Czesi już świętują stulecie niepodległości. Przyjechał Morawiecki, ale nie ma Orbana

Prezydent Czech Milos Zeman Dostawca: PAP/CTK.

Oficjalne uroczystości z okazji przypadającej w niedzielę 100. rocznicy powstania Czechosłowacji rozpoczynają się w sobotę w Pradze. Wśród zagranicznych gości, których tego dnia na śniadaniu roboczym podejmie premier Andrej Babisz, jest szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki.

Nieformalne spotkanie będzie poświęcone aktualnym zagadnieniom polityki europejskiej.

Oprócz Morawieckiego w śniadaniu roboczym wzieli udział premierzy Słowacji i Luksemburga Peter Pellegrini i Xavier Bettel oraz przedstawiciele rządów Rumunii, Chorwacji i Słowenii. Nie było premiera Węgier Victora Orbana.

Na europejski wymiar uroczystości zwracają uwagę analitycy, wskazując na dokonania Czechosłowacji w historii. Przypominana jest m.in. przemysłowa siła pierwszej Republiki i jej niepodważalna obecność wśród europejskich, przedwojennych demokracji. Eksperci podkreślają także współczesne miejsce i rolę w Europie Republiki Czeskiej. Przyjazd zagranicznych gości, jest zdaniem obserwatorów, świadectwem dobrych relacji, które kraj ten ma z europejskimi partnerami.

Zagraniczni goście będą towarzyszyć w sobotę po południu prezydentowi Miloszowi Zemanowi i premierowi Babiszowi w uroczystości udostępnienia, po trwającym siedem lat remoncie, głównego budynku Muzeum Narodowego w górnej części Placu Wacława. Zgodnie z nieoficjalnymi informacjami PAP, premier Morawiecki nie będzie uczestniczyć w tym punkcie obchodów, ponieważ wcześniej wraca do kraju. Na uroczystościach w muzeum nie będzie także kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Emmanuela Macrona, którzy w piątek odwiedzili Pragę, gdyż w sobotę w Stambule biorą udział w spotkaniu na szczycie poświęconym uregulowaniu konfliktu zbrojnego w Syrii.

Prezydent Zeman przyjmie na praskim Zamku korpus dyplomatyczny. Wieczorem w Teatrze Narodowym wystawiona zostanie opera „Libusza” Bedrzicha Smetany. Przedstawienie będzie można oglądać na telebimach ustawionych przed gmachem teatru.

Oficjalne uroczystości 100. rocznicy powstania Czechosłowacji trwają od 28 września, czyli od święta patrona Czech św. Wacława.

Po czeskich obchodach odbędą się uroczystości rocznicowe na Słowacji. 28 października nie jest w tym kraju świętem państwowym. Słowackie obchody odbędą się we wtorek 30 października, czyli w rocznicę uchwalenia tzw. deklaracji martińskiej z 1918 r., w której słowacka reprezentacja polityczna oficjalnie zaakceptowała istnienie wspólnego państwa razem z Czechami. Na tych uroczystościach oczekiwani są prezydent i premier Czech.

100. rocznicy powstania Czechosłowacji towarzyszą na Słowacji liczne wydarzenia kulturalne, ale ich skala i zakres są zdecydowanie mniejsze niż w Czechach. (PAP)

Comments are closed.