Świat na krawędzi wojny. Iran ponownie grozi Izraelowi

Iran. Żołnierze Gwardii Rewolucyjnej. Źródło
Iran. Żołnierze Gwardii Rewolucyjnej. Źródło"Twiier/Tasnim

Sekretarz irańskiej Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ali Szamchani ostrzegł w czwartek, że Izrael pożałuje, jeśli będzie kontynuował atakowanie armii syryjskiej i jej sojuszników.

„Syjonistyczny reżim (irańskie określenie Izraela – PAP) próbuje spowodować kryzys w Syrii i podjął działania mające na celu bezpośrednie wspieranie grup terrorystycznych i atakowanie armii syryjskiej oraz sił, które przeciwstawiają się terroryzmowi” – oświadczył Szamchani.

Dodał, że jeśli Izrael będzie kontynuował takie działania, „spotka się z reakcjami, które sprawią, że pożałuje”. Reuters odnotowuje, że Szamchani nie sprecyzował, co miałoby to oznaczać.

Iran i Rosja wspierają syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada w wojnie z rebeliantami. Z kolei Izrael, coraz bardziej zaniepokojony możliwością ustanowienia przez Iran długofalowej obecności militarnej w Syrii, przyznał, że w ostatnich dwóch latach przeprowadził ponad 200 ataków na cele irańskie w Syrii.

Szamchani wypowiedział się w Teheranie podczas spotkania z sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołajem Patruszewem.

Rosja zapowiedziała w poniedziałek, że dostarczy Syrii system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej S-300 mimo sprzeciwu Izraela.

W zeszłym tygodniu nad Morzem Śródziemnym zestrzelony został rosyjski samolot zwiadowczy Ił-20, który wracał do rosyjskiej bazy na terenie Syrii. Samolot został strącony pociskiem syryjskiej obrony przeciwlotniczej, czyli sił rządowych, których sojuszniczką jest Rosja. W zbliżonym rejonie i czasie izraelskie myśliwce przeprowadzały atak na cele na terenie Syrii.

Resort obrony Rosji oskarżył izraelskie lotnictwo o sprowokowanie incydentu z Ił-20, w którym zginęło 15 osób; Izrael temu zaprzecza. Wiele okoliczności incydentu przytaczanych przez rosyjskie media niezależne wskazuje, że mogło do niego dojść na skutek błędów w działaniach syryjskiej obrony przeciwlotniczej.

S-300 to rakiety klasy ziemia-powietrze przeznaczone do zwalczania samolotów, pocisków manewrujących i taktycznych pocisków balistycznych. System jest w stanie śledzić równocześnie 100 celów na wysokości od 100 do 30 tys. metrów, a także zwalczać cele na odległość od 13 do 100 kilometrów. (PAP)

22 KOMENTARZE

 1. I co jesteście za Iranem??? To przyjmijcie do siebie nachodźce islamskiego.

  • a co jesteś za izraelem? to będziesz oczynszowanym lokatorem we własnym domu

   • Iran to kraj który:
    – finansuje islamski terroryzm
    – kara śmiercią za odejście od islamu
    – kara śmiercią za „bluźnierstwo”
    – kara śmiercią za homoseksualizm
    – zamyka w więzieniach przeciwników władzy
    – cenzuruje media, zamyka dziennikarzy w więzieniach
    – skazuje ofiary gwałtu za seks pozamałżeński
    – zajmuje 156 miejsce w rankingu wolności gospodarczej (Polska 45, a Izrael 31)
    – zakazuje picia alkoholu

 2. „Pseudo – przyjaciele” tego świata, muszą zrozumieć, ze prowokując Iran,dążą do globalnych niesnasek. Siła, zakłamanie,oskarżanie: to również krótkowzroczność.

 3. Izrael to państwo terrorystyczne i powinno zostać zniszczone…Irańczycy to przyjaciele Polski i nigdy przeciwko Polsce nie występowali, natomiast żydzi to Nasi wrogowie odwieczni…

  • A więc popierasz kraj który:
   – finansuje islamski terroryzm
   – kara śmiercią za odejście od islamu
   – kara śmiercią za „bluźnierstwo”
   – kara śmiercią za homoseksualizm
   – zamyka w więzieniach przeciwników władzy
   – cenzuruje media, zamyka dziennikarzy w więzieniach
   – skazuje ofiary gwałtu za seks pozamałżeński
   – zajmuje 156 miejsce w rankingu wolności gospodarczej (Polska 45, a Izrael 31)
   – zakazuje picia alkoholu

   • A więc popierasz sztuczny kraj utworzony na terenach Palestyny który,
    – morduje cywilów palestyńskich
    – domaga się jakiegoś mienia bezspadkowego od Polski
    -wymusił nie wiedzieć czemu i ile byśmy płacili im emerytury.

    • 1. Izrael nie morduje żadnych Palestyńczyków. Zabici Palestyńczycy mogą podziękować jedynie hamasowi który wykorzystuje ludzi jako żywe tarcze.
     2. Państwo Izrael nie żąda żadnego bezspadkowego mienia od Polski.
     3. To wina nieudolnego rządu w Warszawie.

     • Pytanko, skoro Hamas jest taki zły, to po co Izrael go zakładał ?
      ” 2. Państwo Izrael nie żąda żadnego bezspadkowego mienia od Polski. ”
      Z jakiej choinki się urwałeś/urwałaś ?

   • Iran jest zły bo……..A unia twierdzi że Polska jest zła bo……Zarówno Iran jak i Polska są gospodarzami we własnym domu

    • Chyba ci czaszka uciska mózg jak myślisz, że jakiś kraj ma prawo mordować i niewolić ludzi bo „jest na swoim terytorium”. To nie ludzie znajdują się na terenie państwa, tylko państwo znajduje się na terenie ludzi, jak pasożyt.

 4. Ta, ruski dadzą Syrii nowa broń, i będzie to samo kiedy zydy sprzedały urzadzenia do obrony jakiemuś krajowi który zaatakowały ruski, to zydy wyłączyli/dezaktywowali, tę broń a ruskie bez przeszkód mogli mordowac rdzennych mieszkańców i kraść ich zasoby/terytorium. Teraz bedzie to samo, skoro obrona jest skuteczna to zydy muszą ją dezaktywować. Zrobią to za pomocą ruskich, każdy wie że każdy rusek to sprz€dajna dz&[email protected]

 5. Nie mogę się doczekać płaczu podludzi popierających Iran, gdy ten będzie zaorywany setkami ton czystej demokracji :)

 6. Znienawidzeni przez zydow antysemici Polacy zaraz tam wysla wojsko i beda bronic!

 7. @Kwal – taka jest historyczna prawda odnosnie relacji miedzy Iranem i Polska.Nasuwa sie proste pytanie – czy Iran sie zmienil, czy Polska sie zmienila……. albo?…….. Pozwole sobie przypomniec niektorym setki polskich inzynierow i wykwalifikowanych specjalistow pracujacych w tym kraju na lukratywnych kontraktach, wsparcie dla polskiego narodu w czasie i po IIWS.

 8. Rok 2015 – export z Polski do Iranu 50 mln.dolarow, import 33 mln.dolarow.Stosunki dyplomatyczne miedzy Polska a Iranem trwaja od przeszlo 500lat.

Comments are closed.