Sensacyjne odkrycie dotyczące naszej planety! Okazuje się, że jej wnętrze jest inne, niż zakładaliśmy

Ziemia/fot. Wikimedia Commons
Ziemia/fot. Wikimedia Commons

Szukamy wody pod powierzchnią Marsa, podczas gdy nie wiemy jak się okazuje nic o wnętrzu własnej planety. Cała nauka w szkole na nic – wnętrze ziemi nie jest płynne.

Jądro naszej planety kojarzy się nam z rozgrzaną płynną masą, która znajduje się wiele kilometrów pod powierzchnią planety. Okazuje się, że to zupełnie błędne podejście! Wykazały to ostatnie badania australijskich naukowców.

Zespół profesora Hrvoje Tkalčića i dra Thanh-Son Phạm przeprowadził eksperyment na Australijskim Uniwersytecie Narodowym. Wynika z niego jasno, że wnętrze ziemi nie może być obiektem w stanie ciekłym, lecz stałym.

Naukowcy przeprowadzili eksperyment. Chcieli potwierdzić swoją tezę o stanie stałym rdzenia ziemi. Postanowiono sprawdzić, czy występują tam „Fale J”. Te bowiem podróżują wyłącznie przez obiekty znajdujące się w stanie stałym.

To, co odkryli naukowcy, przeszło ich najśmielsze oczekiwania. Okazało się, że wnętrze naszej planety jest nie tylko stałe, lecz również o wiele bardziej miękkie, niż zakładano wcześniej. Badacze są przekonani, że jeśli wyniki ich badań zostaną potwierdzone w dalszych pracach, to dowiemy się o kolejnych nowych właściwościach rdzenia.

Ponadto wewnętrzny rdzeń dzieli pewne właściwości pod względem plastyczności ze złotem oraz platyną. Australijscy naukowcy określają go mianem rodzaju „kapsuły czasu”. Lepsze zrozumienie tego elementu i jego składowych pozwoli nie tylko na lepsze poznanie procesu formowania się Ziemi, ale i tego jak się zmieniała w przeciągu ponad czterech miliardów lat.

Zrozumienie rdzenia Ziemi ma bezpośredni wpływ na generowanie i utrzymanie pola geomagnetycznego, bez którego życie na powierzchni Ziemi byłoby niemożliwe – skomentował prof. Tkalčić.

Źródło: wp.pl

37 KOMENTARZE

 1. Ja tam niczego nie zakładałem w sprawie środka ziemi, bo Ziemia JEST PŁASKA, więc nie ma środka.

 2. WYRZUCIC JKM!!!!!!! KONIEC Z OSZUSTEM!!!!!! NAWET LICEALIŚCI PRZESTALI GŁOSOWAĆ. ALBO GO WYRZUCICIE ALBO PRZESTANIECIE ISTNIEĆ!!!!!! zróbcie to w końcu. Dorosnijcie. Przestańcie być manipulowani.

 3. O ile dobrze pamiętam, czytałem za szczeniaka „Podróż do wnętrza Ziemi” Żula Verna.

  • A mnie te książki Verna wydawały się głupie i za młodu i wolałem biegać z kolegami po lasach, polach i łąkach – za zwierzem i rybami – oraz staczać bitwy z wrogim obozem „Sonków”.

  • najpierw czytalo sie verna, a potem wszystkie przygodowo-podroznicze z przeskokiem na fantastyczne , kryminalne, naukowe, a teraz na starosc ksiazeczki instrukcji obslugi sprzetu domowego.

 4. „Okazało się, że wnętrze naszej planety jest nie tylko stałe, lecz również o wiele bardziej miękkie, niż zakładano wcześniej.” Skoro wcześniej zakładano, że jest płynne to z powyższego zdania wynika, że jednocześnie zakładano, że jest twarde :))))

  • Też na to zwróciłem uwagę. po za tym, Ziemia nie ma rdzenia tylko jądro.

 5. By być ścisłym, to geologia nie przesądzała do tej pory czy jądro Ziemi jest stałe czy płynne. To że akurat hipoteza płynnego jądra trafiła do szkolnych podręczników (przynajmniej moich) o niczym nie przesądza – szkoła musi wciskać do głów, że nauka jest jedna i nie myli się. Wielu geologów zakładało, że istnieje stałe jądro ale na tyle małe, że trudno je ustrzelić. I w końcu się udało. A nieskładność raportu, o której napisał/a fikuś wynika z bezrefleksyjnego skopiowania tekstu w WP. Tam też w sprawach poważniejszym przeważa amatorszczyzna.

 6. JKM prowadzi was na dno !!! Nikt na niego nie glosuje zmieńcie go bo wolność zginie

  • Ten cały flatearth biznes to doskonały przykład jak w kilku/kilkadziesiąt hochsztaplerów żyje sobie przyzwoicie z debili, którzy w XXI szym wieku są w stanie uwierzyć, że ziemia jest płaska, że żyjemy pod kopułą, ze ludzie jaszczury wyłażą z bloku lodu który otacza naszą planetę itp.
   Orzesz k.. ja pie…jakim debilem trzeba być ;-)
   Można sobie samemu sprawdzić chociażby odbijając wiązkę światła od księżyca i zmierzyć czas w jakim wróci (na tej podstawie można zmierzyć odległość a te dane pozwolą nam od razu stwierdzić kto kłamie) płasko ziemianie twierdzą, że księżyc jest dużo bliżej niż oficjalnie się mówi.
   U nas może nie każdy jest w stanie ale na zachodzie nie trzeba nawet kupy kasy wydać na taki eksperyment, zresztą wystarczy dobrze sprawdzić działanie perspektywy która co prawda zmniejsza obiekty i przybliża je do siebie w miarę oddalania ale nie sprawia, że znikają one tam nadal są durnie tylko ich nie widać, więc jedz sobie nad Bałtyk jeden z drugim poczekaj na zachód słońca i sprawdź przez teleskop czy nadal widzisz słońce czy może zaszło za krzywiznę ziemi właśnie

    • zwolennik płaskiej ziemi… oczywiste za tym idącego olbrzymiego spisku obejmującego przez tysiąclecia wszystkie kontynenty, absorbujące niewyobrażalna ilość zasobów pieniędzy pracy,czasu, ludzi , tak naprawdę nie wiadomo po jaki ch…(cui bono? ) kwestionujący np grawitacje, śmie innym sugerować wyprany mózg ;-) o tempora…
     weź wpłać już na tego olbrzymiego drona kasę niech następny hochsztapler ma coś z życia

    • ps co za merytoryczne argumenty na poparcie swoich słów… oglądam filmy z takim oszołomami jak ty, to znacznie lepsze od Disneya jak chcesz się pośmiać

 7. Stałe, ale… miękkie!
  :-)

  To przypomina mi pewien kawał.
  Prostytutka opowiada prostytutce o ostatnim kliencie, który jest profesorem.
  – No i jak było z tym profesorem?
  – Przyjechaliśmy do jego domu, wchodzę a tam w korytarzu na jednej scianie ksiązki, na drugiej ścianie książki…
  – I co dalej?
  – Weszliśmy do pokoju, a tam na jednej scianie ksiązki, na drugiej ścianie książki…
  – No ale jak było, wiesz…
  – Rozpiął rozporek i wyjął tego… no… penisa.
  – A co to jest penis?
  – To coś jak ch… ale miękki.

 8. A w Przygodach Dobrego Wojaka Szwejka pewien profesor twierdził, że we wnętrzu Ziemi znajduje się druga dużo większa od tej pierwszej.

 9. Zrozumienie rdzenia Ziemi ma bezpośredni wpływ na generowanie i utrzymanie pola geomagnetycznego, bez którego życie na powierzchni Ziemi byłoby niemożliwe.

  Dlaczego?

  • Nie „dlaczego”, tylko co za dureń twierdzi, że „zrozumienie […] ma bezpośredni wpływ na generowanie i utrzymanie pola geomagnetycznego”!?

 10. to przy tych naukowcach to walesa jest super naukowiec, on to od razu wie, ze jest za jak i przeciw, ze cos jest miekie, ale i twarde, plynne i stale….

 11. Pole magnetyczne nie ma nic wspolnego ze składem i płynnoscią czy stałością jądra Ziemi. Na Marsie wybuchają wulkany a pola prawie nie ma…

  • Lubię te panasommerowe strachy przed snem.
   Od razu chętniej mówię pacierz.
   Wszystko jednak ma jakiś sens.
   Nawet głupota.

Comments are closed.