Nie będzie wolności w sprawie szczepień. Dlaczego? Zdaniem ministra zdrowia nasze rodziny, nasze dzieci by umierały

Szczepionka oraz prof. Łukasz Szumowski. / fot. pixabay/PAP
Szczepionka oraz minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski. / fot. pixabay/PAP

Dobrowolność szczepień jest groźna; stanowisko rządu do obywatelskiego projektu, który przewiduje takie rozwiązanie, jest negatywne – powiedział w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Szef resortu zdrowia był pytany przez dziennikarzy o stanowisko do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Przewiduje on likwidację obowiązku szczepień ochronnych, proponując wprowadzenie zasady dobrowolności. Obowiązek szczepień zostałby m.in. w razie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego. Pierwsze czytanie projektu znajduje się w harmonogramie środowego posiedzenia Sejmu.

„Jeżeli wyszczepienie populacji spadnie poniżej określonego poziomu, będziemy mieli epidemie, a nasze rodziny, nasze dzieci będą umierały. Do tego nie możemy dopuścić” – powiedział minister. Stwierdził, że nie wie, czy rzeczowe argumenty są w stanie przekonać osoby sceptycznie nastawione do szczepień, bo „dyskusja jest na bardzo wysokim poziomie emocji”.

„Dobrowolność szczepień jest groźna dla wszystkich Polaków. (…) Moje stanowisko, jako resortu i oczywiście rządu, do projektu jest negatywne” – powiedział szef MZ.

(PAP)

Comments are closed.