To ona wejdzie za Trzaskowskiego do Sejmu

Rafał Trzaskowski, Jagna Marczułajtis-Walczak. Foto: PAP/wikimedia
Rafał Trzaskowski, Jagna Marczułajtis-Walczak. Foto: PAP/wikimedia
REKLAMA

Jeżeli potwierdzą się wyniki sondażu Ipsos i Rafał Trzaskowski wygra wybory w Warszawie, straci mandat poselski; jego miejsce w Sejmie zajmie kandydat tej samej listy okręgowej, który w wyborach 2015 r. otrzymał kolejno największą liczbę głosów. W tym wypadku jest to Jagna Marczułajtis-Walczak.

Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska) wygrał w pierwszej turze wyborów prezydenckich w Warszawie, uzyskując 54,1 proc. głosów. Drugi wynik uzyskał Patryk Jaki (Zjednoczona Prawica) – 30,9 proc. – wynika z sondażu Ipsos.

REKLAMA

Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, funkcji wójta, burmistrza czy prezydenta miasta, nie można łączyć z mandatem posła i senatora. W razie wygaśnięcia mandatu posła, marszałek Sejmu zawiadamia, na podstawie informacji Państwowej Komisji Wyborczej, kolejnego kandydata z tej samej listy okręgowej, który w wyborach otrzymał kolejno największą liczbę głosów, o przysługującym mu pierwszeństwie do mandatu.

Dlatego jeśli PKW potwierdzi zwycięstwo Rafała Trzaskowskiego w wyborach na urząd prezydenta Warszawy, straci on mandat poselski.

Mandat ten będzie mógł objąć kandydat z listy wystawionej w wyborach 2015 r. przez Platformę Obywatelską w okręgu 13, który obejmuje: miasto Kraków oraz powiaty: krakowski, miechowski i olkuski. Z tej listy startował Trzaskowski. Pierwszym kandydatem na liście, z tych którzy nie uzyskali mandatu posła, a jednocześnie ma największą liczbę głosów jest Jagna Marczułajtis-Walczak.

Jagna Marczułajtis-Walczak, to polska snowbordzistka, trzykrotna uczestniczka Igrzysk Olimpijskich, jako polityk była posłem w Sejmie VII kadencji. W 2014 wybuchła w Krakowie afera związana z nią i jej mężem. Portal LoveKraków, przeprowadził prowokację dziennikarską wobec męża Jagny Marczułajtis, gotowego płacić za teksty przychylne dla idei zorganizowania zimowych Igrzysk Olimpijskich w Krakowie. Przewodniczącą krakowskiego komitetu dla igrzyska była właśnie Marczułajtis. Ona od razu po ujawnieniu prowokacji odcięła się od męża.

Źródło: (PAP)

REKLAMA