To nie żart! OPZZ chce urządzić protest 11 listopada

Piotr Szumlewicz, szef OPZZ Mazowsze ze strajkującymi pracownikami LOT-u/fot. PAP/Leszek Szymański
Piotr Szumlewicz, szef OPZZ Mazowsze ze strajkującymi pracownikami LOT-u/fot. PAP/Leszek Szymański

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych zapowiada ogromny protest 11 listopada. Chcą w ten sposób wyrazić swoje poparcie dla pracowników LOT-u. Tego samego dnia ulicami Warszawy ma jednak przejść Marsz Niepodległości pod hasłem „Bóg, Honor, Ojczyzna”.

Protestujący pracownicy LOT mówią, że „nie składają broni”. Przyznają, że nie jest im łatwo nie tylko z powodu zimnej i wietrznej pogody, ale również z powodu problemu z dostępem do toalet.

Te ciężkie warunki powodują, że to nas umacnia na tej zasadzie: to co cię nie zabije, to cię wzmocni – mówi jeden z protestujących.

OPZZ planuje w ramach wyrazu solidarności z protestującymi pracownikami manifestację. Jak informują media, ma ona „zmusić rząd i premiera do tego, by wreszcie zainteresowali się sprawą i przekonali zarząd LOT-u do cofnięcia zwolnienia strajkujących i do przywrócenia normalnych – etatowych – zasad zatrudniania pilotów i stewardess”.

Władze LOT-u nie zamierzają ugiąć się pod żądaniami związkowców. Zarząd spółki otrzymał decyzję sądu, który odrzucił zażalenie związkowców na zakaz strajku. Według firmy, to kolejne potwierdzenie tego, że strajk jest nielegalny.

W najbliższą sobotę pod siedzibą firmy przyjdą górnicy, kolejarze i nauczyciele. – To będzie demonstracja wsparcia dla tych, którzy protestują. Jeżeli ta demonstracja nic nie da, to 11 listopada – w Święto Niepodległości – związkowcy zorganizują ogromną manifestację w obronie załogi LOT-u – mówił szef sekcji transportowej OPZZ Leszek Miętek.

Co zabawne, niesolidarni z protestującymi są związkowcy z „Solidarności”. Jak poinformował rzecznik NSZZ „Solidarność” Marek Lewandowski, koledzy protestujących z „Solidarności” podpisali porozumienie, nie popierają strajku i nie uczestniczą w tym sporze. – To ich suwerenna decyzja – ocenił Lewandowski.

Czwartek jest ósmym dniem strajku związkowców w LOT. Zorganizował go Międzyzwiązkowy Komitet Strajkowy. Uczestnicy strajku dobrowolnie powstrzymują się od pracy. Pikietują na terenie siedziby spółki w Warszawie. Związkowcy domagają się przede wszystkim przywrócenia do pracy przewodniczącej ZZPPiL Moniki Żelazik, która została dyscyplinarnie zwolniona z pracy, a także przywrócenia do pracy 67 osób dyscyplinarnie zwolnionych oraz dymisji prezesa PLL LOT.

Z danych LOT wynika, że w sumie w firmie pracuje ok. 1,3 tys. stewardes i 700 pilotów. Spółka zatrudnia około 3 tys. pracowników. PLL LOT należą do Polskiej Grupy Lotniczej, która w 100 proc. należy do Skarbu Państwa.

Źródło: interia.pl

11 KOMENTARZE

 1. OPZZ to sa te koncesjonowane zwiazki spod skrzydel niegdysiejszej PZPR.

  • Istnieje wiele nurtów libertarianizmu, przez co niełatwo jest go jednoznacznie umiejscowić na scenie politycznej. Według tradycyjnego podziału dwuosiowego, libertarianizm jest w zdecydowanej większości nurtem prawicowym. Sam termin libertarianizm zaczął być powszechnie używany w latach 50tych XX wieku w Stanach Zjednoczonych, dla odróżnienia od liberalizmu, który tam ewoluował w kierunku lewicowym (w terminologii europejskiej, w kierunku socjalliberalizmu)[6]. W konsekwencji, w Stanach Zjednoczonych liberalizm jest obecnie uznawany za lewicę, a libertarianizm za prawicę. W Europie to rozróżnienie nie jest tak jednoznaczne i libertarianizm jest często uznawany za radykalny liberalizm.

   Istnieją również lewicowe nurty libertarianizmu, które są jednak w mniejszości. Lewicowi libertarianie również cenią wysoko wolność osobistą, podmiotowe prawa jednostek, zasadę samoorganizacji i dążenie do minimalnego rządu. Podkreślają jednak konieczność dążenia za ich pomocą do bardziej równego podziału dóbr ekonomicznych[7].

   Sami libertarianie jednak często odrzucają podział na lewicę i prawicę, argumentując że ten podział jest przestarzały i nieprzystający do współczesnych poglądów politycznych. W latach 60. Murray Rothbard uważał, że polityczne spektrum prawicy-lewicy zamieniło się miejscami, gdyż część konserwatystów stała się bardziej etatystyczna niż liberałowie. Anthony Gregory wskazuje, że w ramach ruchu libertariańskiego „tak jak pojęcia «prawicy» i «lewicy» są niejasne i nieprecyzyjne, tak lewicowy i prawicowy libertarianizm może odnosić się do wielu różniących się między sobą, a nawet wzajemnie wykluczających się poglądów politycznych”[8]. Leonard Read napisał artykuł zatytułowany „Ani lewica, ani prawica: libertarianie są ponad autorytarną degradacją”[9] Harry Browne napisał: „Nie powinniśmy nigdy definiować libertariańskich poglądów używając wyrażeń wymyślonych przez liberałów lub konserwatystów, lub przez jakiś wariant tych wyrażeń. Nie jesteśmy gospodarczymi konserwatystami i społecznymi liberałami. Jesteśmy libertarianami, którzy wierzą w wolność osobistą i odpowiedzialność jednostki, w każdej sprawie i przez cały czas”[10].

 2. A pamiętacie, jak pewna minister-okularnica chciała wyrzucić krzyże ze szkół jako „nieneutralne”?
  Tęcza i jej zboczeni propagatorzy są oczywiście „neutralni”…

  KluZka

  Półokrąg – dawny okrąg rodzinny
  Zastąpił… Wina to telewizji!
  Wcisnąwszy przycisk, jestem współwinny
  „Światła” nieuctwa i hipokryzji.

  Ministerialna okularnica
  Neutralnością lud oświecała.
  Ach, neutralność – słowo zachwyca! –
  Bo „będzie o nią w oświacie dbała…”

  Pani minister, Ty oświecona,
  Co dbasz w oświacie o polskie prawa,
  Wskaż w Konstytucji, proszę: gdzie ona
  Jest neutralna? Ciekawa sprawa!

  Jest w Konstytucji b e z s t r o n n o ś ć państwa,
  Lecz neutralność?… Zmień okulary,
  Czytaj i nie strasz! Z Twego zaprzaństwa
  Żadnej dla wiernych nie będzie kary.

  A przy okazji – trochę oświaty
  Dla tej, co w Polsce oświatą rządzi:
  Ten kto łaciny nie znał przed laty,
  Musiał paść świnie… Słusznie, nie sądzi?

  N e u t r u m znaczy, że o b o j ę t n e
  (Albo nijakie) jest coś – konotuj!
  Państwo bezstronne zaś jest, więc smętne
  Ministerzenie skończ! …KluZki gotuj.

 3. Trzymam kciuki, towarzysze…
  Za Wizzaira i Ryanaira?

  • No i EasyJet :) Serio, walą sobie w stopę – tak wyglądają państwowe firmy własnie.

 4. Tak się tylko pytam, gdzie jest kierownik epidiaskopu? Brakuje tu „wooooon wuju” itp. Czułem tu specyficzny klimat z lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, woń kiszonych ogórków i kapusty. Dźwięki z pocztówek dźwiękowych „Małego Władzia”. „Malowane jarmarki” Laskowskiego.
  A przecież mi żal.

 5. Narodowy Fundusz Zdrowia ! Narodowy Fundusz Zdrowia ! Narodowy Fundusz Zdrowia ! Narodowy Fundusz Zdrowia ! Narodowy Fundusz Zdrowia ! Narodowy Fundusz Zdrowia ! Narodowy Fundusz Zdrowia ! Narodowy Fundusz Zdrowia ! Narodowy Fundusz Zdrowia ! Narodowy Fundusz Zdrowia ! Narodowy Fundusz Zdrowia ! Narodowy Fundusz Zdrowia ! Narodowy Fundusz Zdrowia ! Narodowy Fundusz Zdrowia ! Narodowy Fundusz Zdrowia ! Narodowy Fundusz Zdrowia ! Narodowy Fundusz Zdrowia ! Narodowy Fundusz Zdrowia ! Narodowy Fundusz Zdrowia ! Narodowy Fundusz Zdrowia ! Narodowy Fundusz Zdrowia ! Narodowy Fundusz Zdrowia ! Narodowy Fundusz Zdrowia ! Narodowy Fundusz Zdrowia ! Narodowy Fundusz Zdrowia ! Narodowy Fundusz Zdrowia ! Narodowy Fundusz Zdrowia ! Narodowy Fundusz Zdrowia !
  —-
  ..zeee.
  $$$$$$$$
  4$$$$$P
  .ze$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$ec.
  z$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$c
  z$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$c
  d$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$b
  d$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$*$$$$$$$$$$$$$$$$$$*$$$$$$$$$$$$$$$$$$$b
  d$$$$$$$$$$$$$$$$$$P” „$$$$$$$$$$$$$$$$% ^$$$$$$$$$$$$$$$$$$$
  $$$$$$$$$$$$$$$$$$” ^$$$$$$$$$$$$$$” „$$$$$$$$$$$$$$$$$$
  d$$$$$$$$$$$$$$$$” *$$$$$$$$$$$” „$$$$$$$$$$$$$$$$b
  .$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$beee$$$$$$$$$$beeeeeeeeeee$$$$$$$$$$$$$$$$.
  4$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$P *$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$F
  *$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$* ^*$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$P
  4$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$” ^$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$F
  $$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$*”3$$$$$$$$$$$$
  ‚$$$$$$$$$$$. ^””*$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$*”” d$$$$$$$$$$$$%
  „$$$$$$$$$$$b $$$$P ‚$$$$$ z$$$$$$$$$$$$$”
  ^$$$$$$$$$$$$$c ****% $$$P*- .d$$$$$$$$$$$$$$”
  *$$$$$$$$$$$$$$$e.. $$$$$ .ze$$$$$$$$$$$$$$$P
  *$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$eecJ$$$$$.zeed$$$$$$$$$$$$$$$$$$$*
  ^*$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$P”
  „*$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$P”

  —-

Comments are closed.