Homoparada w Lublinie się jednak odbędzie. Tak zdecydował Sąd Apelacyjny

Zdj. ilustracyjne Parada LGBTQWERTYcośtam. Foto: PAP/Adam Guz
Zdj. ilustracyjne Parada LGBTQWERTYcośtam. Foto: PAP/Adam Guz

Sąd Apelacyjny w Lublinie uchylił wydany przez prezydenta tego miasta Krzysztofa Żuka zakaz organizacji Marszu Równości i kontrmanifestacji środowisk narodowych. Żuk powołał sztab kryzysowy. Decyzję sądu skrytykował wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

Sąd Apelacyjny uwzględnił zażalenia organizatorów Marszu Równości i kontrmanifestacji na postanowienie Sądu Okręgowego w Lublinie, który w środę utrzymał w mocy decyzję prezydenta Lublina zakazującą tychże zgromadzeń. Zażalenie na decyzję sądu złożył też Rzecznik Praw Obywatelskich.

Sąd Okręgowy podzielając argumentację prezydenta, uznał, że spotkanie uczestników Marszu Równości z uczestnikami kontrmanifestacji mogłoby doprowadzić do konfliktu, którego eskalacja może stanowić realne zagrożenie nie tylko dla mieszańców Lublina, przebywających w mieście turystów, ale – co najistotniejsze – dla samych uczestników marszu. Ponadto zagrożenie mogą stanowić organizacje i osoby, które, mimo iż nie organizują zgromadzenia, aktywnie przejawiają chęć zakłócania marszu.

W ocenie Sadu Apelacyjnego Sąd Okręgowy dokonał niewłaściwej wykładni przepisów. „Niedopuszczalne jest uzależnienie możliwości realizacji wolności zgromadzeń od reakcji przeciwników zgromadzenia” – powiedziała w uzasadnieniu wydanego orzeczenia przewodnicząca składu sędziowskiego Ewa Popek.

Podkreśliła, że w orzecznictwie utrwalony jest pogląd, iż wolność zgromadzeń pełni doniosłą rolę w demokratycznym państwie prawnym, jest „warunkiem istnienia społeczeństwa demokratycznego”, „gwarantuje członkom społeczności wpływ na władze publiczne, jest naturalną konsekwencją suwerenności narodu”. Dodała, że wolność zgromadzeń „służy w szczególności oddziaływaniu jednostek na politykę państwa przez prezentowanie opinii, ocen, poglądów i żądań”.

„Zgromadzenia są istotnym instrumentem demokracji bezpośredniej i dostrzegając znaczenie wolności zgromadzeń, Państwo Polskie chroni ją przepisami Konstytucji” – podkreśliła sędzia. Zaznaczyła, że ograniczanie tej wolności powinno być traktowane jako wyjątek.

Sąd Apelacyjny podkreślił, że „to na władzach państwowych ciąży obowiązek zapewnienia pokojowego charakteru zgromadzenia i zagwarantowania ochrony jego uczestnikom”. Ponadto władze publiczne dokonując oceny, czy zgłoszone zgromadzenie zagraża zdrowiu lub życiu ludzi „powinny odnosić się do zachowania organizatorów i uczestników zgromadzenia, nie zaś do zachowania osób trzecich próbujących udaremnić przeprowadzenie demonstracji”. W ocenie sądu nie ma podstaw, aby przyjąć, że uczestnicy Marszu Równości stanowią takie zagrożenie.

Sąd powołał się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego stwierdzający, że ewentualność kontrdemonstracji przy użyciu przemocy lub przyłączenia się skłonnych do agresji ekstremistów nie może prowadzić do pozbawienia prawa wolności zgromadzeń, nawet wtedy, gdy istnieje realne niebezpieczeństwo naruszenia porządku publicznego, na które organizatorzy zgromadzenia nie mają wpływu.

Postanowienie Sądu Apelacyjnego jest prawomocne i ostateczne. Marsz Równości i kontrmanifestacja mają się odbyć w sobotę.

„To jest wielki dzień dla wszystkich grup dyskryminowanych a jutro będzie nasze święto” – tak skomentował orzeczenie sądu organizator Marszu Równości Bartosz Staszewski.

Zapowiedział, że Marsz Równości pójdzie z banerem, na którym napisane będzie hasło „Pierwszy Marsz Równości w stulecie niepodległości Polski”. „My wszyscy jesteśmy obywatelami tego kraju, (…) jesteśmy patriotami, ja osobiście jestem tęczowym patriotą” – dodał Staszewski.

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar powiedział, że przyjmuje postanowienie sądu z zadowoleniem. „Cieszę się, że sąd tak mocno zwrócił uwagę na znaczenie wolności organizowania pokojowych zgromadzeń dla funkcjonowania demokracji, dla prezentowania głosu także tych najsłabszych, tych, którzy tego głosu tak często w debacie publicznej nie mają” – powiedział.

Zakaz organizacji obu zgromadzeń ze względów bezpieczeństwa wydał we wtorek prezydent Lublina Krzysztof Żuk, powołując się na przepis ustawy Prawo o zgromadzeniach, który umożliwia wydanie zakazu, gdy zgromadzenie może zagrażać życiu i zdrowiu ludzi albo mieniu w znacznych rozmiarach. W wydanej na prośbę prezydenta opinii policja potwierdziła, że istnieje prawdopodobieństwo spotkania się w sobotę grup o przeciwstawnych poglądach, co może prowadzić do konfliktu i zagrożenia dla mieszkańców. Prezydent informował wtedy także, że w internecie pojawiły się wezwania do stawienia się na kontrmanifestacji, określane „jako moralny obowiązek” oraz nawoływanie do przemocy wobec uczestników marszu. Był też wpis: „może dałoby radę pokierować zboków na Majdanek”, opatrzony zdjęciem pieca krematoryjnego z obozu koncentracyjnego. W tej sprawie prezydent złożył na policji doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Po ogłoszeniu decyzji sądu w piątek Żuk poinformował, że powołał specjalny sztab kryzysowy do monitorowania sytuacji w związku z Marszem Równości i kontrmanifestacją. „Zakładam, że policja wykaże niezbędną sprawność działania, my dodatkowo jeszcze mobilizujemy wszystkie nasze siły i zasoby miasta, żeby ten marsz był bezpieczny, i to, co się będzie działo po marszu” – powiedział Żuk.

W wydanym oświadczeniu podkreślił, że opowiada się za wolnością zgromadzeń, a decyzja o zakazie była dla niego „jedną z najtrudniejszych”. „Podjąłem ją wyłącznie z troski o życie i zdrowie mieszkańców Lublina, które mam obowiązek chronić, szczególnie w obliczu realnego zagrożenia” – oświadczył Żuk.

Oświadczenie wydał także wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. Zaapelował do wszystkich, którzy będą manifestowali w sobotę o „pokojowe demonstrowanie swoich poglądów”. „Ktokolwiek będzie używał agresji fizycznej w stosunku do kontrmanifestantów i manifestantów ten będzie tak naprawdę sprzyjał środowisku gejowskiemu i na tym tylko temu środowisku zależy, bo +tęczowy+ pochód w Lublinie i tak się nie przyjmie” – napisał wojewoda w oświadczeniu rozesłanym mediom.

Wojewoda podziękował Sądowi Okręgowemu, który utrzymał zakaz prezydenta organizowania obu manifestacji a skrytykował Sąd Apelacyjny, który ten zakaz uchylił. „Żałuję, że Sąd Apelacyjny dostrzega prawa jakiejś mniejszości – i to jeszcze w dużej części przyjezdnej z Warszawy czy z innej miejscowości – a nie dostrzega prawa zdecydowanej przytłaczającej większości mieszkańców Lublina do spokoju i do tego, żeby nie byli epatowani seksualnością kogokolwiek” – napisał Czarnek.

Planowany Marsz Równości w Lublinie wzbudził protesty m.in. działaczy PiS, środowisk narodowych i katolickich, którzy domagali się od prezydenta Lublina zakazu organizowania tej manifestacji. Radni miejscy PiS spowodowali zwołanie w tej sprawie nadzwyczajnej sesji rady miasta, którą zbojkotowali radni PO i Wspólnego Lublina. Sesji towarzyszyły demonstracje zwolenników i przeciwników marszu. W Lublinie pojawiły się też plakaty z napisami „Nie dla marszu homoseksualistów”, „Lublin miastem bez dewiacji” oraz zapowiedzią kontrmanifestacji organizowanej przez Młodzież Wszechpolską, ONR i fundację „Życie i Rodzina”.

Krytycznie o marszu wypowiadał się wojewoda Czarnek oraz przewodniczący klubu radnych PiS w radzie miasta Tomasz Pitucha. Organizator Marszu Równości złożył do sądu w Lublinie prywatne akty oskarżenia przeciwko Czarnkowi i Pitusze, od których domaga się przeprosin za ich wypowiedzi o marszu jako m.in. promocji pedofilii i dewiacji.

Decyzja prezydenta Lublina o zakazie marszu spotkała się natomiast z krytyką m.in. niektórych polityków PO. Żuk jest szefem PO w regionie, ale w wyborach samorządowych o reelekcje na stanowisko prezydenta Lublina ubiega się z własnego komitetu, w skład którego wchodzą przedstawiciele PO, Nowoczesnej, PSL, SLD i ugrupowania Wspólny Lublin oraz działacze dzielnicowi i społeczni.

Od początku można było podejrzewać, że decyzja prezydenta Żuka jest ustawką. Zarówno on sam, jak i jego partia (PO) popiera środowiska homoseksualne itp. Pewnym było, że sądy ją uchylą jako niezgodną z obowiązującym prawem. Odmowa spowodowała medialną burzę i dała paliwo tak potrzebne lewicy by zdobyć głosy elektoratu. Na te głosy liczy także PO. Homoparada przejdzie więc ulicami Lublina tak jak przeszła przez inne polskie miasta. Nic wielkiego się z tego powodu nie wydarzy, wywoła co najwyżej uśmiech politowania wobec osób, dla których demonstrowanie swoich zaburzonych preferencji seksualnych jest jedynym sposobem na zaistnienie w przestrzeni publicznej. Jak słusznie podkreśla lewica nie powinno się nikomu zaglądać do łóżka. Trudno jednak tego nie robić gdy to „łóżko” wystawione jest na ulicę.

Gdyby sąd uznał decyzję Prezydenta Żuka doszłoby do groźnego precedensu. Mógłby on spowodować w przyszłości całą lawinę zakazów demonstracji z powodu zagrożenia bezpieczeństwa co z pewnością zostałoby wykorzystane w politycznej walce np: do zablokowania Marszu Niepodległości.

(PAP/nczas)

32 KOMENTARZE

 1. Macie swoje ^niezawisle sady^ !
  ZAWIESIC na drzewach co dziesiatego skurwysyna z orzelkiem na piersi , to zaraz przypomna sobie SKAD im nogi wyrastaja i KOMU maja sluzyc !
  Hanba tym ubeckim bandytom sadowniczym !

  • Może ten sąd chce też uczestniczyć w tym marszu równości? Tylko z kim te przebierańcy chcą się równać? Bo normalnym hetero z pewnością w niczym nie dorównają? Dlatego tylko kradną wszystko co hetero. Swoich schiz i przebieranek tylko nie kradną, bo jednak hetero takich cyrków i ośmieszania swojej orientacji nie robią!…Coraz słabsze zdrowie psychiczne wielu ludzi. Dlaczego nikt nie zadba o tych ludzi i nie leczy tego? Powinno się wszelkich dewiantów przymusowo leczyć a nie pozwalać na publiczne wystawianie ich dewiacji i schiz!

   • Mam nadzieje na Kontrreformacje w Europie.
    Tym razem nie z podszeptu demona , jak to bylo w przypadku Lutra , tylko taka prawdziwa…

 2. a niech sobie robią jakie chcą marsze i spotkania.

  zasady:

  1. nie dotykać zwierząt (psów, kotów, wiewiórek)
  2. nie blokować ruchu
  3. kontrmanifestacja innego dnia – niepotrzebne robią spięcia – niech pokażą klasę dzień potem
  4. daleko od szkół, żłobków i innych miejsc gdzie mogą byc dzieci

  a tak, to niech sodomici się reklamują ile chcą.

  • Skoro sodomictwo odrzuca Cywilizacje (a odrzuca!!!) , niechze i nie korzysta z jej dobrodziejstw,na przyklad prawa do demonstrowania swoich dewiacji.

   • A co to jest wg prawiczków „Cywilizacja”?
    Może III Rzesza?
    Albo ZSRS?

     • BTW < wlasnie sie podpisales , ruski trollu (ze chory psychicznie to inna inszosc) : to ^S^ na koncu nazwy kraju < tylko Kacap moze tak pisac !
      Zaorane , lysy chuju , po piecdziesiatce !

     • Kierownik Episkopatu, kurde brawo gościu! Wyłapałeś gnojka. Każdy normalny by napisał ZSRR tak, jak uczyli i tylko Rusek powie ZSRS.

     • ewentualnie jakiś zbok z bloku posowieckiego (Litwin, może Ukrainiec).

    • Cywilizacja w domyśle cywilizacja europejska czy też łacińska to pewne środowisko społeczne z zasadami, które twoi obrzezani rodacy od lat próbują zniszczyć. I nawet im się to udaje.

     • A kiedy ta „cywilizacja łacińska” nie była zniszczona? W 1914 czy w 1939? Kiedy był ten prawiczkowy raj na ziemi?

 3. I słusznie! Na tej podstawie można byłoby zabronić wszelkich manifestacji, nawet parady klubu wiewiórka. W przypadku „Marszu Wyższości” („równość” została ukradziona, jak „demokracja”, czy „liberalny”) należy go rozwiązać natychmiast po stwierdzeniu masowego występku przeciwko obyczajności.

 4. Prosperuja, gdyz reszta spoleczenstwa darzy ich uwaga.Ignorowanie to bardzo efektywna metoda.Niestety, sami ludzie gwarantuja im audiencje.Jak by taki marsz wygladal przy pustych ulicach?Niemozliwe? – nie sadze.

   • Wiem to od pierwszej chwili.
    Ta skladnia , ten prymitywizm , ta durnota jego bredni…a zarazem CALKOWITA zgodnosc z ^linia^ kacapskiej Razwiedki , tak <oni sa nie do podrobienia.
    Dziwne tylko ze FSB oplaca taka malpe…ale to problem W.W.Putina.Nie nasz…

    • Przecież w Rosji parady gejów są zakazane. Putin bierze przykład z Hitlera i Stalina, oni też prześladowali gejów.

 5. Stosunki odbytnicvze nie sa zdrowe! Za Niemca jak Policja Zydowska w gettcie zlapala faceta jak posuwa chlopa w kiszke stolcowa to odrazu do gazu cwela! Und walenie w kiche powoduje krwawienie a to prowadzi do AIDS , syfilisa i innej frantzy! Osoby homoseksualne powinny szczegolnie uwazac zeby nie roznosic tego swinstwa i dewiacji!

 6. Wolność zgromadzeń nie oznacza, że np. zebranie sąsiadów może się odbyć bez twojej zgody w twojej sypialni, w niedzielę o 6:00 rano. Marsz hitlerowców na świat rozpoczął się od pokojowych zgromadzeń. Państwa, które chronią krzewienie dewiacji seksualnych same siebie skazują na zasłużoną zagładę. Wynika to z prawa natury a nie z jakiejś zamierzonej złośliwości.

  • Słuszna uwaga, bo aby zniszczyć wroga trzeba zacząć od jego moralności, kultury i religii.
   Od siebie dodam, że Żukowi nie chodziło o życie i zdrowie mieszkańców, ale o wynik nadchodzących wyborów; chce zdobyć poparcie mieszkańców politycznie mu niechętnych; wie, że większość ludzi jest tym spędom niechętna.

  • W III Rzeszy, PRL i ZSRS homoseksualizm był zakazany a jednak te państwa upadły.

 7. W obronie AI
  motto: „W związkach jednopłciowych rodzi się tyle samo dzieci, a często więcej, niż w związkach różnopłciowych.” (prof. Monika Płatek)

  Amnestia Międzynarodowa
  Jest wykpiwana wciąż za słowa:
  „Aborcji mogą potrzebować
  Transpłciowcy.“ Będą jajeczkować!
  Czyni nauka wciąż postępy…
  Tego nie pojmie Polak tępy:

  Artur Stelmasiak zatweetował,
  Że jakże będzie potrzebował
  Aborcji chłopiec i mężczyzna?
  A jednak tweecie swym się przyzna:
  „W nowej biologii się nie łapię”.
  (Jak się nie łapie, po co kłapie?!)

  Sam jednak słusznie zauważa,
  Że dziecko, kiedy się przydarza,
  Wedle „głębokiej ekologii”
  Planecie czyni problem mnogi!
  (Zamiast korników w Białowierzy
  Bachor na desce z drewna leży!!!)

  Wanda Kapica, też tweeterka,
  Na wiersze Szpotańskiego zerka.
  A po co jej Szpotański, który
  Zbyty przez szkolne jest lektury?
  „Przewidział absurd.” I co z tego?
  (Moje wierszyki czytaj, prego!!!)

  John Mullins ćwierka: „Lewe lenie
  Chcą kasy. Pracy zakończenie
  Planują wcześniej. Chłopobaby
  Seksu z chłopami chcą! Trans słaby
  Jest na budowę?” Ale pieprzy!
  (Jest słabszy, lecz ma gender lepszy!!!)

  Ale Cezary Polakiewicz
  Orzeka godnie, jak królewicz:
  „Moja macica, moja sprawa“
  I za to ma ode mnie brawa!
  (Czy ma macicę – niech odpowie! –
  W swej dupie, czy wciąż tylko w głowie?)

  Pan Michnigremek – co za pseudo! –
  Tweetera ze staroci giełdą
  Pomylił. (Może przewielebny?)
  I bredzi, „kto tu jest potrzebny…”,
  Jakby przesadził z piwem Tatra:
  „…Nie ginekolog, a psychiatra.”

  Podsumowując: hejt Amnestia
  Znosi. (To przyszłej władzy kwestia
  Ukrócić takie zbrodniosłowy,
  Które stanowią gwałt zbiorowy
  Na genderowej świadomości!)
  I drugi problem dla ludzkości:

  Artur Stelmasiak, winowajca
  Całej dyskusji, nie wie, jajca
  Mają cis-chłopy, czy cis-baby?
  (To intelektualnie słaby
  Polski osobnik wręcz typowy.)
  Bo co nie przyszło mu do głowy?

  Jako się rzekło wciąż nauka
  Czyni postępy, hybryd szuka.
  Hybrydy są w motoryzacji
  I lada moment w ubikacji
  Też będą! Choć dokladnie nie wiem,
  Kiedy się homo zmiesza z drzewem.

  https:

  //twitter.com/PolakiewiczC/status/1050638257623457793

 8. przejechac przed parada gnojowica i rozpryskac, bedzie po paradzie, bo zboczencom peruki nasiakna gnojem.

 9. Do dr.Werby :
  Wiem to od pierwszej chwili.
  Ta skladnia , ten prymitywizm , ta durnota jego bredni…a zarazem CALKOWITA zgodnosc z ^linia^ kacapskiej Razwiedki , tak <oni sa nie do podrobienia.
  Dziwne tylko ze FSB oplaca taka malpe…ale to problem W.W.Putina.Nie nasz…

 10. Jądrowy gender

  Jądrowy gender – gender jądrowy…
  I komu by to przyszło do głowy!
  A jednak… Bo to nie męskie jądra
  Wzięła pod lupę nauka mądra.
  Mądrość, przed którą klęka świat,
  W fizyce jądra czyni wkład!

  Łysenkizm zatem nie umarł w świecie.
  A jeśli umarł, to spłodził dziecię;
  Krzepkie, jak dia-mat, który naukę
  Każdą objaśnia, oświeca sztukę!
  W każdej dziedzinie rządzić chce
  I pięknie GENDER zowie się.

  (Czy gender nazwę od gęgu bierze?
  Nie wykluczone! – „Wykluczać w mierze
  Żadnej nikogo wszak nie wypada.”
  Gender „nauką jest, która bada
  Płciowość”. By dyskurs nie był złym,
  Intelekt gęsi starcza w nim.)

  A zatem gender „super-nauka”
  Do CERN-u wkracza. Czego tam szuka?
  W fizyce rządzi wciąż „Standardowy
  Model”, dotychczas – niegenderowy!
  Masa-energia, przestrzeń-czas
  Dzielą się wedle grup i ras!

  To skandal!!! Kwarki jedne – „powabne”,
  A drugie „ciężkie” zowią się… Słabnę!
  Dyskryminację to przypomina!!!
  I, choć na szczęście są neutrina,
  Neutralności mało jest…
  Gender CERN-owi zrobił test.

  (Przewodniczący już dawno Mao
  Zrobił go w Chinach. „Powyrastało
  Tysiące kwiatów” – ach, wolność słowa!
  Dzisiaj podobna całkiem się chowa
  W Trewirze. Pomnik Marksa wszak
  Z Chin jest dla Unii.) Było tak:

  Niejaki Strumia swą profesurę
  Musiał utracić. Tematy, które
  Same się proszą („o płci fotonów”,
  „Antymateria bez płci szablonów”,
  „Kwantowy gender”) jak z gwiazd kurz,
  Olał! Sam wybrał temat. Cóż…

  Gdybyż to jeszcze krytykę(samo)
  Złożył… Nie złożył! Gender jest tamą
  Dla wynaturzeń… Tak, wolność słowa.
  Ale nie każda, a GENDEROWA
  Panować musi! Jasne jest:
  Profesor Strumia oblał test.

  Eksnaukowiec wykład wygłosił,
  W którym o takich faktach donosił:
  „Fizyka była i jest domeną
  Mężczyzn. Celem jest prawda.” Nie no!!!…
  („Cóż to jest prawda?” – z rzymskich akt.)
  Co za znaczenie ma dziś fakt?!

  Wręcz seksistowski i nienawiści
  Mowy był pełen wykład. (Nobliści
  Powinni odciąć się na wyprzódki!
  Inaczej grant ich będzie tak krótki,
  Jak Tima Hunta. Który szloch
  Kobiet śmiał obśmiać.) Wstrętny Włoch!

  Pan Alessandro Strumia chce nową
  Robotę znaleść… Więc to i owo
  Winien przemyśleć wcale nie wiernie
  Prawdzie… A inni niech wiedzą w CERN-ie:
  Dwa się nie musi równać dwa!
  A jądra?… Coraz mniej je ma.

 11. Istnieje tylko jedna cywilizacja ZACHODNIA CYWILIZACJA !!!!

  • Przecież prawiczki nienawidzą zgniłego zachodu a uwielbiają KGBowca Putina i chińskich komunistów.

 12. Brawo dla Tych którzy mieli odwagę zaprotestować w Lublinie przeciw prowokacyjnie zorganizowanym marszem LGBT.

Comments are closed.