Rosja zawiesza starty załogowe. Przyczyną nieudany start Sojuza MS-10 (VIDEO)

start rakiety nośnej Sojuz fot. YT
start rakiety nośnej Sojuz fot. YT

Rosja do czasu wyjaśnienia awarii statku kosmicznego Sojuz MS-10 zawiesi czasowo załogowe starty kosmiczne – poinformował w czwartek wicepremier Jurij Borisow, który w rządzie Rosji odpowiedzialny jest za branżę kosmiczną.

„W tej sytuacji, naturalnie, starty zostaną przerwane, aż do przeanalizowania całej sytuacji, po to aby zapewnić bezpieczeństwo” – powiedział Borisow.

Wicepremier zapewnił, że Rosja przedstawi stronie amerykańskiej wszelkie niezbędne informacje na temat przyczyn awarii Sojuza MS-10. „Myślę, że strona amerykańska ze zrozumieniem przyjmie tę sytuację. My naturalnie nie będziemy ukrywać przyczyn – tego się nie robi w takich sytuacjach. Oni mają obowiązek wiedzieć (co się stało), przekażemy im wszelkie niezbędne dane” – powiedział Borisow.

Przypomniał, że obecnie tylko Rosja zapewnia transport załóg na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Rosyjska agencja TASS podała, powołując się na źródło na kosmodromie Bajkonur, że załoga ISS ma obecnie wystarczające zapasy żywności i wody. Awaria Sojuza MS-10 nie wpłynie na funkcjonowanie stacji – zapewniło to źródło.

Sojuz MS-10 wystartował o godzinie 11.40 czasu moskiewskiego (godz. 10.40 czasu polskiego). Awaria nastąpiła w 119 sekundzie lotu.

Kosmonauci – Rosjanin Aleksiej Owczynin i Amerykanin Nick Hague – zdołali wylądować w kapsule, która oddziela się od statku kosmicznego podczas awarii. Wylądowali lotem balistycznym około 20-25 km od miasta Żezkazgan w środkowym Kazachstanie. Po około 90 minutach zostali odnalezieni przez śmigłowce prowadzące akcję ratowniczą. Mimo ogromnych przeciążeń na jakie byli narażeni nie odnieśli obrażeń.

Sojuz MS-10 miał dolecieć na ISS, z której 4 października na Ziemię powrócił Sojuz MS-08 z trzema członkami załogi. Owczynin i Hague mieli dołączyć do pozostałej na ISS trzyosobowej załogi, którą tworzą obecnie: Niemiec Alexander Gerst, Amerykanka Serena Aunon-Chancellor i Rosjanin Siergiej Prokop.

To kolejna sytuacja awaryjna jaka dotyka statki kosmiczne Sojuz MS. We wrześniu odkryto nieszczelność w statku Sojuz MS 09 zacumowanym do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Rosjanie mówili wtedy o możliwości sabotażu

Awaria Międzynarodowej Stacji Kosmicznej to sabotaż! „Otwór przewiercono” – twierdzą Rosjanie

(PAP/nczas)

1 KOMENTARZ

  1. Czy Amerykanie skończyli już składać trampolinę dla swoich kosmonautów? Może niech kupią na Aliexpres…

Comments are closed.