SZOK! Polskie godło to plagiat? „Konsultowałem się z ekspertami i użycie tego terminu jest uprawnione”

Orzeł na francuskim medalu, którego plagiatem ma być projekt godła Polski z 1927 roku/fot. Twitter andrzej-ludwik
Orzeł na francuskim medalu, którego plagiatem ma być projekt godła Polski z 1927 roku/fot. Twitter andrzej-ludwik
REKLAMA

Szokujące doniesienia historyczne! Okazuje się, że wzór godła Polski z 1927 roku może być plagiatem! Jeden z heraldyków w swojej książce wprost zarzuca projektantowi polskiego godła plagiat. Miał zakosić wzór sprzed trzech lat z jednego z medali, który utworzono we Francji.

Dotychczas uważano, że wizerunek orła białego na polskim godle jest dziełem prof. Zygmunta Kamińskiego, który zaprojektował go w 1927 roku. W wydanej niedawno książce dra Jerzego Michty pt. „Średniowieczny i współczesny Orzeł Biały – godło państwa polskiego w państwowej i terytorialnej heraldyce” ta teza jest jednak wprost podważona. Polski profesor miał bezczelnie zerżnąć wzór z francuskiego medalu utworzonego na część Ignacego Jana Paderewskiego! Wzór należał bowiem do francuskiej rzeźbiarki, Elisy Beetz-Charpentier.

REKLAMA

Zestawiając oba orły, podobieństwa są rzeczywiście powalające. – Każdy ma taki sam kształt głowy i szyi, wyprostowane i uniesione do góry skrzydła, a pomiędzy poszczególnymi piórami takie same stosiny – pisze kielecki heraldyk w swojej książce.

Zwraca również uwagę na fakt, że na skrzydłach są łudząco podobne opaski z rozetami, identyczne są ogony i korpusy, a jeśli chodzi o nogi, „upierzenie oraz kształt i proporcje skoku, palców i pazurów są takie same”.

Nie tylko dr Michta jest tego zdania. Andrzej Ludwik Włoszczyński, ekspert ds. symboli narodowych dochodzi do podobnego wniosku. – Obie realizacje mają tak dużo wspólnych cech, że można by uznać jedną za szkic do drugiej, gdyby autor był ten sam – napisał na orlidom.pl projektant.

Dr Michta wprost nazywa polskie godło plagiatem. – Konsultowałem tę sprawę z ekspertami i użycie tego terminu jest uprawnione – powiedział „Rzeczpospolitej”.

Źródło: onet.pl

REKLAMA