500 plus na prąd? PiS ma nowy pomysł za nasze pieniądze. „Wsparcie w postaci jakiegoś dodatku energetycznego jest potrzebne”

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP: Lech Muszyński
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP: Lech Muszyński

PiS robi wszystko żeby wygrać wybory za nasze pieniądze. Resort energii przygotował założenia projektu ustawy, która ma rekompensować gospodarstwom domowym koszty energii elektrycznej – pisze piątkowa „Rzeczpospolita”.

Gazeta podaje, że z dokumentów, do których dotarła wynika, że pieniądze pochodziłyby ze zwiększonych uprawnień do emisji CO2.

„Ich rosnąca cena (plus drogi węgiel) z jednej strony winduje cenę prądu na giełdzie, co uderza w konkurencyjność firm energochłonnych proszących o osłonę, z drugiej – przynosi większe dochody budżetowi ze sprzedaży tych uprawnień. W tym roku może on z tego tytułu uzyskać nawet 5,4 mld zł, więcej niż łącznie w ciągu pięciu lat” – informuje gazeta.

„Plan maksymalny to przeznaczenie jednej trzeciej tych przychodów dla branż energochłonnych, a reszty na rekompensaty dla obywateli, którzy rozliczają się z fiskusem w ramach pierwszego progu podatkowego. Więcej zwolenników ma jednak wsparcie tylko dla najuboższych” – wskazuje źródło cytowane przez „Rzeczpospolitą”.

W rozmowie z „Rz” prezes URE, Maciej Bando zaznacza, że „wsparcie w postaci jakiegoś dodatku energetycznego jest potrzebne szczególnie dla tych grup, gdzie nakłady inwestycyjne na termoizolację lub wymianę okien nie zapewniają szybkiego zwrotu inwestycji”.

Natomiast ekspert Forum Energii Joanna Maćkowiak-Pandera uważa, że państwo powinno się zaopiekować najuboższymi, ale w sposób selektywny, przemyślany i długofalowy. Jej zdaniem „rosnące koszty energii powinny być przełożone na odbiorców”. „Inaczej energetyka nie będzie miała pieniędzy na inwestycje” – powiedziała.

Trzeba przyznać, że to będzie „genialna” konstrukcja – elektrownia będzie płaciła za emisję CO2 rządowi, rząd będzie dopłacał do energii elektrycznej konsumentowi, konsument będzie płacił za prąd elektrowni…

Warto przypomnieć w ym kontekście słynny wierszyk Andrzeja Waligórskiego.

Zrobił wilk elektrownię, lecz by prąd uzyskać
Spalał w niej cały węgiel z kopalni od liska.
Kopalnia z elektrowni cały prąd zżerała,
Stąd brak światła i węgla. Ale system działa!

Nczas.com/ PAP

Comments are closed.