Kolejny ścigany za VAT. Miał wykręcić na karuzeli 4 miliony złotych

Zbigniew Ziobro. Foto: PAP
Zbigniew Ziobro. Foto: PAP

Prokuratura Okręgowa w Katowicach zakończyła śledztwo przeciwko 65-letniemu mieszkańcowi Czechowic – Dziedzic. Do Sądu Okręgowego w Katowicach skierowany został akt oskarżenia, w którym zarzucono mężczyźnie wyłudzenie podatku VAT w kwocie prawie 4 milionów złotych.

W toku postępowania przygotowawczego ustalono, że przedsiębiorca przyjmował do ewidencji działalności gospodarczej swojej firmy stwierdzające nieprawdę faktury od firm z Bytomia, Gdańska i Poznania. Nielegalny proceder trwał od czerwca 2010 roku do stycznia 2011 roku.

W oparciu o fikcyjne faktury dotyczące zakupu miedzi, mężczyzna niezasadnie obniżał podatek, wynikający z tych faktur, pomimo, że faktycznie nie nabywał towaru. Następnie uzyskał on nienależny zwrot podatku VAT.

Podmioty, od których oskarżony rzekomo nabywał towary, wprowadzały go do obrotu na teren Polski, bez opłacenia podatku należnego, z wykorzystaniem 0 proc. stawki podatku VAT w obrocie wewnątrzwspólnotowym.

Wobec podejrzanego stosowano środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 15 tysięcy złotych.

Mężczyzna nie był wcześniej karany.

Na poczet przyszłych kar i środków karnych dokonano zabezpieczenia majątkowego poprzez ustanowienie hipoteki na udziałach w nieruchomościach oraz prawie użytkowania wieczystego do kwoty 920 tysięcy złotych.
(PAP)

1 KOMENTARZ

  1. Jednego nie rozumiem. KASa oraz służby doprowadziły do zatrzymania przestępcy, który próbował wyłudzić 4 miliony złotych z VATu, a zostaje wypuszczony za poręczeniem majątkowym w wysokości…. 15 tysięcy? :D Inne zabezpieczenia pewnikiem już dawno zostały przepisane na mamę, ciocię, żonę i dzieci zatrzymanego.

Comments are closed.