Polacy polubili Halloween? Najnowszy sondaż

Halloweenowy przebieraniec. Foto: pixabay
Halloweenowy przebieraniec. Foto: pixabay
REKLAMA

Co czwarty Polak planuje uczestniczyć w imprezach organizowanych z okazji Halloween. Tak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego na zlecenie firmy pożyczkowej Wonga Polska. Pieniądze wydajemy na napoje, jedzenie i dekoracje.

Z badania Kantar Millward Brown zrealizowanego na zlecenie Wonga Polska wynika, że w tym roku w wydarzeniach związanych z Halloween zamierza wziąć udział 24 proc. Polaków. Będą to głównie ludzie młodzi i mieszkańcy metropolii.

REKLAMA

Halloween interesuje zdecydowanie częściej młodych Polaków. W tym roku w imprezach z tej okazji zamierza wziąć udział aż 41 proc. ankietowanych w wieku 15-24. W grupie osób powyżej 60 roku życia odsetek ten spada do 19 proc.. Popularność święta różni się także w zależności od miejsca zamieszkania. 28 proc. zwolenników Halloween to przedstawiciele miast powyżej 500 tys. mieszkańców. Na wsi jego obchodzenie deklaruje 23 proc..

18 proc. ankietowanych zamierza ponieść wydatki związane z udziałem w Halloween. Jedynie 12 proc. ankietowanych osób zamierza przeznaczyć na ten cel więcej niż 100 zł.

Najwięcej Polaków zadeklarowało, że w związku z Halloween czekają ich wydatki na zakup napojów i jedzenia (37 proc.). Mimo, że generowane w ten sposób obroty nie są duże niektóre sklepy, wprowadziły w związku z tym specjalne produkty. Są to głównie słodycze w okolicznościowych opakowaniach. Żabka oferuje pomarańczowe pączki z posypką w kształcie nietoperzy.

Drugie w kolejności są różnego rodzaju dekoracje (33 proc.). co sugeruje, że imprezy halloweenowe organizujemy głównie samodzielnie. Wydatki na gotowy kostium zamierza ponieść 15 proc. ankietowanych, a na udział w zorganizowanej imprezie – 14 proc. badanych.

Gotowe przebranie może kosztować od kilku złotych (np. zęby wampirze) do nawet kilkuset (w wersji z pełnym gotowym strojem i profesjonalnym makijażem). Wydatki na ten cel zamierzają ponieść przede wszystkim osoby z grupy wiekowej 25-39 lat (27 proc. wobec 9 proc. w grupie wiekowej 15-24).

Za udział w zorganizowanej imprezie zapłacić zamierzają głownie mieszkańcy dużych miast (26 proc. wobec 17 proc. przedstawicieli miast do 100 tys. mieszkańców i 7 proc. mieszkańców wsi).

Halloween to znany zwyczaj, który przywędrował do Polski ze Stanów Zjednoczonych. W związku z jego obchodami 31 października co roku miliony ludzi na całym świecie przebierają się w stroje jak z horrorów, robią lampiony z dyni i uczestniczą w przebieranych imprezach, a dzieci zbierają cukierki. Halloween bije rekordy popularności przede wszystkim za oceanem. Jak podaje National Retail Federation, w tym roku Amerykanie przeznaczą na wydatki związane tym świętem łącznie ponad 8,6 mld dolarów.

W Polsce święto przyjęło się słabo w porównaniu do innych, które przywędrowały z zagranicy. Dużo większą popularnością cieszą się np: Walentynki.

źródło: dlahandlu.pl

REKLAMA