Panika na giełdzie w Nowym Jorku. Największe spadki od lutego

Maklerzy na giełdzie w Nowym Jorku. Foto: PAP/Newscom
Maklerzy na giełdzie w Nowym Jorku. Foto: PAP/Newscom

Główne indeksy amerykańskich giełd zakończyły środową sesję mocnymi zniżkami. Dow Jones i S&P 500 zanotowały największe spadki od lutego. Zniżkom przewodziły spółki technologiczne, dla których był to najgorszy dzień od siedmiu lat.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 3,15 proc. do 25.598,74 pkt. Indeks S&P 500 zniżkował o 3,29 proc. do 2785,68 pkt. Nasdaq Composite spadł o 4,08 proc. do 7422,05 pkt. To największy spadek indeksu od czerwca 2016 r.

Zniżkom przewodziły spółki technologiczne. Wszystkie 65 spółek z sektora IT należących do S&P 500 poszło w środę w dół, a sam subindeks spadł o 4,8 proc. – najmocniej od listopada 2011 r.

Wszystkie z pięciu największych pod względem kapitalizacji spółek informatycznych – Alphabet, Amazon, Apple, Facebook i Microsoft – zniżkowały o ponad 4 proc.

Dla S&P 500 był to piąty z rzędu dzień spadków, co stanowi najdłuższą serię od listopada 2016 r. Analitycy techniczni zwracają także uwagę, że indeks zszedł poniżej 50- i 100-sesyjnej średniej.

W październiku DJI jest na minusie o 3,3 proc., a S&P 500 o 4,4 proc. Nasdaq stracił w tym miesiącu ponad 7,5 proc.

Inwestorzy obawiają się o skutki rosnących rentowności amerykańskich obligacji. Te co prawda w środę spadły o 2 pb do 3,19 proc. w przypadku 10-letnich benchmarków, jednak znajdują się blisko najwyższych poziomów od 2011 r. Na krótszym końcu dochodowość 2-letnich papierów sięgnęła poziomów notowanych ostatnio na początku 2008 r.

Rynek obawia się, że wzrost kosztów finansowania stanie się przyczyną spowolnienia gospodarki USA.

Jeremy Klein, główny strateg w FBN Securities uważa, że zarządzający funduszami mają tendencję do podejmowania skrajnych decyzji w obawie o szybkie i ostre spadki.

„Fundamenty pozostają jednak sprzyjające wzrostom cen akcji. Uważam, że obawy o rosnące stopy procentowe są znacząco przesadzone. Nie spodziewam się dużo większego wzrostu rentowności długoterminowych obligacji” – ocenił. (PAP)

9 KOMENTARZE

 1. W HongKongu jeszcze większe spadki no ale prawiczki nadal kochają chińskich komunistów.

 2. A niech to wszystko juz pierdolnie. To cale jebane pieniądzem nadęte wallstreet i jebana cywilizacja żarcia, prostytucji i plastiku.Będą wojny bieda kryzysy wtedy prawda wychodzi a kurestwo idzie pod mur.Tak bylo jest i bedzie.Usa dostaną za 15lat wpierdol od chin i rosji. Wojny w Europie. Upadek Izraela. To przewiduję za 15-20lat. Kupujcie zloto i broń.Nie możliwe?ha frajerstwo.

  • Prawiczki tęsknią za wojną, zaborami, Hitlerem i Stalinem? Nic dziwnego
   wykop.pl/link/3647229/janusz-korwin-mikke-stalin-byl-czlowiekiem-w-miare-racjonalnym/

 3. od wrzesnia miałem pewną operację, która zakończyła się duchową śmiercią wszystkich z 53 miliarderów z branży finansowej. 0-1, z ich świadomością, udowodniłem im, że są debilami. bardzo bardzo bolesna sprawa.

  będą sprzedawać i wycofywać się z branży. autyzm w pełni.

 4. Nic z tego nie rozumiem. Pewnie dlatego jestem nieco biedniejszy od Sorosa.Pozdrowienia dla Jurka.

 5. Nihil novi. Rzeczywistość dopomina się o korektę, czyli wypuszczenie z giełdy pustej forsy.
  Mozna to porównać do odpowietrzania systemu hydraulicznego. Oczywiście więksszość ludzi kocha pusty pieniądz, ale to już ich problem.

Comments are closed.