Polska najlepsza na świecie! W wydawaniu pieniędzy na socjal [RANKING]

Mateusz Morawiecki oraz pieniądze. / Źródło: PAP
Mateusz Morawiecki oraz pieniądze. / Źródło: PAP

Międzynarodowa organizacja humanitarna, Oxfam, opublikowała ranking państw pod względem działań podejmowanych na rzecz niwelowania nierówności. Na pierwszym miejscu sklasyfikowana została została Dania. Socjaliści będą zaskoczeni, bo Polska zwyciężyła w kategorii wydatków na cele społeczne.

Oxfam zajmującą się walką z głodem na świecie i pomocą w krajach rozwijających się. W roku 2017 w skład konfederacji wchodziło 20 organizacji pozarządowych.
Przygotowuje także raport, w którym bada nierówności dochodowe i majątkowe. Mierzy go za pomocą Indeksu CRI (Commitment to Reducing Inequality). Do jego wyliczania wykorzystuje 3 kryteria:

1. wydatki społeczne – wydatki na edukację, służbę zdrowia i świadczenia socjalne jako proc. wszystkich wydatków i jako proc. PKB,

2. opodatkowanie – najbardziej punktowana jest progresywność, jaki proc. PKB stanowią wpływy z podatków i na ile skutecznie państwo walczy z unikaniem opodatkowania,

3. prawa pracownicze i płaca minimalna.

W tegorocznym rankingu sklasyfikowano 157 państw. Zwycięzcą w klasyfikacji generalnej okazała się Dania. Drugie miejsce zajęły Niemcy, a ostatnie miejsce na podium przypadło Finlandii. Jak łatwo się domyśleć przy takich kryteriach pierwsza 10 zdominowana jest przez kraje z Europy gdzie socjalizm ma się wyjątkowo dobrze.

Polska plasuje się na 20. miejscu rankingu, ale nasi socjaliści będą dumni ponieważ zajęła pierwsze miejsce na świecie w kategorii wydatki społeczne. Tylko na sztandarowy program 500 Plus rząd PiS wydał ponad 20 mld zł.

Słabe miejsce w klasyfikacji generalnej zawdzięczamy temu, że wg ekspertów Oxfam jesteśmy niemal podatkowym rajem. Polska uplasowała się na 114. miejscu pod względem polityki podatkowej. W ostatniej kategorii, czyli praw pracowniczych i pensji minimalnej jesteśmy na 33. miejscu.

CRI Index 2018 fot. OXFAM

Cały raport: THE COMMITMENT TO REDUCING INEQUALITY INDEX

źródło: OXFAM

3 KOMENTARZE

  1. W Polsce trwa konkurs na najwiekszą qrwę premiera. Tow. Morawiecki ewdentnie zaczyna wyprzedzać Donalda T.
    A myślalem, że gorszych ku…rw od Kiszczaka i Jaruzelskiego już nie bedzie a tu taki rozkwit w społeczenstwie czerwonych bandytow dla niepoznaki nazywających siebie Polakami.

  2. To naturalne dla państw o ustroju socjalistycznym w oparciu o ideologię Marksistowską !

  3. Jak to zwykle w Polsce – wydajemy na coś najwięcej na świecie, ale z marnymi skutkami.

Comments are closed.