Świat na krawędzi wojny! Trump wprost grozi Chinom. „Za długo żyło im się za dobrze, sądzę, że oni myślą, że Amerykanie są głupi. Amerykanie nie są głupimi ludźmi”

donald_trump_prezydent_Chiny_wojna-celna
Donald Trump. Foto: PAP/EPA

Globalny konflikt coraz bliżej? Prezydent Donald Trump powiedział w czwartek wywiadzie dla telewizji Fox News, że Chinom za długo żyło się za dobrze, a choć polityka handlowa USA zaszkodziła już chińskiej gospodarce, to on może jeszcze dużo zrobić, by dodatkowo pogorszyć jej kondycję.

Taryfy celne nałożone na chińskie dobra „miały kolosalny wpływ”. „Ich gospodarka poszła znacząco w dół i mogę jeszcze wiele zrobić, jeśli będę chciał. Nie chcę tego robić, ale oni muszą usiąść do stołu (negocjacyjnego)” – dodał Trump.

Zastrzegł, że jego zdaniem Chińczycy chcą negocjować, ale on nie wierzy, że są na to gotowi, i „powiedział im to”.

Skrytykował poprzednie amerykańskie administracje za to, że – jego zdaniem – pozwalały Chinom na uprawianie nieuczciwych praktyk handlowych. Dodał, że musiał powiedzieć Pekinowi, że „to się skończyło”.

„Szczerze mówiąc, za długo żyło im się za dobrze, sądzę, że oni myślą, że Amerykanie są głupi. Amerykanie nie są głupimi ludźmi. Byliśmy źle zarządzani, jeśli chodzi o handel” – oświadczył Trump.

Narastające napięcia między Waszyngtonem i Chinami oraz nabierająca impetu wojna handlowa między dwiema najpotężniejszymi gospodarkami świata skłoniły we wtorek Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) do obniżenia prognozy globalnego wzrostu w tym orku z 3,9 proc. do 3,7 proc.

W czwartek, po znaczących spadkach na Wall Street i na giełdach europejskich, szefowa MFW Christine Lagarde ostrzegła, że wojna handlowa niesie bardzo poważne zagrożenie. „Nie eskalujcie. Naprawcie system, nie niszcząc go” – powiedziała Lagarde podczas dorocznego spotkania MFW i Banku Światowego.

Media zwracają uwagę na rosnące napięcie między Ameryką a Chinami, nie tylko w kontekście handlu. Wiceprezydent USA Mike Pence zarzucił niedawno Pekinowi „hurtową kradzież amerykańskiej technologii” oraz prowadzenie „złośliwej kampanii” przeciwko Trumpowi. Zdaniem Pence’a chiński rząd usiłuje wpłynąć na listopadowe wybory do Kongresu i wybory prezydenckie w USA w 2020 roku, gdyż nie chce, aby zwyciężył Trump i Republikanie z powodu ich twardego stanowiska w sprawach handlu.

Również w czwartek „Wall Street Journal” podał, powołując się na źródła w amerykańskiej administracji oraz w Chinach, że Trump spotka się z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem podczas szczytu G20 w Argentynie, pod koniec listopada.

Doradca prezydenta do spraw ekonomicznych Larry Kudlow powiedział dziennikarzom w Białym Domu, że spotkanie przywódców jest na razie przedmiotem dyskusji.

Nczas.com/ PAP

14 KOMENTARZE

 1. USrael (dawniej USA) to ekonomiczny bankrut, bez szans na sanację swej „zfinancjalizowanej” gospodarki vis-à-vis chińskiej potęgi gospodarczej. W obliczu nowych generacji rosyjskich broni strategicznych, amerykańska potęga militarna ogranicza się tylko do sił nuklearnych. Ich użycie to najprawdopodobniej zagłada globu. Pomimo to zdesperowani i ogarnięci obłędem władcy USraela zdecydowali się na zastosowanie nuklearnej opcji, miast jedynej w tym momencie sensownej alternatywy, jaką jest kapitulacja, na podobieństwo ZSRR w 1991 roku.

  • No skoro z taka potega militarna (Rosja) i handlowa (Chiny) USA sie mierza, to na pewno musza przegrac, skoro sa tacy slaby.

   Ale zaraz. Czemu jednak wygrywaja? Czyzby potega Chin nie byla az tak wielka i rzeczywiscie – jak mowi Trump – bazowala na zlodziejstwie cudzych techologii? A moze potega militarna Rosjan z ich najnowszymi wynalazkami – hipersonicznymi rakietami w PowerPoincie, lotniskowcem na ktorym nie laduja samooty, czy supernowoczesnym, choc niejezdzacym czolgiem Armata – jest mocna raczej na taka potege jak Ukraina, ale nie USA?

 2. Skoro sankcje są tak skuteczne to dlaczego raki nerwowy coraz bardziej ten Trump? Tylko lewak prze do wojny.

 3. Amerykanie, ktorzy nie sa w stanie splacic Chinom bajonskich dlugow. od dawna potrzebuja tej wojny – brakuje im tylko pretekstu.

 4. „Dlaczego człowiek wielkiej miary nie może zostać wybrany na prezydenta Stanów Zjednoczonych?”
  Tytuł ósmego rozdziału pierwszego tomu cyklu Jamesa Bryce’a „The American Commonwealth”

 5. Zamiast ceł powinien ciąć wydatki państwa zwalniając 90% bezużytecznych biurokratów i kontynuować obniżanie podatków.
  Tylko lewactwo dąży do wojen żeby ukryć realne przyczyny gospodarczej porażki.

  • W Rosji niskie podatki i wzrost gospodarczy minus 3%. A pensja minimalna w Rosji to 100 euro miesięcznie. Normalnie prawiczkowy raj.

   • Jak zwykle kłamiesz jak typowy lewak, wzrost w Rosji jest na poziomie ok 2%.
    I jeszcze te 100 euro państwo powinno skubnąć podatkiem 80% wtedy ruski będzie bogatszy? Lewacka logika jak zwykle niezawodna.

 6. No ale fakt faktem że Chińczycy mogliby w końcu wyprodukować samochód który się nie psuje i samolot który nie spada ( sprawdzić czy nie Tupolew na licencji)

  • Prawie 22% kierowców w Szwecji jeździ chińskimi samochodami VOLVO-GEELY.

 7. Skórwysyn Trump nie może się pogodzić,że Chiny produkują taniej niż oni. Nakładanie ceł za to,że Chiny są lepsze pokazuje,że USA niema nic wspólnego z wolna konkurencją i swojej hegemoni nie oddadzą nawet jakby mieli faulować swoich rywali.

Comments are closed.