Duda dziękuje prezydentowi Niemiec i cieszy się, że 100-lecie odzyskania niepodległości może „pięknie obchodzić” w Berlinie. „Elementem dla mnie niezwykle ważnym jest przyjaźń polsko-niemiecka”

Prezydent Andrzej Duda z małżonką i prezydent Niemiec Walter Steinmeier z małżonką w berlinie. Foto: PAP/DPA
Prezydent Andrzej Duda z małżonką i prezydent Niemiec Walter Steinmeier z małżonką w berlinie. Foto: PAP/DPA
REKLAMA

Elementem dla mnie niezwykle ważnym jest przyjaźń polsko-niemiecka; bardzo się cieszę się, że współpraca pomiędzy naszymi krajami się pogłębia, przede wszystkim ta gospodarcza – powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą zostali tego dnia oficjalnie powitani w Berlinie przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera.

REKLAMA

Polski prezydent wskazał na konferencji prasowej, że obecną wizytę traktuje, jako „dopełnienie” wizyty niemieckiej pary prezydenckiej w czerwcu w Warszawie.

„Bardzo, bardzo serdecznie chcę panu prezydentowi podziękować, bo to jest takie piękne podkreślenie dwóch dla mnie niezwykle ważnych elementów – pierwszym elementem jest 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości” – podkreślił Duda.

„To prawda, że ten 1918 rok zupełnie inaczej kojarzy się w Niemczech, a zupełnie inaczej w Polsce. Tym bardziej dziękuję za zrozumienie i podkreślenie tego radosnego i ważnego dla Polaków elementu naszej historii, czy wręcz jednego z fundamentów naszej historii, jakim jest odzyskanie przez Polskę niepodległości” – mówił prezydent.

Podziękował Steinmeierowi, że w kontekście przyjaźni polsko-niemieckiej to 100-lecie odzyskania niepodległości możemy też „pięknie obchodzić” w Berlinie.

„Z góry bardzo serdecznie dziękuję panu prezydentowi za udział i za czas, który poświęca pan prezydent, żeby tę naszą wspólnotę europejską, polsko-niemiecką i to ważne dla nas wydarzenie, jakim jest 100-lecie odzyskania niepodległości, tak mocno podkreślić” – zaznaczył Duda.

Dodał, że drugim – ważnym dla niego elementem – jest przyjaźń polsko-niemiecka. „Bardzo się z tego cieszę, że pogłębia się współpraca pomiędzy naszymi krajami – myślę przede wszystkim o współpracy gospodarczej” – powiedział prezydent. Dodał, że Niemcy są m.in. największym partnerem handlowym Polski. (PAP)

REKLAMA