Minister finansów chciała uszczęśliwić podatników rzecznikiem, ale nikt go nie chce. Kosztowny populizm rządu

Teresa Czerwińska. / fot. PAP/Jacek Turczyk
Teresa Czerwińska. / fot. PAP/Jacek Turczyk
REKLAMA

Minister Finansów Teresa Czerwińska postanowiła uszczęśliwić podatników rzecznikiem. Niestety pomysł pani minister, utworzenia instytucji Rzecznika Praw Podatników, spotkał się z krytyką prawie wszystkich zainteresowanych podmiotów.

Pani minister widocznie przejęła się informacją, że urzędy skarbowe wydały zero interpretacji podatkowych na korzyść podatnika. Projekt ustawy o Rzeczniku Praw Podatnika skrytykowali prawnicy, resort przedsiębiorczości, i KPRM, a nawet najbardziej zainteresowany, czyli Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

REKLAMA

„Rzeczników ci u nas ostatnio dostatek” – stwierdził podczas konferencji Krajowej Izby Doradców Podatkowych Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Koszt utrzymania tego urzędu oszacowany został na od 21 do 24 mln zł. Ten urząd jednak dublowałby kompetencje Rzecznika MŚP i Rzecznika Praw Obywatelskich.

Abramowicz podsumował następująco idee powołania Ręcznika Praw Podatników: „Jeżeli taki Rzecznik miałby zostać powołany, to w ramach już istniejącego urzędu. Mógłby to być np. mój zastępca. Bez sensu jest mnożenie bytów. Najwięcej podatników, którzy mają problemy, to przedsiębiorcy. Stąd naturalną rzeczą byłoby umiejscowienie go w istniejące strukturze. To stanowisko poparło Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Mamy zatem wielu sprzymierzeńców”.

Swój negatywny stosunek do pomysłu powołania rzecznika Abramowicz przekazał także w liście przesłanym do Ministerstwa Finansów, w którym ten urząd ocenił jako „fasadę” i ostatecznie ocenił: „Odnosimy się jednoznacznie krytycznie do przedstawionego projektu ustawy”.

Z szeroką krytyką spotkały się także zapisy o możliwości odwołania osoby, której powierzono urząd Rzecznika Praw Podatnika. W ocenie Rzecznika MŚP „projekt daje szerokie pole do nadużyć personalnych”. W podobnym tonie wypowiedziały się organizacje zrzeszające pracodawców i przedsiębiorców.

Federacja Przedsiębiorców Polskich z kolei podkreśliła brak zapewnienia RPP faktycznej niezależności i bezstronności, jednocześnie dodając, że „Rzecznik Praw Podatnika jest instytucją niepotrzebną, ponieważ dublowałby kompetencje Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców” – napisał wiceprezes ZPP Marcin Nowacki.

Źródło: Money.pl

REKLAMA