Drakońska kara dla Jerzego Urbana za karykaturę Jezusa Chrystusa. Najwyższy wyrok w historii tego typu przestępstwa

Jerzy Urban i karykatura za którą dostał karę. / foto: Facebook/TygodnikNIE
Jerzy Urban i karykatura za którą dostał karę. / foto: Facebook/TygodnikNIE
REKLAMA

Redaktor naczelny Tygodnika „NIE!” został skazany za obrazę uczuć religijnych. Jerzy Urban będzie musiał zapłacić 120 tysięcy złotych kary i 28 tysięcy kosztów postępowania sądowego za…karykaturę Jezusa Chrystusa przekreśloną znakiem zakazu.

Redaktor naczelny tygodnika „NIE!” poznał na własnej skórze słowa piosenki Lady Pank „wolność słowa też piękna rzecz (…) Lecz jest poza tym dobro i zło. Prokurator wytłumaczy ci to”. Jerzy Urban musi zapłacić 120 tysięcy złotych za obrazę uczuć religijnych, a także pokryć koszty postępowania sądowego.

REKLAMA

Za wydrukowany w 'NIE’ niewinny obrazek zdziwionego Jezusa dostał karę 3 razy wyższą niż chciała prokurator – i najwyższą w historii Polski za tego typu 'przestępstwo’. Po raz kolejny przekonujemy się, że żyjemy w państwie wyznaniowym – czytamy na profilu gazety.

Wyrok dotyczy karykatury z symbolem kultu Najświętszego Serca Jezusowego na piersiach, którą wpisano w znak zakazu. Wyrok dla Jerzego Urbana jest najwyższym w historii za tego typu przestępstwa, a także znacznie wyższy niż domagał się tego prokurator.

Występek, którego dopuścił się oskarżony, jest przestępstwem umyślnym. Oskarżony, pomimo przewidzenia skutków publikacji karykaturalnego wizerunku Chrystusa, godził się na to, że może on obrażać uczucia religijne chrześcijan. Nie sposób uznać, aby oskarżony z takim doświadczeniem życiowym nie zdawał sobie sprawy, z tego iż Najświętsze Serce Jezusowe jest przedmiotem kultu chrześcijańskiego – uzasadniał wyrok sędzia Rafał Stępak z Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa.