Naukowcy obalają mit! Psy są… głupie. „Wcale nie są wyjątkowe”

Głupi jak pies - to jednak prawda. Fot. pixabay
Fot. pixabay
REKLAMA

Najnowsze ustalenia brytyjskich naukowców pokazują, że psy wcale nie są tak inteligentnymi zwierzętami, jak wcześniej zakładano. Przeanalizowano dowody porównujące „siłę” mózgów psów z innymi zwierzętami domowymi, a także drapieżnikami. Badanie obejmowało takie zwierzęta jak psy, wilki, niedźwiedzie, lwy czy hieny.

Naukowcy z University of Exeter oraz z Canterbury Christ Church University odkryli, że zdolności poznawcze psów można było przypisać przynajmniej kilku z przebadanych gatunków. W trakcie badania przeanalizowano także ponad 300 artykułów naukowych i stwierdzono wyraźną „nadinterpretację” faktów na korzyść psów.

REKLAMA

Podczas naszych badań zaobserwowaliśmy, że wiele artykułów w badaniach nad inteligencją psów, miało na celu „udowodnienie jak inteligentne są psy” – mówi prof. Stephen Lea z University of Exeter. I dodaje, że psy są często porównywane pod względem inteligencji do szympansów i wygrywają w tych pojedynkach.

Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Jednak w każdym z analizowanych przypadków odnaleźliśmy przynajmniej jeden gatunek, który można porównać do psów (…) Biorąc pod uwagę wszystkie analizowane przez nas grupy, psy wcale nie wyglądają wyjątkowo – powiedziała natomiast dr Britta Osthaus z Canterbury Christ Church University.

Dodaje, że wyniki ich badań są ważne pod kątem tego, jak należy traktować psy – zgodnie z ich prawdziwymi zdolnościami i umiejętnościami, a nie naszymi oczekiwaniami względem nich. Wyniki badań zostały opublikowane na łamach czasopisma „Learning & Behavior”.

Skąd więc przywiązanie ludzi do psów? Zdaniem naukowców odpowiedź jest prosta: psy stosują taktykę podległości i „głupoty”, którą ludzie interpretują sobie jako wierność i przywiązanie.

Źródło: University of Exeter

REKLAMA