SZOK! Polskie godło to plagiat? „Konsultowałem się z ekspertami i użycie tego terminu jest uprawnione”

Orzeł na francuskim medalu, którego plagiatem ma być projekt godła Polski z 1927 roku/fot. Twitter andrzej-ludwik
Orzeł na francuskim medalu, którego plagiatem ma być projekt godła Polski z 1927 roku/fot. Twitter andrzej-ludwik

Szokujące doniesienia historyczne! Okazuje się, że wzór godła Polski z 1927 roku może być plagiatem! Jeden z heraldyków w swojej książce wprost zarzuca projektantowi polskiego godła plagiat. Miał zakosić wzór sprzed trzech lat z jednego z medali, który utworzono we Francji.

Dotychczas uważano, że wizerunek orła białego na polskim godle jest dziełem prof. Zygmunta Kamińskiego, który zaprojektował go w 1927 roku. W wydanej niedawno książce dra Jerzego Michty pt. „Średniowieczny i współczesny Orzeł Biały – godło państwa polskiego w państwowej i terytorialnej heraldyce” ta teza jest jednak wprost podważona. Polski profesor miał bezczelnie zerżnąć wzór z francuskiego medalu utworzonego na część Ignacego Jana Paderewskiego! Wzór należał bowiem do francuskiej rzeźbiarki, Elisy Beetz-Charpentier.

Zestawiając oba orły, podobieństwa są rzeczywiście powalające. – Każdy ma taki sam kształt głowy i szyi, wyprostowane i uniesione do góry skrzydła, a pomiędzy poszczególnymi piórami takie same stosiny – pisze kielecki heraldyk w swojej książce.

Zwraca również uwagę na fakt, że na skrzydłach są łudząco podobne opaski z rozetami, identyczne są ogony i korpusy, a jeśli chodzi o nogi, „upierzenie oraz kształt i proporcje skoku, palców i pazurów są takie same”.

Nie tylko dr Michta jest tego zdania. Andrzej Ludwik Włoszczyński, ekspert ds. symboli narodowych dochodzi do podobnego wniosku. – Obie realizacje mają tak dużo wspólnych cech, że można by uznać jedną za szkic do drugiej, gdyby autor był ten sam – napisał na orlidom.pl projektant.

Dr Michta wprost nazywa polskie godło plagiatem. – Konsultowałem tę sprawę z ekspertami i użycie tego terminu jest uprawnione – powiedział „Rzeczpospolitej”.

Źródło: onet.pl

10 KOMENTARZE

 1. No to by wyjaśniało dlaczego mamy takie brzydkie godło. Mieliśmy piękne orły: piastowski (i później w wersji używanej przez Kazimierza III Wielkiego), orzeł Zygmunta Starego.. a teraz mamy takie coś

 2. Nadwislanie? A po co wam „orly”? Jak Duda na waszych oczach opedzlowal rzydziakom wasze panstwo? Bedziecie mieli godlo ha ha ha ha!: gwiazde dawida albo zdechla zabe [bardziej z francuska] Republika Frajerow! Daliscie sie wydmuchac przez rozmaitych Kaczorow Kwasnieskich Bolkow i innych obrzezanych Gieremkich!!

 3. A kto wtedy myślał o czymś takim jak plagiat. Większość ludzi pewnie nawet tych mądrych nie znała tego terminu.

 4. Czas najwyższy by zmienić ten nieheraldyczny szkaradek na godnego orła. Przecież ten projekt woła o pomstę do nieba – złamane chyba wszystkie zasady heraldyczne. Mnie przekonuje historia o plagiacie. Już dawno heraldycy mówili, że ten projekt orła został stworzony do OKRĄGŁEJ tarczy… okazuje się, ze do medalu.

  • Guzik mnie obchodzą zasady heraldyczne. ORZEŁ JEST DOBRY! Zasady można zmieniać. Gdybyśmy ich nie zmieniali, mieszkalibyśmy do tej pory w jaskiniach.

  • To wtedy jest performance i rozglądasz się czy obok nie ma WWF i Greenpeace’u.
   A ta na poważnie to proponuję odwiedzić bloga Orli Dom, facet proponuje sensowne rozwiązanie w oparciu o historię i heraldykę.

 5. Wiecie do czego to jest wstęp? Pewnie nikt się nie domyśla, że to może być pretekst do zmiany godła polskiego (już trwają prace nad nowym godłem) i oby nie ziściło się moje podejrzenie, że rząd zaserwuje nam godło z gwiazdą Dawida – z resztą od dłuższego czasu krąży w internecie godło z orłem białym pod gwiazdą Dawida. Czyżby Polaków metodą oswajania i małych kroków przygotowywali do takiego wizerunku – to byłby już całkowity skandal, bo skandalem jest już to, że w ogóle taki obraz godła można zobaczyć w internecie. Jak w ogóle rząd polski i Polacy na to pozwalają!!!!!!!!!!!!! Czyżby tylko mnie to raziło i oburzało?!

Comments are closed.