Potężna eskalacja w Strefie Gazy. Izrael przechodzi do ofensywy. Najcięższe naloty od miesięcy [VIDEO]

Izraelskie lotnictwo bombarduje Strefę Gazy fot. Twitter
Czarny tydzień w sklep-niezalezna.pl
Czarny tydzień w sklep-niezalezna.pl

Izrael przeprowadził całą serię nalotów na palestyńską Stefę Gazy. Wcześniej palestyński Islamski Dżijad ostrzelał kilkukrotnie teren Izraela za pomocą rakiet ziemia-ziemia i moździerzy.

Izraelskie lotnictwo przeprowadziło całą serię nalotów na cele w Strefie Gazy. Wzięły w nich udział nie tylko samoloty i drony bojowe, ale także po raz pierwszy od dłuższego czasu śmigłowce. W ataku użyto bomb kierowanych, rakiet manewrujących, a także pocisków ATGM odpalanych do celów naziemnych ze śmigłowców. Niektóre cele atakowane były wielokrotnie.

Naloty rozpoczęły się po naradzie jaką przeprowadziła izraelska armia z udziałem Szefa Sztabu generałem brygady Gadi Eizenkotem, który dowodzi siłami zbrojnymi Izraela. Wydał on zgodę na rozpoczęcie nalotów odwetowych na pozycje „terrorystów”, jak określa Izrael wszelkie zbrojne frakcje palestyńskie, w Strefie Gazy.

Naloty są związane z kilkukrotnym rakietowym ostrzałem Izraela przez Palestyńczyków z ugrupowania Islamski Dżihad jakie miało miejsce wcześniej tego samego dnia. Islamski Dżihad nie chce podporządkować się układowi pokojowemu jaki Hamas negocjuje z Izraelem za pośrednictwem Egiptu. Większość rakiet została przechwycona przez izraelski system Żelazna Kopuła (Iron Dome)

Na granicy Strefy Gazy trwają od wielu miesięcy zamieszki krwawo tłumione przez izraelskie wojsko. Tylko w tym roku od ostrzału izraelskiej armii zginęło kilkudziesięciu protestujących przy ogrodzeniu na granicy, a tysiące zostało rannych. Protesty odbywały się także w piątek. Zginęło w nich 6 osób.

Izrael zgromadził na granicy ze strefą Gazy duże siły lądowe i w przypadku dalszej eskalacji możliwe jest wkroczenie tych sił na terytorium palestyńskie.
Izrael gotowy do inwazji. Pancerne kolumny czekają na rozkaz. To może być kwestia godzin

Comments are closed.