe chcą także coraz wyższej płacy minimalnej. Rząd zobowiązał się do podniesienia jej w 2019 roku do 2220 zł, a związki chcą co najmniej 2383 zł, co stanowi 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Niezadowolenie z rządowych propozycji podwyżek manifestują też związki zawodowe nauczycieli – ci chcą w 2019 roku podwyżek aż o 1000 zł miesięcznie.

Te roszczenia, które uwolniło i spotęgowało PiS, dziś nawet jego polityków przyprawiają o przysłowiowy ból głowy. Nikt nie ma pomysłu, jak znaleźć pieniądze, aby dać wszystkim. Po cichu zaś nadchodzi wielki kryzys finansów publicznych. Finanse publiczne Polski, których centrum jest system ubezpieczeń społecznych (czyli obowiązkowa składka na przyszłą emeryturę), przypominają bowiem klasyczną piramidę finansową.

Piramida działa tak, że to, co wpłacisz do niej, przeznaczone jest na bieżące wypłaty. A jak będziesz chciał wypłacać, to potrzeba nowych chętnych. W tego typu schemacie zrobiła się dziura, o której wiadomo już od blisko 20 lat. Z powodu braku przyrostu demograficznego nie będzie komu pracować i płacić podatków, aby za kilka lat sfinansować wypłatę emerytur. Ten system od nazwiska pomysłodawcy – wybitnego niemieckiego polityka Ottona von Bismarcka – nazywany jest bismarckowskim. Gdy wprowadzał go Bismarck, miało to większy sens.

W 1889 roku średnia długość życia w Niemczech wynosiła nieco ponad 50 lat, a prawo do pobierania emerytury przyznawano tym, którzy ukończyli 65 lat. Gdy w 1910 roku zdano sobie sprawę ze skokowego wzrostu średniej długości życia do 64 lat, natychmiast podniesiono wiek emerytalny do 70 lat. Gdyby więc odwołać się do założeń systemu bismarckowskiego, emerytura powinna być wypłacana dziś ok. 75 roku życia. O takim wieku jako docelowym mówił otwarcie za rządów PO-PSL jeden z polskich ekspertów od systemów emerytalnych prof. Marek Góra.

Ten system PO ratowała łamaniem umowy społecznej i przesuwaniem wieku, od którego można pobierać emeryturę. PiS przywróciło stare zasady, ale systemu nie zmieniło. On się zwyczajnie wali. A do starych zobowiązań, na które nie ma pieniędzy, doszły nowe – z socjalnego planu PiS. Dziś Polska i jej gospodarka przypominają statek, który wziął kurs na górę lodową i ma zablokowany ster. Dowodzący okrętem zresztą niespecjalnie mają ochotę manewrować statkiem, aby uniknąć zderzenia. Liczą, że owa góra (w naszym wypadku załamanie się finansów państwa) zwyczajnie zniknie.

Najlepszym komentarzem do takiej strategii jest przypomnienie młodzieżowej „bajki o łódce”, czyli „nie łódź się!”. Zderzenie nastąpi raczej prędzej niż później i wówczas coś trzeba będzie naprawdę zmienić.

Jan Piński

42 KOMENTARZE

  • Tak jak PO i N wszyscy przeciwko jednemu. JKM to jest element układu domykający odcinek lemingowego liberalizmu. Tka jak Owsiak domyka lewaków.

  • Tak jak przed wojna w Niemczech wszyscy przeciwko katolickiej chadecji. Niby takie różnice były że liberałowie a inni to marksiści ale jak w niemiecką katolicka chadecję to wszyscy równo walili. Tak samo jest teraz. JKM to oszust. Ruski agent wpływu.

  • I teraz w Niemczech mamy chadecję protestancką z Merkel na czele, która głosuje za „małżeństwami” jedno płciowymi. Teraz w Niemczech wszyscy się zgadzają że aż wielka koalicja powstawała. Czyli JKM to oszust.

 1. Proszę odpowiedziec na nurtujace nas pytanie czy wedlug was czyli sekty JKM lemingow o wypranych mozgach czy DONALD TRUMP jest komunista? Bo przeciez broni zakladow i miejsc pracy w USA. JKM nigdy to nie interesowalo. Dla JKM zawsze bylo jasne ze ludzie Polacy nasi rodacy jak chcieli ciezko pracowac zeby obronic swoj zaklad pracy zeby nie wyjezdzac za granice to dla niegoJKM to byli socjalisci i roszczeniowcy.
  Odpowiedz
  Odpowiedz

  • Odpowiadam: Trump to narodowo-socjalistyczna kreatura uzywajaca przemocy w celu mowienia ludziom co wolno im kupowac z zagranicy, kogo zatrudniac, co wolno palic,etc. Do tego nienawidzi ostatniego herosa wolnosci XXIwieku czyli Snowdena i lize brudne dupsko Izraela.
   Komuchem jest natomiast Sanders a w Polsce Zandberg (Owsiak to bezideowy pionek).

 2. Ceny pradu, gazu i wody wzrosna o 40% to wszystko automatycznie tez pojdzie mocno do gory. Suweren poczuje socjalizm.

  • Typowe straszenie. A jak nie pójdą w górę to przeprosisz. Już jesteś zaprogramowany na antyPIS. Ten portal ma wiele wspólnego z ruskim sputnikiem i GW. niech JKM coś zaproponuje???? JKM idzie do TV i opowiada o dziewictwie za 5000 zł. Oni wami manipulują. piszą co by było gdyby. Wy się gotujecie. Ludzie to jest manipulacja. I jest jak w ruskim sputniku że wszystko jest złe USA też jest złe.

   • Juz ida. Ceny dla firm kontraktowane na 2019r. Taryfa dla indwidualnych tez musza pojsc do gory, wybory moga na poczatku ten trend opoznic. Poczytaj sobie inne zrodla niz tvpis i niezalezna.

   • Przecież informacje o podwyżkach są informacjami oficjalnymi.”Niech JKM coś zaproponuje????”-cały czas proponuje odejście od socjalizmu,bo to droga do katastrofy.Ile ty durniu masz lat?Chyba nie wiele widziałeś,albo masz słabą pamięć.Wyglądasz na jakiegoś gościa,który wyszedł po kilkudziesięciu latach z jakiejś lepianki i dostał telewizor.A w nim propagandowe brednie.Jak za Gierka.Czy ty nie możesz zrozumieć,że PiS powtarza wszystkie głupoty poprzedników i dodaje jeszcze swoje.Jak ceny nie mogą wzrastać(albo inaczej,spada siła nabywcza pieniądza-inflacja) jeżeli ludzie dostają pieniądze za nic nie robienie?Jednemu się zabiera dając drugiemu.I co?Przez takie działanie Polska staje bogatsza?Przecież to czysty kretynizm(z punktu widzenia polityka-socjalisty to sama korzyść,znowu go durnie wybiorą).Polska rozwijała się w tempie 7-8% rocznie jak obowiązywała tzw.Ustawa Wilczka.W ciągu pierwszych 2 lat obowiązywania tej ustawy powstało 6 milionów miejsc pracy.Ale Mateusz mówi-nie wolno przywrócić tej ustawy.Dlaczego?Bo okazałoby się,że np.90% urzędasów jest zbędna,a to przecież elektorat wyborczy(razem z rodzinami to z 10 milionów demokratów).To ty jesteś „człowiekiem sowieckim”,który nie ma za grosz refleksji.Przy „okrągłym stole” byli wszyscy,oprócz JKM.I to wyjaśnia wszystko.

    • To sa bzdury, To jest utopia. Ustawa Wilczka cały czas to piszecie jak mantre. Ta ustawa była tylko po to żeby nomenklatura mogła się uwłaszczyć i tyle. Cała reszta to była przy okazji. Teraz też każdy może zarejestrować firmę. W zderzeniu z rozwinientym przemysłem zachodnim nie mieliśmy szans czy ty to rozumiesz. Przez całe lata 90te złotówka była bardzo tania i w przeliczeniu na dolary i tak było wszystko bardzo tanie. Ten model gospodarczy tzn. liberalny ze skolonizowanym społeczeństwem tak przebiega. tzn. na początku nastepuje weksploatowanie a później jest źle lub gorzej. Najlepszym przykładem jest Afryka przecież tam koszty są zerowe, demografia dobra i nic się nie zmienia. Chłopcze po prostu trzeba samemu produkować i trzeba być konkurencyjnym czyli zarabiać ale żeby tak było musisz się zrównać poziomem z uprzemysłowieniem tych lepszych. A oni prze ustawe Wilczka przetracili kark. Dostalismy tak mocno w mordę że aż się zakryliśmy nogami. Ustawa Wilczka była bardzo zła i nic nie dała.
     Najlepszym przykładem transformacji była Japonia i Korea. Tam nie było żadnej ustawy wilczka. Tak w sposób bardzo umówiony mogła tylko okreslona firma wejść na rynek a oni przejmowali technologie. Inni co tylko chcieli sprzedawać dostawali takie cła że nikt tego nie kupował i się nie opłacało. I z tych krajów nie wyjechało 3mln ludzi za chlebem. Oni stali się potęgami przemysłowymi. A my gdzie teraz jesteśmy??? Jesteśmy rynkiem zbytu. Niemiec jak sprzedaje maszynę to tak żeby dokumentacji technicznej za szczegółowej nie przekazać.
     Yosserian naprawdę twój guru cie okłamał. Wyjdź z sekty JKM. To jest oszust.

     • Jeżeli ta ustawa była taka dobra dla nomenklatury,to dlaczego ją 60 razy nowelizowali,aż w końcu zawiesili .A teraz komu pomogłaby się uwłaszczyć?Jak chcesz być konkurencyjnym?przy mega podatkach nic nie rozwija się.Noblista z ekonomii Milton Friedman powiedział kiedyś,że Polska(która była wtedy i dalej jest na dorobku),aby dogonić zachodnie kraje musi robić to co te kraje robiły kilkadziesiąt lat temu,a nie to co robią teraz.Ale ty jesteś mądrzejszy od noblisty.Tak więc nigdy nie zrównamy się z zachodem,robiąc to co zachód teraz i naśladując go.

     • SYNu sam sobie odpowiedziałeś na pytanie. Dlaczego ją 60 razy nowelizowali. To jest oczywiste. No bo jak się uwłaszczyli w danej dziedzinie gospodarki to już wprowadzali bariery żeby byle ktoś ich nie wygryzł. Nastepnie sprzedawali całe zakłady wraz z rynkiem zabezpieczonym poprzez wymienione przez ciebie zmiany lub nowe ustawy.
      Przytoczyłes stwierdzenie Fridmana. ale ono jest tak ogólne że tam można wszystko wsadzić. Te kraje miały dostep do technologii i rynku zbytu w USA i mogły nakładac cła jak cos im nie pasowało. My rzeczywiście teraz nie możemy tgo robić. Bo mamy przetracony kręgosłup przemysłowy, nie mamy dostępu do rynku USA i na Niemieckim trudno nam wejść bo jest pełno certyfikatów. A cla to sam wiesz jak jest. Gościu tu chodzi o zupełnie inną sprawę. Fridmanowi chodziło jak my możemy bardziej zarobić, a ty sobie to zinterpretowałeś ( tak jak ci mówi guru) jak się bardziej zubożyć. Bo nie płacenie podatków to jest zubożenie. A to czy one sa zbyt wysokie to inna rzecz. Tak jak wcześniej pisałem jedź do Afryki tam nie musisz płacić podatkó ale samo przewizienie towaru jest problemem bo nie ma dróg bo nie ma kto to wybudować. Pracownicy sa nie wykształceni bo nie ma szkół.
      Gościu kup sobie młotek i uderz się mocno ale tak żeby zabolało.

    • SYNu tobie się mylą rzeczy. Dzieki ustawie Wilczka nomenklatura się uwłaszczyła zdobywając miliony i legalizując pieniądze z FOZZ a inne rzeczy były przy okazji tzn. sprzataczka mogła sprzątać 24 h na dobę płacac mniejsze podatki itd. proste roboty. Żeby zarobić to trzeba mieć konkurencyjny przemysł i rynki zbytu. Najlepszym przykładem jest Nowa Zelandia kraj o niesamowitych warunkach dla rolnictwa i przez to bardzo wydajny w tej dziedzinie. Ale z roku na rok coraz biedniejszy. Bo duże marże są w przemysle i technologiach. Oni muszą później kupować drogie maszyny. I co z tego ze musza więcej pracować jak to się nie przekłada na zarobek.
     Po prostu ze sprzątania nie ma majątku i tyle.
     Dlaczego Polacy po wejściu do UE mogli legalnie pracować w UK a Niemcy cały czas dawali tylko wizy pracowniczy w wybranych dziedzinach np. szparagi. Odpowiem ci żebyś nie wyniósł technologii z ich zakładów.

     Jeszcze ten śmieszny przykład z 6 mln miejsc pracy przez ustawę Wilczka.. teraz też każdy może zarejestrować firmę. Po prostu się zarejestrowali i tyle.

     • To dlaczego tego nie zrobili wcześniej?Od razu widać nie masz jakiegokolwiek pojęcia o czym piszesz.Nie pouczaj mnie,bo ja prowadzę sklep właśnie od tamtego czasu i doskonale wiem jak było.

     • To przepraszam w takim razie. Nie chciałem Cie obrazić. Sam znowu przyznałeś mi rację. Jest coraz gorzej. Ale SYNu przyczyna jest inna. Konkurencje masz i tyle. Jak byś nie miał konkurencji to być dołożył marże i tyle. Szkoda gadać. To jest poziom tego forum gość dziedziny przemysłu zrównuje ze sklepikiem osiedlowym. życzę powodzenia. Zamiast tylko sprzedawać zacznij produkować i to sprzedawać. Więcej zarobisz. I zobaczysz że to nie jest proste.

     • „A dlaczego tego nie zrobili wcześniej” Bo pod naciskiem Niemiec i Rosji został u nas przyjęty model liberalny. Aż połeczeństwo nie wytrzymało i teraz się to zmienia. Mam nadzieję że PIS wyprowadzi nas na szerokie wody dobrobytu. I głosuj na PaTRYKA!!!! Jak jesteś w Warszawie. Pozdrawiam i dużo sukcesów.
      Yosserian przyczyny sa gdzie indziej i twój guru cie oszukał.

     • Niczego baranie nie zrównuje,tylko piszę jak było.Producentów to też dotyczyło.Ustawa Wilczka wprowadziła zdaje sie 11 koncesji.Jak ją zamykano(po 60 nowelizacjach) było około 300.No to powodzenia w budowaniu nowoczesnego przemysłu z panem Mateuszem ,Jarosławem i UE na kupę.Oni się na tym znają.Zawsze prowadzili działalność gospodarczą.Pierdolisz o jakimś modelu liberalnym.Gdzie ty widzisz liberalizm gospodarczy?Przymusowy ZUS jest w/g przykładem liberalizmu?Kilkaset koncesji to oczywiście liberalizm gospodarczy pełną gębą.A jakże.Jest zwykły zamordyzm podatkowo-zusowy i jest bez znaczenia kto rządzi.PO,PiS,SLD,”rolnicy”-to jeden jak to się mówi chuj.Będzie tak: wielokrotne podwyżki pensji i podwyżki podatków, bardzo duża inflacja,dług osiągnie rozmiary gigantyczne( jak w Grecji),odsetki od długu będą kilkukrotnie większe od wzrostu gospodarczego.I będzie powtórka z historii.Czyli bieda.A beton socjalistyczny myśli,że to niemożliwe.A przy szparagach nie chcieli robić naziści,dlatego robili „podludzie”.

     • Liberalizm polega też na tym że firma zagraniczna może wszystko a ty krajowiec nic. I tak było . Oni dostawali zwolnienia podatkowe itd. nie zostawiając żadnych technologi. Tak więc Polski przemysł upadł. Został wyprzedany i zmieciony. I niby gdzie ci ludzie miali pracować????? Nic dziwnego że zaczęła się rozrastać administracja itd. Gdzies oni musieli być upchnięci. Każdy się ratuje jak może, każdy chce jeść. I tak przecież 3 mln wyjechało. Taki inny przykład: Przed wojną było przeludnienie na wsi, ale żeby to zmniejszyć to nie dzielono gospodarstw na jeszcze mniejsze bo to by nic nie zmieniło. Powstał plan Kwiatkowskiego tzw. COP na urzemysłowienie Polski i mówiąc wprost on miał wchłonąć ludzi ze wsi. I teraz jest to kontynuacja że przemysł upadł ale ci ludzie gdzie mają iść ???? To są tworzone czasami fikcyjne miejsca pracy w urzędach. I dlatego musi się odrodzić przemysł żeby wchłonął tych ludzi, musi się zmienić profil edukacji. I wtedy powinni kasować lub wygaszać niektóre stanowiska urżędnicze. A ty chcesz z karabinek stanąć i tych ludzi wystrzelać. Człowieku twój guru opowiada farmazony z których się to wzięło. Wszystko ma swoją przyczynę. Kolejny przykład JKM tak chwali samochody ale czy on cos zrobił dla FSO, dla rozbudowy dróg kołowych, nic kompletnie nic. Auta sa drogie bo musimy sprowadzać. Trump pokazuje że świat się zmienia. On wprowadza cła i zdobywa rynki zbytu i stawia swój kraj na nogi. Przemysł wchłonął ludzi i czeka na więcej udzi i już Trump zapowiada redukcje etatów urzędniczych. Wszystko ma swoje przyczyny. JKM krzyczy tylko krajowe zamykamy sprowadzamy tańsze zagraniczne ale po czasie się okazuje że koszty sa większe i ukryte. Wiadomo że nie da się bronic każdego zakładu ale na czymś trzeba zarabiać bo inaczej tak jak Grecja wpada się w długi. A żeby zarobić trzeba sprzedać na zewnątrz. A usługi i lokalne sklepy trudno jest wyeksportować. Owiele łatwiej jest weksportować maszynę. Chyba wyczerpałem temat Świat nie jest taki jak prezentuje JKM.

     • I co?To jest wina JKM,ze nie mamy nowoczesnych technologii?Na litość boską,technologii nie rozwijają urzędasy pokroju Morawieckiego czy Tuska,tylko prywatni przedsiębiorcy i niezależni od państwowych grantów naukowcy.Grecja wpadła w jeszcze większe od nas długi przez przyjęcie euro i jego niskie stopy procentowe.JKM chce aby urzędników może 10 tysięcy.Natomiast twój guru(też masz swojego guru-PiS) jest etatystyczny gównem z milionem pierdzących urzędasów,którzy blokują rozwój tak ukochanego przez ciebie(słusznie zresztą)przemysłu.Zamiast szukać pracowników w Indiach,na Ukrainie,w Bangladeszu i Afryce,wystarczy przekierować bandę darmozjadów do fabryk.Zapytaj Patryka czy zmniejszy administrację w Warszawie jak zasiądzie w fotelu prezydenta.

   • A ty kim jesteś??? bogiem też jesteś urodzony z suwerena. Stań przed lustrem i powiedz jestem debilem. taką logike ma twój komentarz.

 3. Nie ma powodów żeby płacić dożywocie sędziom, prokuratorom, ubekom, sbekom i całej bandzie
  „uprawnionych” do stanów spoczynków i wcześniejszych emrtytur co pobierają co miesiąc niezłe emeryturki a w życiu ani oni sami ani ich pracodawca nie zapłacił ani złotówki składki na ZUS. Oni żyją jak pączki w maśle a ludzie muszą na nich tyrać. Dlaczego?
  Czy to nie jest lekka przesada żeby tak zwany sędzia dostawał 20.000 zł emerytury? Na jego zasrany dobrobyt płaci składkę kilkudziesięciu obecnie pracujących. Czy te dziady muszą wciąż pasożytować na biednych ludziach?

 4. Niech żyje socjalizm ! Niech żyje naczelnik państwa tekturowego pan Kaczyński ! Niech żyje premier tegoż państwa towarzysz Morawiecky ! Naród z partią, partia z Narodem ! Niech żyje ! Niech żyje ! niech żyje !

   • Zamknij mordę pasożycie systemu! Wstałeś z kolan czy może obciągasz laskę na stojąco obcym rządom? Gdzie masz honor PSdo? Zresztą nie powinienem o to pytać, bo PiSdy nie mają honoru.

 5. Widze ze skoro PO naslalo na ten portal Ale Wilk, to teraz PiS wyslalo Ojca dla rownowagi.

  • Skurwysyn pewnie pobiera 4000 + i liczy jeszcze na 1000 + od nierządu xD

 6. Ten „ojciec” to rzeczywiście durny, jak but… Mam nadzieję, że to tylko ksywka, bo szkoda byłaby wielka, gdyby taki bałwan wychowywał dzieci!!

   • Zamknij mordę pedofilu! Rydzyk wypierdalaj stąd Ty stary pederasto!

    • To jest prawdziwy liberał. Tacy palili w reformacji na stosach. I brali niewolnikó w Afryce. To jest ta pseudo tolerancja.

     • Nie jestem narodowym socjalistą, ani faszystą, ale jestem dumny z osiągnięć mojej cywilizacji, a Ty za to jesteś zwykłą płaczliwą lewacką ojkofobiczną PiSdą.

      youtu.be/kVW5rjA5O7U

   • Zamknij mordę zakłamany pasożycie systemu!

    • To jest właśnie tolerancyjny liberalizm. Tak jak kiedyś paliliście na stosach i strzelaliście do niewolników.

 7. Panie Morawiecki, jak już wam się zaczną palić dupy to proponuję : obniżyć PIT z nieść podatek dochodowy. Tylko to was może ocalić przed gniewem ludu.

Comments are closed.