Tarcza antyrakietowa działa! Udany test US Army (VIDEO)

RIM-161 Standard Missile 3 Block IIA fot. Raytheon
REKLAMA

Amerykańska marynarka wojenna przeprowadziła zakończony sukcesem test tarczy antyrakietowej. Wystrzelona z pokładu niszczyciela rakieta SM-3 Block IIA przechwyciła cel ćwiczebny.

U udanym teście poinformowało amerykańskie Dowództwo Sił Strategicznych (USSTRATCOM) wczoraj około północy czasu polskiego. Rakietę balistyczną średniego zasięgu (MRBM) stanowiącą cel ćwiczebny, wystrzelono z poligonu Pacific Missile Range Facility położonego na wyspie Kauai na Hawajach.

REKLAMA

Cel został wykryty i był śledzony za pomocą radaru AN/SPY-1 znajdującego się na pokładzie niszczyciela klasy Arleigh Burke, USS John Finn (DDG-113), który stanowi część systemu AEGIS BMD. Załoga niszczyciela odpaliła w kierunku celu rakietę SM-3 Block IIA, która skutecznie przechwyciła cel.

Dyrektor Agencji Obrony Przeciwrakietowej (MDA), generał brygady Sam Greaves, wyraził zadowolenie z udanego testu i pogratulował sukcesu wszystkim, którzy mieli wkład w jego osiągnięcie. Była to pierwsza udana próba rakiety SM-3 Block IIA po dwóch kolejnych porażkach w czerwcu 2017 i styczniu 2018. Wcześniej sukcesem zakończyła się próba przeprowadzona w lutym 2017.

Pocisk RIM-161 Standard Missile 3 Block IIA jest opracowywany wspólnie przez USA i Japonię. W jego opracowanie zainwestowano dotychczas około 3,5 mld $. Pierwotnie miał wejść do służby w roku 2016. Ma zastąpić wykorzystywane obecnie wersje SM-3 Block IA i SM-3 Block IB. Ze względu na dużo większą prędkość wypalenia (maksymalna prędkość osiągana tuż przed momentem wyczerpania się paliwa) będzie mógł być wykorzystywany do przechwytywania celów lecących z dużo większą prędkością, takich jak rakiety balistyczne pośredniego zasięgu (IRBM) oraz rakiety międzykontynentalne (ICBM). Rakieta wyposażona jest w kinetyczną głowicę egzosferyczną (LEAP), która trafia w cel poza atmosferą ziemską. Naprowadzanie głowicy na cel w ostatniej fazie odbywa się za pomocą specjalnych czujników podczerwieni co ma pomóc w odróżnieniu głowicy od tzw. wabików.

Rakiety tego typu mają być wykorzystywane w amerykańskiej bazie antyrakietowej w Redzikowie, a także z instalacji znajdującej się w Rumunii. Będą odpalane z wyrzutni Mk-41 VLS

REKLAMA