Czy musimy płacić Amerykanom za bazy u nas? Saudyjczycy tego nie robią

Część ekspertów uważa, że Polska nie powinna płacić za bazę dla amerykańskiej armii, której budowę oszacowano na 2 mld USD. Podają przy tym przykład Arabii Saudyjskiej i Turcji, którym to USA płaci za użytkowanie baz na ich terytorium.

Argumentem jest fakt, że Polska jest w tej chwili drugim co do wielkości odbiorcą amerykańskiej broni. Tylko Arabia Saudyjska kupuje więcej broni pd USA. Faktem jest, że akurat w ostatnim roku ten wynik zawyżył zakup baterii patriotów. Normalnie kupujemy mniej, ale kupujemy ciągle coś z uzbrojenia made in USA..

Wycena budowy bazy na poziomie 2 mld USD nie obejmuje corocznych kosztów jej utrzymania, które szacunkowo będą wynosiły 1 mld USD rocznie i które obciążą budżet MON.

Amerykanie ani myślą dokładać się do tego interesu, chcieliby, żeby gospodarze brali na swoje barki koszt utrzymania baz. Prezydent Trump próbował nawet wymóc to na Arabii Saudyjskiej mówiąc, że dynastia Saudów, że nie przetrwa u władzy bez amerykańskiego wsparcia wojskowego i dlatego powinna za nie płacić.

W odpowiedzi następca tronu książę Mohammed bin Salman powiedział, że wystarczy, królestwo Saudów robi miliardowe zakupy w USA.

Nasza sytuacja jest jednak inna.

– Arabia Saudyjska podpisuje regularnie bardzo duże kontrakty na zakup amerykańskiego sprzętu. Największa wartość przekraczała 60 mld dol. Kupują więc jednak nieporównywalnie więcej niż my, choć przez nasze ostatnie zakupy znaleźliśmy się okresowo w czołówce klientów zbrojeniówki zza oceanu. Rzeczywiście faktem jest, że USA są naszym głównym dostawcą sprzętu wojskowego. Wśród tych największych kontraktów są między innymi samoloty F16, system Patriot i zapowiedziany, choć jeszcze niepodpisany, kontrakt na system HIMARS
– powiedział money.pl Michał Likowski, ekspert ds. uzbrojenia i szef specjalistycznego magazynu „Raport WTO”.

– Ponadto Amerykanie cały czas są też faworytem w postępowaniu na śmigłowce uderzeniowe, biorą udział w programach przeciwpancernych pocisków kierowanych, symulacyjnych systemów szkoleniowych. Poza tym są poddostawcą wielu elementów wykorzystywanych w naszej armii, jak radiostacje, urządzenia nawigacji bezwładnościowej i tak długo można byłoby jeszcze wymieniać – powiedział Likowski.

Najważniejszą sprawą jest, nie wartość kupowanego uzbrojenia, ale że to my tak naprawdę to o wiele bardziej chcemy tej bazy w Polsce, niż Amerykanie. Oni, o tym dobrze wiedzą, więc, o wiele trudniej będzie przekonać naszych sojuszników co do splitu kosztów.

Źródło: Money.pl

11 KOMENTARZE

 1. Za 2 miliardy dolców da się wyprodukować całkiem sporo wysoko wzbogaconego uranu.

 2. PiSokomuistyczne miernoty nie mają za grosz zmysłu biznesowego dlatego amerykanie bez problemu ich ogrywają.

  • mają bardzo dobry zmysł biznesowy.

   po pierwsze to nie ich kasa idzie na te bazy tylko Twoja.
   po drugie w tym samym czasie kradną na potęgę taką na jaką nikt nigdy nie kradł.
   po trzecie mają już kupiony samolot do ucieczki, bo pierwsi będą uciekać na zlewozmywak do nowego jorku.
   i po czwarte tylko dzięki zastraszaniu ludzi są u władzy. to jest stara jak świat metoda pasożytów.

   tak więc smykałkę mają. gorzej z analizą długoterminową. w nowym jorku tez ich dopadną. jak już wybuchnie wojna… niebawem… będzie znacznie bardziej brutalnie niż 80 lat temu. to po prostu będzie rzeź. wszystkie bazy usa wyparują w ciągu 20 minut, i wszyscy którzy mieszkają obok też. to wcale nie są śmieszne tematy.

   w każdej chwili ruscy mogą wydać rozkaz do ataku, tak jakby to miało jakiekolwiek znaczenie dla mnie czy mojej babci czy milionów Polaków. tylko PiS się ich boi. reszta ma to gdzieś. straszą ludzi jakimiś pseudo zbrodniami, gdy nie było w dziejach historii narodu Polskiego większych bandytów niż PiS, PO i cała ta tzw demokratyczna meliniarska wolność.

   drugim takim krajem jest tylko zniewolony przez zionistów izrael.

   ale Polska jeszcze przyjdzie. tego nie zatrzymają.

  • A JKM to niby jaki ma pomysl na bazy. Powinien juz cos zaproponowac i pojechac z tym do USA zeby sprawe przegadac. Ten caly artykul to ruska propaganda.

 3. to nie są bazy Polaków tylko bazy PiS, broniące PiSowskich intersów,

  Polacy tematy wojny mają gdzieś. to PiS potrzebuje wojny by utrzymać się przy żłobie, by kraść dalej 400 baniek z takiego PKL, by dalej okradać spółki SP, o znacznie gorszych tematów alfonskracji nie wspominając.

  ale ich dni są policzone. w każdej chwili jakiś generał może powiedzieć basta.

  nigdy w dziejach 1000 lat Naród Polski nie był tak upodlony jak przez ostatnie 30 lat. mieliśmy liberum veto, mieliśmy Naród, honor, szacunek… a teraz… trzeba na kolanach błagać okupantów by sami przyjechali. sytuacja bez precendensu. mafia po prostu. i skończą jak mafia.

  • i teraz jeszcze bezczelnie ciągle napierdalają w radio dziećmi, by namówiły babcię do głosowania.

   nikt nie kuma, że niezależnie od tego na kogo głosujecie głosujecie na mafię. wszystkie te PiSy, PO, Kukizy, nowoczesne, kuronie, biedronie, millery – JEDNA WIELKA MAFIA, a ich jedyny problem jest taki, że ludzie nie będą głosowali, bo wtedy nie mają ich godności, ich duszy, ich glosu…

   … więc pamiętajcie owce.. by zapie…lać na wybory i głosować… na kogokolwiek.. ale koniecznie głosować. dokładnie tak samo było za komuny. też ten kto nie głosował był wrogiem nr 1.

   ja nie będę głosował. nigdy. na nikogo. jak chcecie mieć sejm to go wylosujcie. wtedy będzie normalność.

 4. Prawiczki tęsknią za PRLem i wojskami rosyjskimi
  wykop.pl/link/3647229/janusz-korwin-mikke-stalin-byl-czlowiekiem-w-miare-racjonalnym/

Comments are closed.