Będzie jak za PRL-u? Szykuje się drastyczny wzrost cen papieru toaletowego

Papier toaletowy - zdjęcie ilustracyjne. / fot. pixnio.pl
Papier toaletowy - zdjęcie ilustracyjne. / fot. pixnio.pl
REKLAMA

Czy już niedługo czeka nas powtórka z PRL-u i papier toaletowy będzie towarem ekskluzywnym? Eksperci biją na alarm, że już od początku przyszłego roku także ceny papieru toaletowego mogą wyskoczyć do góry i wzrosnąć nawet o 30 procent. W połączeniu z innymi podwyżkami, nie zapowiada to niczego dobrego.

Przez ostatnie dwa lata średnie ceny papieru toaletowego praktycznie się nie zmieniły, jednak już w przyszłym roku należy się spodziewać drastycznego wzrostu. Analizę cen papieru przeprowadził Instytut Badawczy ABR SESTA i Hiper-com Poland.

REKLAMA

„Średnie ceny promowanych opakowań w hipermarketach spadły z 7 zł w 2016 roku do 6,65 zł w 2017 roku, a potem do 6,62 zł. W supermarketach obniżyły się z 6,87 zł w 2016 roku do 6,67 zł w ub. roku i w ciągu 8 miesięcy br. osiągnęły poziom 6,80 zł” – czytamy na portalu mondaynews.pl.

Eksperci wskazują, że stabilna cena papieru toaletowego to między innymi efekt bardzo dużej konkurencji na tym rynku. Jednak już w przyszłym roku ma nastąpić duży wzrost cen, bardziej optymistyczni analitycy liczą na to, że będzie to jedynie 10 lub kilkanaście procent, jednak są prognozy mówiące o 30 procentowym wzroście.

Podwyżki są nieuniknione z powodu istotnego zwiększenia kosztów produkcji. Ze względu na dużą konkurencję są jedynie odwlekane w czasie – mówi Łukasz Jaskulski z Wytwórni Papieru Toaletowego EKO-KLAN, który jednak prognozuje niższy wzrost cen.

Wzrost cen celulozy już i tak przez długi czas brali na siebie producenci, ale na dłuższą metę nie będzie to możliwe, zwłaszcza gdy dojdą kolejne czynniki. Dostawcy prądu zapowiedzieli na 2019 rok ponad dwukrotne podwyżki opłat za energię dla firm. Z kolei podniesienie cen paliw przełoży się nie tylko na wyższe koszty transportu, ale też m.in. zakupu foliowych opakowań – ocenia natomiast Marcin Grabowski, Wiceprezes Zarządu Velvet Care.

Źródło: mondaynews.pl/nczas.com

REKLAMA