Włosi coraz bardziej stanowczy w walce z nielegalną imigracją. Aresztowano słynnego burmistrza Domenico Lucano, który oszustwami umożliwiał pozostawanie nielegalnym przybyszom w kraju

Domenico Lucano, burmistrz-komuch. Źródło: YT/www.corriere.it
Domenico Lucano, burmistrz-komuch. Źródło: YT/www.corriere.it

Prokuratura włoska osadziła w domowym areszcie Domenico Lucano burmistrza miasta Riace za pomoc nielegalnym imigrantom i umożliwianie im oszustw. Lucano jest jednym z bardziej znanych lewackich działaczy we Włoszech.

Jak donosi agencja Reuters włoska policja aresztowała słynnego we Włoszech burmistrza miasteczka Riace w Kalabrii. Miał on umożliwiać nielegalnym imigrantom dokonywanie oszustw pozwalających im ominąć przepisy imigracyjne i pozostać w kraju.

Wraz ze swoim partnerem Tesfahunem Lemlemem organizował on pozorowane małżeństwa nielegalnych imigrantów z mieszkańcami regionu. Dzięki temu mogli oni pozostawać we Włoszech. Jak podaje prokuratura burmistrz „zorganizował system, który pomagał imigrantom omijać przepisy i pozostać w kraju”.

Lucano sprowadzał do rządzonego przez siebie miasta imigrantów na masową skalę. Spośród 3 tysięcy mieszkańców, aż 2 tysiące to przybysze. Według prokuratury miał też defraudować publiczne pieniądze, by finansować nielegalną imigrację.

Magazyn „Fortune” uznał go w 2016 roku jednym z 50 najbardziej „wpływowych liderów na świecie”.

Sankcje nałożone na burmistrza już wywołały we Włoszech gorące reakcje. Wicepremier Salvini z zadowoleniem powitał decyzje prokuratury.

„O rany. Już sobie wyobrażam co ci wszyscy świętoszkowaci, którzy chcieliby zaludnić Włochy imigrantami powiedzą” – napisał na Twitterze przywódca Ligi.

Tymczasem lewackie organizacje, w tym związki zawodowe wzywają do ogólnokrajowej akcji protestacyjnej i mobilizacji przeciwko rasizmowi i by wspierać „imigrantów, którzy chcą mieszkać i pracować we Włoszech”.

8 KOMENTARZE

  1. No i to mi się podoba. Jak by tak w Polsce powsadzać niektórych burmistrzów co mają pomysły jakby tu sprowadzić imigrantów to zaraz by się odechciało politykom głupich pomysłów na „uzdrowienie” rynku pracy w Polsce.

  2. „Wraz ze swoim partnerem…” czyli burmistrz pedałokomuch.Dobrze mu tak.

Comments are closed.