Będzie skarga kasacyjna po dzisiejszym wyroku Sądu Apelacyjnego za gwałt. Bo to odpowiedzialność zbiorowa

fot PAP/Jakub Kaczmarczyk

Towarzystwo Chrystusowe skorzysta z prawa do złożenia skargi kasacyjnej ws. wyroku Sądu Apelacyjnego, który nakazał mu zapłacić milion złotych odszkodowania i 800 zł dożywotniej miesięcznej renty kobiecie, którą gwałcił Roman B. – były duchowny i członek towarzystwa.

We wtorek Sąd Apelacyjny podtrzymał wyrok sądu pierwszej instancji i uznał, że Towarzystwo Chrystusowe ma zapłacić milion zł i dożywotnio 800 zł miesięcznie renty ofierze Romana B. – duchownego i członka zgromadzenia. Mężczyzna odbył karę czterech lat więzienia. Nie jest już księdzem, został wydalony ze zgromadzenia.

Od wyroku przysługuje prawo wniesienia skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego i z tego prawa Towarzystwo skorzysta. „Dopiero Sąd Najwyższy ostatecznie rozstrzygnie casus tej konkretnej sprawy” – poinformował w przesłanym PAP oświadczeniu pełnomocnik Towarzystwa Chrystusowego adwokat Krzysztof Wyrwa.

„Wyrok, który zapadł w sprawie przeciwko Towarzystwu Chrystusowemu, nie przesądza wcale o możliwościach przenoszenia odpowiedzialności odszkodowawczej ze sprawcy przestępstwa na inne osoby” – podkreślił w oświadczeniu Krzysztof Wyrwa.

Dodał, że wyrok, który zapadł, dotyczy wyłącznie tej konkretnej sprawy, „nie jest natomiast podstawą do przyjęcia jakiejkolwiek odpowiedzialności finansowej Kościoła bądź prawnych osób kościelnych w innych sprawach w przyszłości. Każda sprawa podlega zawsze indywidualnej ocenie sądu i w oparciu o tę ocenę są wydawane konkretne wyroki sądowe. Wyrok ten traktować należy jako orzeczenie wydane w tej sprawie, a nie stanowienie prawa co do zasady odpowiedzialności określonej treścią art. 430 kodeksu cywilnego” – napisał w oświadczeniu.

Ks. Roman B. w jednej z miejscowości w woj. zachodniopomorskim molestował seksualnie 13-letnią dziewczynkę. Według mediów miał ją podstępnie wywieźć od rodziców, przez kilkanaście miesięcy więzić i gwałcić. W jego komputerze śledczy mieli znaleźć także treści pedofilskie i korespondencję z innymi dziećmi. Mężczyznę aresztowano w 2008 r.

W 2009 roku ks. Roman B. został skazany na osiem lat więzienia. Obrońcy odwołali się od decyzji sądu i sprawa trafiła do ponownego rozpatrzenia. W sądzie Roman B. miał się przyznać do kilkudziesięciu przestępstw seksualnych, ale zaprzeczał biciu ofiary i planowaniu działań. Sąd zmienił mu wówczas karę na 4,5 roku leczenia psychiatrycznego na oddziale szpitalnym w zakładzie karnym. W 2010 r. wyrok został złagodzony o pół roku. Ksiądz wyszedł na wolność dwa lata później. Administracyjny proces karny ks. Romana B. zakończył się jego wydaleniem ze stanu duchownego. Roman B. nie jest już także członkiem zgromadzenia Towarzystwa Chrystusowego.

Kobieta wytoczyła proces także Towarzystwu Chrystusowemu dla Polonii Zagranicznej, do którego należał ks. Roman B. Sąd okręgowy nakazał Towarzystwu zapłacenie kobiecie miliona złotych zadośćuczynienia i wypłacanie 800 zł miesięcznie dożywotniej renty. Towarzystwo Chrystusowe odwołało się od tego wyroku. We wtorek podtrzymał go jednak Sąd Apelacyjny.(PAP)

7 KOMENTARZE

 1. skoro odpowiedzialność zbiorowa, to ciekawe dlaczego Najwyższa Kasta nie zrzuca się na odszkodowania za kradzieże ich poszczególnych członków, albo za szkody spowodowane przez wypadki pijaków-sędziów za kierownicą, albo za zadośćuczynienia na rzecz ofiar zbrodniarzy sądowych – mentorów naszej Kasty

 2. Już był tutaj ten przykład. Pracownik gazowni, pogotowia energetycznego , wykorzystując swoją sytuację zawodową, gwałci . I co gazownia czy zakład energetyczny będzie płacił za zwyrodnialca odszkodowania? To jest niezawisłość , ale chyba od rozumu i jakiejkolwiek logiki.

  • Jeśli „wykorzystując swoją sytuację zawodową”, to owszem, instytucja ponosi odpowiedzialność za to, co taki pracownik robi.

   Nie ponosi, jeśli pracownik popełnia przestępstwo całkowicie poza kontekstem funkcji służbowej.

   Która sytuacja zachodzi w dyskutowanym przypadku, to powinien ocenić sąd.

 3. w polsce każdy ksiądz ma licencję na gwałcenie małych dzieci i jazdę po pijanemu. zabobonne polaczki wierzą, że księża to wysłannicy Panboga i Panibozi i dlatego nie wolno wobec nich stosować prawa, zwłaszcza przepisów Kodeksu Karnego.

  • Jak można użyć tak wielu słów i nie powiedzieć nic zgodnego z rzeczywistością – patrzcie wyżej :p

 4. Jeżeli lekarz popełnia błąd, odszkodowanie płaci szpital, to samo jest w przypadku firm itp.
  Dlaczego instytucji kościelnych to nie dotyczy, wszyscy wiemy.
  W przypadku księdza jw. Towarzystwo Chrystusowe nie tylko powinno płacić. Osoby, które wiedziały co się dzieje i nie reagowały, co wykazało śledztwo, z rodzicami dziecka włącznie, też powinny dostać karę więzienia.

 5. Prosimy Kastę, aby sędziowie z własnych zarobków solidarnie płacili ofiarom niesprawiedliwych wyroków

Comments are closed.