SONDAŻ: PiS wygrywa wśród najmłodszych. Partia Wolność na trzecim miejscu. Kto wszedłby do Sejmu?

Kaczyński PiS Wolność Sondaż Korwin
Jarosław Kaczyński (PiS) i Janusz Korwin-Mikke (Wolność). / Dostawca: PAP

PiS znów wygrywa, tym razem wśród najmłodszych. Portal o2.pl zapytał młodych ludzi o to, na kogo głosowaliby, gdyby wybory parlamentarne odbyły się w 2018 roku. PiS i PO na czele, ale partia Janusza Korwin-Mikkego Wolność znajduje się na 3 miejscu.

Najnowszy sondaż wyborczy o2.pl został przeprowadzony wśród najmłodszych wyborców, a więc wśród osób w wieku 18-21 lat. Wyniki tej ankiety pokazują, że młodzi ludzie najchętniej zagłosowaliby na Prawo i Sprawiedliwość.

Na partię rządzącą zagłosowałoby aż 33,9 proc. młodych wyborców. Drugie miejsce zajęła Platforma Obywatelska, z poparcie 17,4 proc. głosujących. Na trzecim miejscu jest partia Wolność, która otrzymała poparcie 8,1 proc. najmłodszych wyborców.

Następnie znajduje się partia Kukiz’15 – 5,9 proc. głosów, SLD – 4,8 proc., Razem – 2,6 proc., Nowoczesna – 1,2 proc. i na końcu znajduje się PSL z 1,1 proc. poparcia. Dodatkowo spytano najmłodszych wyborców o to, czy wzięliby udział w wyborach parlamentarnych, gdyby te zostały przeprowadzone w najbliższą niedzielę.

Tu wyniki są  3,6 proc. ankietowanych odpowiedziało, że „zdecydowanie tak”. Najliczniejszą grupą, była grupa osób, które odpowiedziały, że „raczej tak” – stanowiła ona 46,5 proc. badanych.

Odpowiedzi „Raczej nie” udzieliło 21 proc. ankietowanych, „zdecydowanie nie” wybrało 15,1 proc. spośród nich. 13,7 proc. ankietowanych na pytanie o to, czy głosowaliby w wyborach parlamentarnych, powiedziało, że „trudno powiedzieć”.

Samo badanie przeprowadzono na ogólnopolskiej próbie liczącej 8545 osób, dobranej z panelu Ariadna. Zrealizowano je pomiędzy 3 sierpnia a 24 września 2018 przy wykorzystaniu metody CAWI.

Źródło: o2.pl

Comments are closed.