Asteroida 2018 EB z wielką prędkością zbliża się do Ziemi! Czy już jutro dojdzie do ogromnej katastrofy? NASA wydała komunikat [VIDEO]

Asteroida - zdjęcie ilustracyjne. / foto: YouTube/Real Thing TV
Asteroida - zdjęcie ilustracyjne. / foto: YouTube/Real Thing TV

Asteroida 2018 EB z wielką prędkością zmierza w naszym kierunku i już w niedzielę, we wczesnych godzinach porannych czasu polskiego, ma zbliżyć się do Ziemi. NASA wydała specjalny komunikat, w którym ostrzega przed mierzącym ponad 260 metrów. Gdyby ta asteroida uderzyła w Ziemię doszło by do niewyobrażalnej katastrofy – ocenia NASA.

Skała kosmiczna Asteroid 2018 EB już w niedzielę w godzinach porannych przeleci niebezpiecznie blisko Ziemi, zdaniem NASA gdyby znalazła się na kursie kolizyjnym z naszą planetą doszłoby do ogromnej katastrofy. Zgodnie z obliczeniami NASA asteroida osiągnie najbliższą odległość do Ziemi około godziny drugiej w nocy nad Wielką Brytanią.

Centrum badań nad obiektami bliskimi ziemi (CNEOS) NASA wierzy, że skała kosmiczna osiągnie 0,03956 jednostek astronomicznych (au) lub 15,4 odległości księżycowych (LD) od Ziemi. Odległość, o której mowa, wynosi około 5,9 miliona kilometrów. Co ważne asteroida przeleci koło naszej planety z niezwykle dużą prędkością szacowaną na 34 000 km/h, czyli niecałe 10 km/s.

Zwykli obserwatorzy gwiazd mogą uważać, że jest to zbyt daleko, aby stanowić jakiekolwiek realne zagrożenie dla naszej planety. Jednak NASA zaklasyfikowała asteroidę do tak zwanego obiektu bliskiego Ziemi (NEO) i potencjalnie niebezpiecznej asteroidy (PHA). Skałę kosmiczną śledzi oddział Jet Propulsion Laboratory NASA w Pasadenie w Kalifornii.

Program obserwacji obiektów kosmicznych NASA jest odpowiedzialny za znajdowanie, śledzenie i charakteryzowanie obiektów kosmicznych bliskich Ziemi – asteroid i komet. Oznacza to, że mogą one dochodzić w granicach 0,3 AU – 50 milionów kilometrów od orbity Ziemi – czytamy w komunikacie NASA.

PHA to asteroidy i komety na wyjątkowo bliskich trajektoriach lotu, bliskich Ziemi, które mierzą ponad 140 m średnicy. Jak szacuje NASA Asteroid EB mierzy między 120 m a 260 m średnicy. Gdyby ta asteroida uderzyła w Ziemię doszłoby do niewyobrażalnej katastrofy.

49 KOMENTARZE

 1. Tylko nic nie wspominacie, że to nie jest jakaś nowa asteroida nie wiadomo skąd.
  W kwietniu tego minęła ziemię w odległości nie całych 4 mil km. Najbliżej była października 1979, wtedy przeleciała w odległości 2 377 440 km od ziemi.

 2. Prosze was na planecie mamy głowice atomowe zamiast srac ogniem gdy by w nas miała przywalic to potraktować ją kilkoma po rozpadzie na kawałeczki atmosfera zrobiła by swoje a tu takie Halo bez powodu

  • Bujamy sie z wylotem na ksiezyc, jakbysmy ja mieli zlikwidowac w ten sposob to i raczej w bliskiej odleglosci. A do odlamkow bedziemy wtedy strzelac czym? Podejzewam tez ze taki radioaktywny opad tez bylby brzemienny w skutkach,

 3. Cóż, nic się zbytnio nie stało a wczesne godziny poranne już minęły, a my żyjemy więc jej.

 4. Rzygać mi się chce jak czytam taki artykuł.
  To tak jak niemalże musnąć się autami na parkingu tylko o jakieś 5milionow kilometrów.
  Autor takiego artykułu powinien wydrukować go i wsadzić sobie w cztery litery.

Comments are closed.