Miliardowe straty spółek skarbu państwa. PGE i Tauron idą na dno pod rządami PiS-u

Mateusz Morawiecki. / fot. PAP/Wiktor Dąbkowski
Mateusz Morawiecki. / fot. PAP/Wiktor Dąbkowski

Spółki kontrolowane przez państwo dołują. Tauron, PGE i Azoty kompletnie zawalają wyniki.

Serwis money.pl w swoim artykule zestawił notowania spółek, które nazwał PiS Index. Według wskaźników notują one spadek o blisko 3,6 proc. Co więcej, od początku roku to już blisko 13 proc.

Milionowe straty notuje Tauron, który obecnie ma blisko 74 miliony złotych na minusie. To wynik o 315 milionów gorszy od początkowych wyrokowań ekspertów. Do lecącego w dół Taurona dołączyło także PGE, które zanotowało spadek zysku netto, aż o 35 procent rok do roku.

Jedyną spółką, która przyniosła jakiekolwiek zyski, były Azoty. Te zarobiły jednak zaledwie 3 miliony zł co jest o 107 milionów złotych gorszym wynikiem niż w roku 2017.

Eksperci wskazują, że jeśli rządowi Mateusza Morawieckiego nie uda się powstrzymać tego spadkowego trendu, to może to być rekordowo słaby rok dla polskich spółek skarbu państwa.

źródło: money.pl

37 KOMENTARZE

 1. Janusze biznesu okresu PRL nadal pelnia funkcje. Administratorzy PGRow z nadania politycznego, wielcy biznesmeni transformacji XD

 2. Nie uda się, bo np. taki Tauron musi finansować pasożytów górników. Wymyślono, że pieniędzmi energetyki będzie się dopłacać do górników i ich połączono…

  • A o pisowskich i sukienkowych mega pasożytach zapomniałeś?! Górnicy przynajmniej pracują! Osobiście nie popieram dotowania i ” ratowania” górnictwa!

   • Gornictwa wcale nie trzeba ratowac tylko dac im pracowac po ludzku z normalna kadra , w polskich kopalniach wydobycie wegla jest nieoplacalne tylko dla Polakow , tak dajemy soba pomiatac UE i ich chorym regulacjom

 3. nie liczą się zyski, liczą się odprawy. dlatego wymieniamy prezesów co miesiąc, a spółkijakoś sobie poradzą (w przyszłej kadencji).

 4. oj niedobrze niedobrze, zaraz mnie dosiądzie Rudy Ciul i was wyzwoli. I będzie jak było, czyli dobrze. A nawet bardzo dobrze.

 5. Skoro spółki odnotowują straty to trzeba je sprzedać. O to chyba chodzi, nie prawdaż?

 6. Shalom Shalom Shalom Shalom Shalom Shalom Shalom Shalom Shalom Shalom Shalom Shalom

 7. Manipulacja od rana, czytam, czytam i nigdzie mi nie wychodzi miliardy strat. Mowa góra o milionach. Czy wg redaktora milion i miliard to to samo? Jeśli tak to nadajecie się do gw. Poza tym wejdzie sobie na notowania spółki np. od 2010 -1 akcja ok 25zł (szczyt PO) od tego okresu cały czas pikuje w dół i np. początek kadencji PiS wrzesień 2015 -1 akcja to ok 15 zł (przez 5 lat PO spadła ceno o 10zł). Dziś po 3 latach 1 akcja to 9,5zł (przez 3 lata PiS spadła cena o 5,5 zł). Wniosek jest jeden, PGE niezależnie od tego kto rządzi w kraju ma tendencję spadkową. Doszukiwanie się winy PiS to jest żenada roku.

  • Tak idioto, bo państwowe spółki nie pracują dla zysku. Nie boją się, że zbankrutują, więc kraść do woli.

  • Tak idioto, bo państwowe spółki nie pracują dla zysku. Nie boją się, że zbankrutują, więc mogą kraść do woli.

   • Właśnie! Tu jak coś pujdzie nie tak, to państwo z budżetu dołoży, oczywiście drenując moje,Twoje i Wasze kieszenie.Tak, że doją chłopy spółki dopóki rządzą.

  • Trzy lata temu akcje Azoty były po 103 zł, a teraz są po niecałe 30.
   Jak widać ten artykuł to wcale nie manipulacja.

  • No chyba nie jest żenadą.
   1. Ciągła karuzela stanowisk
   2. Rozwiązanie umów z wiatrakami co skutkuje pozwami o gigantyczne odszkodowania
   3. Wyciąganie pieniędzy na różne państwowe pomysły dotowania innych gałęzi (zwłaszcza górnictwa)
   4. Wyciąganie pieniędzy przez tłumy pociotków, krewnych królika, szemrane fundacje (np. PFN), rydzyki i inne pijawki…..

  • Mowa o kapitalizacji. Oczywiscie nie wiesz co to jest. Gorzej, że wasi prezesi tych spółek tez nie wiedzą. Trudno salowej, czy komuś o podobnych kompetencjach zarządzać spółką energetyczną. Pamiętam jak za poprzedniego PiSu w 2006 prezesem ENERGI zrobili Klimiuk, nauczycielkę z Suwałk.

  • Oczywiście wziąłeś pod uwagę kryzys gospodarczy na świecie podczas rządów po a spadek przez 8 lat był tylko 10 zł a za jedyne 3 lata pis przy hossie gospodarczej juz mamy spadek 5.5 to jest tragedia

 8. Witek Gąsowski już od dawna naświetlania sprawę. Pisiory nie kontrolują sprawy

 9. Psiaki z PiSu tak jak ich koledzy z Platformy Obywatelskiej specjalnie dążą do bankructwa państwa polskiego i sprzedanie nas w niewolę żyda i USA niemiaszki tez się zalapia

  • To nie jest wina platformy czy PiS-u, państwowe molochy zawsze przynoszą straty, dlatego trzeba jak najszybciej zorganizować licytację i sprywatyzować wszystkie spółki co do jednej, ale skoro chcesz robić na tych złodziei to proszę bardzo.

 10. Nie jest ważne, czy tzw spółki skarbu państwa przynoszą zyski, czy nie przynoszą. To są żerowiska dla aktualnie przyssanej do tego państwowego cycka hołoty; gdy „spółka” będzie na minusie, da się jej kroplówkę z budżetu państwa. Bo po takie pieniądze pchają się politykiery, a nie po nędzne diety poselskie. Oczywiście dla tajnych służb też musi się coś znaleźć, by „oślepły” wobec takiego złodziejstwa. Owe „spółki” trzeba albo sprywatyzować, albo wysadzić w powietrze.

 11. A setki milionów pln strat w PGZ? Przecież cała zbrojeniówka pogrążona jest w długach.

  • Zdradze ci tajemnice – CALY KRAJ pograzony jest w dlugach a bedzie jeszcze gozej…

 12. Pisarczyki tutejsze to jednak głupki bez podstawowej wiedzy. I robią przedruk bez sprawdzenia. W Azotach, skarb państwa posiada około 30%, czyli nie kontroluje firmy. Zatrudnicie towarzyszu Sommer, porządnych dziennikarzy a nie chłopaczków po gimnazjach korespondencyjnych.

  • Tak jest, PKO BP też nie kontroluje, bo Skarb też ma ca 30%. Tyle tylko, że przy rozproszonym elektoracie 30% na ogół wystarcza.

 13. To nie jest wina platformy czy PiS-u, państwowe molochy zawsze przynoszą straty, dlatego trzeba jak najszybciej zorganizować licytację i sprywatyzować wszystkie spółki co do jednej, ale skoro ktoś jest skończonym idiotą i chce robić na tych złodziei to proszę bardzo.

 14. Teraz przedsiębiorcy widzicie kto zapłaci za poprawienie rentowności spółek energetycznych – WY!!! W przyszłym roku możecie dołożyć w budżetach przynajmniej 100 zł do 1 MWh! I to są fakty! Energia czynna w tym roku kosztuje ok. 215 zł/MWh, a w następnym na dzisiaj 380 zł/MWh. Jeśli ktoś zużywa w tym roku średnio 1 000 MWh to oznacza, że zamiast 215 000 zł w 2018 zapłaci 380 000 zł w 2019!! Dobra zmiana. Takich firm są tysiące w kraju. Znam takie, które dołożą ponad 1 000 000 zł w budżecie. Rewelka.

 15. Manipulacja . Do indeksu PiS należy też PKP poprawiające wyniki , podobnie LOTOS czy PKN , PZU oraz banki PKO BP i PKO.S.A które notują bardzo dobre wyniki. Spadek rentowności energetyki to pokłosie wzrostu cen węgla o 100% od dna na przełomie 2015/16 roku. Za to górnictwo się odradza i jest za PiS rentowne a za PO kopało same straty.

Comments are closed.