Sąd apelacyjny za odpowiedzialnością zbiorową. Milionowy wyrok za gwałty utrzymany

Sąd Apelacyjny w Poznaniu fot PAP/Jakub Kaczmarczyk
Sąd Apelacyjny w Poznaniu fot PAP/Jakub Kaczmarczyk

Sąd Apelacyjny w Poznaniu utrzymał w mocy orzeczenie sądu pierwszej instancji w odniesieniu do kwoty zadośćuczynienia na rzecz kobiety gwałconej w dzieciństwie przez księdza Romana B. Sąd pierwszej instancji zasądził na rzecz kobiety milion złotych odszkodowania i dożywotnią rentę. Orzeczenie sądu jest prawomocne.

Sprawa duchownego wyszła na jaw w ubiegłym roku. Ks. Roman B. w trakcie posługi w jednej z miejscowości w woj. zachodniopomorskim molestował seksualnie 13-letnią dziewczynkę. Według mediów miał ją podstępnie wywieźć od rodziców, przez kilkanaście miesięcy więzić i gwałcić. W jego komputerze śledczy mieli znaleźć także treści pedofilskie i korespondencję z innymi dziećmi. Mężczyznę aresztowano w 2008 r.

Poza sprawą karną poszkodowana kobieta wytoczyła proces także Towarzystwu Chrystusowemu dla Polonii Zagranicznej, do którego należał ksiądz Roman B. Sąd Okręgowy w Poznaniu, w styczniu tego roku, zasądził od zgromadzenia na rzecz kobiety milion złotych zadośćuczynienia i 800 zł miesięcznie dożywotniej renty.

We wtorek Sąd Apelacyjny w Poznaniu utrzymał w mocy orzeczenie sądu pierwszej instancji w odniesieniu do kwoty zadośćuczynienia orzeczonej przez Sąd Okręgowy. Zmienił jednak orzeczenie w kilku punktach, m.in. w punkcie dotyczącym daty, od której naliczane będą odsetki.

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu jest prawomocny. (PAP)

Komentarz: Wyroki sądów w Poznaniu budzą wątpliwości nie ze względu na winę oskarżonego, ale na zastosowanie odpowiedzialności zbiorowej. Czy teraz wszystkie instytucje będą odpowiadać w taki sposób przed skrzywdzonymi nie przez nie osobami? Ze sądami włącznie?

21 KOMENTARZE

 1. Dorżną Kościół niechybnie tym bardziej, że katolicy nie kwapią się by posprzatać. I nic tu nie pomoże że ci co nienawidzą Kościoła to nieporównywalnie większe qrwy, mordecy, złodzieje, ludobojcy i szubrawcy.

  • Tak jest, kara dla pedofilów i ich obrońców. Następni w kolejce od Stowarzyszenie Aktorów Polskich miliony odszkodowania i renta dla ofiary pedofila Polańskiego i aktorów, którzy obronili go przed ekstradycją!

   • A na deser niech płacą pejsaci; W marcu 2015 Sąd Najwyższy Izraela odmówił wydania USA rabina Avrohoma Mondrowitza (oskarżony w USA o pedofilię na 256 chłopcach) stwierdzając, że „wg izraelskiego prawa zmuszanie 13 latków do seksu analnego nie jest ani pedofilią ani gwałtem”. Później został profesorem na Uniwersytecie Jerozolimskim.

 2. Ale przynajmniej im się nazbierało za te 2000 lat.Co przeżarli to ich.Na marginesie do kolejki po zadośćuczynienie kłaniają się czarownice palone tysiącami o Indianach nie wspomnę.Więc może katolicy siedzą cicho bo może to być precedens.

  • Podaj źrodlo swej sensacyjnej informacji bo z tego co wiem to palili ale proceder istnial w krajach zreformowanych, gdzie wcześniej wyrżnieto do nogi wszystkich katolikow.

   • No bez przesady też w drugą stronę. Wcale jakichs masowych mordowań katolików przez Indian też nie bylo. Jedyne masowe, liczone w setkach tysiecy masakry to te protestantow na katolikach, ktorym towarzyszyło masowe grabienie klasztorow i kościolów przez magnatow, ktorzy podburzali tępy motloch przeciwko Kosciolowi. Zupelnie zreszta jak dzisiaj. Ktos chce skorzystac na Kosciele to wystarczy że podrzuci niewyksztalconym kaloo i reszcie tlumu odpowiednie chwytliwe haslo.

    • No faktycznie. Poszperałem w internetach i wychodzi, że macie rację. Nie zmienia to faktu, że nie cierpię tej czarnej zarazy.

  • 1. „Czarownice” palono u protestantów oraz, szczególnie zaciekle, u anglikanów. Kościół nie miał z tym nic wspólnego, sama Inkwizycja użyła w rejonach katarskich swego czasu tortur przez lata jedynie TRZY razy (po pół godziny maks. zanim Inkwizycji odpendoliło).
   2. Co z Indiami konkretnie? Może masakry chrześcijan oraz wzajemne masakry hindusów i muzułmanów?
   3. Mówimy o hindusach, nie o Indianach. Indian niemal poddano holokaustowi i zamknięto w rezerwatach, ale to, również, zasługa protestantyzmu w USA (wcześniejsze barbarzyńskie metody konkwistadorów Kościół potępiał, karał i ekskomunikował takie indywidua).

 3. to teraz aby bylo rowno to kazda firma panstwowa,czy prywatna,ktora zatrudniala gwaciciela/lke powinna milionowe odszkodowania placic i dozywotnia rente, wedlug rozumowania ,,sadu,,

 4. Ciekawe czy ofiarom rabinów też by takie odszkodowania przyznali z majątku gmin żydowskich na całym świecie? To oczywiście pytanie retoryczne. Widze tu trzy możliwości – albo sędziom w III RP już z tej bezkarności urwał się kontakt z rzeczywistością albo ślepo i nie bacząc na prawo, logikę i społeczeństwo wykonują czyjeś polecenia – jak za Stalina. Być może też przeczuwając żydowską okupację Polski chcą się zawczasu tym największym wrogom Kościoła przypodobać…

 5. Wyrok jest w oczywisty sposób wadliwy . Sędziowie zaczynają tworzyć swoje własne prawo . Szkoda , że nie ma nazwisk tych skurwysynów.

  • Młotki , które powyżej w komentarzach wyrażaja radość , nie rozumieją , że ten wyrok oznacza kompletnie wolna amerykankę w polskich sądach. DLa wszystkich Mówiąc dla młotków językiem zrozumiałym sędziowie właśnie zaczęli uzasadniać milionowe decyzję żałosna publicystyką

 6. A czy wszyscy muzułumanie są odpowiedzialni za jednego muzułumańskiego terrorystę?

  • Jeśli sami by to zrobili, jeśli każe się im, by to zrobili albo popierają ochoczo, silnie i otwarcie takie działania – co najmniej częściowo tak.

   Tak, wiemy, że nie wszyscy. Nie jesteśmy głupi.

 7. To nie jest „odpowiedzialność zbiorowa”, tylko odpowiedzialność „organizacji” – nie mylmy pojęć prawnych, bardzo proszę.

  Kazus typowy – zgwałcenie w ramach zakładu pracy, matka, która urodziła dziecko dostała zadośćuczynienie i dożywotnią rentę – sztandarowy kazus przekazywany chyba na każdym wydziale prawa jakiejkolwiek liczącej się uczelni ;)

  Tutaj jednak mam wątpliwości, sytuacja jest inna i w sumie przeczytałbym uzasadnienie. Na sali nie było prasy, która nagrywała uzasadnienie (może brak jawności)?

 8. Ta schiza z gwałtami w USA i Polsce jest dla mnie nie zrozumiała, jak można udowodnić gwałt który miał miejsce kilka, czy nawet kilkanaście lat temu ??? Dlaczego nie złożyły zawiadomienia do prokuratury zaraz po fakcie , albo po osiągnięciu pełnoletności? Jestem za srogimi karami za gwałt, ale nie po tylu latach !

Comments are closed.