Czym jest święto Wszystkich Świętych i dlaczego Halloween to ponura drwina i pogarda okazywana zmarłym? Stanisław Michalkiewicz wyjaśnia

Stanisław Michalkiewicz
Stanisław Michalkiewicz. / fot. Wolnosc24

Stanisław Michalkiewicz nazwał obchodzenie Halloween „nieporozumieniem”. Uważa, że tradycja polska polega na okazywaniu szacunku swoim przodkom, zaś amerykańskie święto to „ponura drwina” ze zmarłych.

Stanisław Michalkiewicz umieścił na swoim kanale na You Tube film, na którym opowiedział na temat obchodów Dnia Wszystkich Świętych, a także komentarz odnośnie inwazji amerykańskiej tradycji Halloween.

Na wstępie wyjaśnia, że potoczna nazwa Święto Zmarłych jest błędna, gdyż formalnie obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych, czyli ludzi, co do których nie ma wątpliwości, iż zostali zbawieni.

Przypomina, że w polskiej tradycji chodzi o szacunek dla zamarłych, wspomnienia bliskich którzy odeszli, co związane jest z miłością i czułością. Obyczaj Halloween, przy okazji którego dzieci i młodzi ludzie przebierają się w „trupie czaszki”, „zombie” czy „czarownice” nazywa „nieporozumieniem”.

Publicysta zważa, że Halloween zakłada „ponurą drwinę” ze zmarłych. Wyraża także nadzieję, że ten obyczaj się w Polsce nie przyjmie, mimo iż są całe środowiska zainteresowane jego popularyzacją.

W końcowej części przypomina o tym, aby pamiętać o wszystkich tych, którzy nie posiadają mogiły, jak np: ofiary stalinowskich zbrodni, i apeluje aby pamiętać o nich i zapalać znicze choćby przy symbolicznych grobach, czy pomnikach.

Comments are closed.